• تاریخ انتشار: پنج شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۱۸ | کد خبر : 54706
 • نقش استراتژیک حشدالشعبی در موصل/ عراق آماده مقابله با ترکیه است

  به گزارش وعده صادق ،نیروهای مشترک عراقی از مدتی قبل، عملیات آزادسازی بزرگ شهر موصل در استان نینوا را کلید زدند. پیشروی های گسترده نیروهای عراقی در نقاط مختلف شهر موصل و حومه آن به حدی بوده که «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق اعلام کرد که روند پیشروی ها بسیار فراتر از جدول زمانبندی عملیات پیش می رود. در حال حاضر نیروهای حشد الشعبی نقش ویژه ای را در عملیات بزرگ آزادسازی شهر موصل ایفا می کنند. این در حالی است که تاکنون کارشکنی های فراوانی برای ممانعت از حضور حشد الشعبی توسط طرف‌های خارجی از جمله ایالات متحده آمریکا، عربستان سعودی و ترکیه انجام شده و می شود.

  در هر صورت، عملیات بزرگ آزادسازی شهر موصل در استان نینوا با دستور مستقیم «حیدر العبادی» فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق آغاز شد. در حال حاضر نیروهای حشد الشعبی عرصه را بر تروریست های تکفیری داعش به ویژه در محور غربی موصل تنگ تر کرده اند. طبق اعلام «هادی العامری» رئیس سازمان بدر عراق، راه اصلی فرار تروریست های داعش از موصل به سمت سوریه بسته شده است.

  *در حال حاضر شاهد پیشروی های گسترده نیروهای عراقی در جریان عملیات بزرگ آزادسازی شهر موصل در استان نینوا هستیم. در شرایط کنونی آیا روند پیشروی ها به گونه ای هست که بتوان در آینده نزدیک انتظار اعلام رسمی آزادی شهر موصل را داشت؟

  استان نینوا یکی از بزرگترین استان های عراق محسوب می شود و الحمدلله عملیات آزادسازی آن به خوبی پیش می رود. پیشروی هایی که نیروهای عراقی محقق کرده اند، بسیار مهم بوده است. نیروهای عراقی در این عملیات، از تجربه عملیات های پیشین استفاده کرده اند.

  روند پیشروی ها نشان می دهد که نیروهای عراقی با قدرت و سرعت زیادی عملیات موصل را پیش می برند. در حال حاضر، نیروهای عراقی، حلقه محاصره داعش در موصل را تنگ تر کرده اند و در حال حاضر خود را برای آغاز مراحل بعدی این عملیات بزرگ آماده می کنند.

  *همانگونه که میدانید نیروهای پیشمرگه با نیروهای عراقی برای آزادسازی شهر موصل همکاری می کنند. 

  در عملیات آزادسازی موصل یک توافق ملی میان تمامی جریان های سیاسی به وجود آمده است. تمامی جریان های سیاسی بر این باورند که عراق یک دشمن واحد دارد و آن هم داعش است. بنابراین، کُردها هم خود را جزو ملت عراق می دانند و برای مبارزه با داعش تمایل زیادی دارند. در حال حاضر، نیروهای پیشمرگه با حیدر العبادی به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح هماهنگ هستند و از آن تبعیت می کنند.

  *نیروهای «حشد الشعبی» نقش مؤثری در عملیات موصل ایفا می کنند. هماهنگونه که مستحضر هستید عملیات آزادسازی غرب موصل به حشد الشعبی سپرده شده است. نقش حشد الشعبی را به ویژه در غرب موصل در عملیات آزادسازی این شهر چگونه ارزیابی می کنید.

  نقش حشد الشعبی در عملیات آزادسازی موصل یک نقش استراتژیک است. مأموریت حشد الشعبی این است که غرب موصل را از لوث داعش پاکسازی کرده و همچنین راه های مواصلاتی از موصل به سمت الرقه سوریه را مسدود سازند تا بدین ترتیب راه فرار تروریست های تکفیری داعش به سوریه بسته شود. تاکنون حشد الشعبی به خوبی توانسته که مأموریت خود را انجام دهد./مهر

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار