رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: جمعه ۲۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۲ | کد خبر : 54849
 • تابش: مجلس ایران به حفظ محیط زیست متعهد است

  رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت که نمایندگان پارلمان ایران نسبت به اعتلا و پیشرفت کشور با حفظ محیط زیست و تلاش برای تحقق اهداف جهانی توسعه پایدار متعهد هستند.

  به گزارش وعده صادق به نقل از ایسنا، محمدرضا تابش که به عنوان رئیس هیأت پارلمانی ایران در اجلاس محیط زیست و توسعه سئول ۲۰۱۶ شرکت کرده است، در سخنرانی خود با تأکید بر اهمیت مشارکت کشورها در تحقق اهداف دستور کار ۲۰۳۰ برای توسعه پایدار، تصریح کرد: جمهوری اسلامی با تکیه بر ارزش‌های دینی و ملی خود به برخی از این اهداف، زودتر از برنامه دست یافته و تحقق سایر اهداف توسعه هزاره را در دستور کار خویش قرار داده است.

  وی افزود: ما متعهد هستیم به طور سازنده در پیاده‌سازی دستور کار ۲۰۳۰ برای توسعه پایدار در همه سطوح ملی، منطقه‌ای و جهانی مشارکت کنیم.

  نماینده مردم اردکان در مجلس همچنین یادآور شد: توافق مهم کشورهای جهان در زمینه “دستور کار توسعه پایدار تا سال ۲۰۳۰” شامل ۱۷ هدف اصلی و ۱۶۹ هدف فرعی، شاهدی بر تلاش جمعی ما برای مقابله با چالش‌های جهانی به ویژه ریشه‌کنی فقر است. اکنون به دوره تعامل چندجانبه در حوزه‌های مختلف و ضرورت هم‌افزایی مستقیم و غیرمستقیم میان ابعاد سه‌گانه توسعه پایدار اعم از اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی رسیده‌ایم. کشورهای در حال توسعه این اهداف اصلی و فرعی را از طریق دستیابی به اهداف توسعه هزاره دنبال می‌کنند، از تجارب و اقدامات خود استفاده می‌نمایند و نهادهای خود را برای پیگیری و دسترسی به این اهداف و دستور کار جهانی ارتقا می‌دهند.

  تابش همچنین گفت: دامنه بی‌نظیر این دستور کار و اهداف اصلی آن، برنامه اقدام بلند پروازانه‌ای برای مقابله با چالش‌های اصلی جهانی در سطوح مختلف فراهم می‌آورد. این دستور کار جهانی که با اجماع اتخاذ شده است، باید چارچوبی برای مشارکت در سطح جهانی برای پیگیری و اجرای آن توسط کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته فراهم آورد.

  رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: این گردهمایی باشکوه باید راهنمایی برای ما باشد و چالش‌های مختلف در دنیای متحول امروز را در نظر بگیرد و ترتیبات نهادی برای مقابله با این چالش‌ها و ارائه پیشنهادهایی به اعضا و ذی‌نفعان، برای پیگیری این دستور کار فراهم آورد.

  وی افزود: در این تلاش باید مدبرانه عمل کنیم. اصول توافق شده مالکیت ملی و مسئولیت‌های مشترک و متمایز با تأکید روی ابعاد سه‌گانه توسعه پایدار باید پایه تلاش ما باشد. در غیر این صورت، یک فرآیند توسعه‌ای ممکن است وارد مرحله جدیدی از مشاجره سیاسی شود که به زیان کل توسعه پایدار خواهد بود.

  تابش با بیان این که موفقیت ما در گروی تفکر جهانی و اقدام محلی است، ادامه داد: اجرای دستور کار ۲۰۳۰ و تحقق اهداف آن باید براساس شرایط ملی و منطقه‌ای مختلف باشد و از طریق بسیج همه ابزار اجرایی و و پیگیری و نظارت بر مراحل اجرا محقق شود.

  وی با بیان این که کشورهای در حال توسعه همچنان با چالش‌های توسعه‌ای به ویژه ناشی از عدم تعادل اقتصاد جهانی مواجهند، گفت: برای این کشورها پاسخگویی به چالش‌های فقر، امنیت غذایی، بهداشت، کمبود آب و تاثیرات تغییر آب و هوا دشوار است. این‌ها چالش‌های پیچیده و چندوجهی هستند که نیاز به راه‌حل‌های جامع دارند و موجبات هم‌افزایی بین کشورها را فراهم می‌آورند. برای دستیابی به اهداف دستور کار ۲۰۳۰، این راه‌حل‌ها باید با ابزار اجرا به ویژه منابع مالی همراه باشند و پر واضح است  که بخش اعظم این منابع باید در سطح ملی تامین شود.

  رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: کمیته چندبخشی ایران در زمینه توسعه پایدار که در سال ۱۹۹۲ در سازمان محیط زیست ایجاد شد، نقش مهمی در پیشبرد دستور کار توسعه ملی در راستای دستور کار توسعه جهانی دارد. این کمیته مسئولیت وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌های مختلف را برای پیگیری و گزارش‌دهی در مورد اهداف توسعه پایدار مشخص کرده است و همچنین شبکه ملی توسعه پایدار را برای مشارکت همه افراد و آگاهی‌افزایی و بحث و بررسی برای پرورش ایده‌های جدید که مورد ملاحظه سیاستگذاران قرار بگیرد، ایجاد کرده است.

  تابش یادآور شد: در سطح سیاستی و نهادی، اقدامات مهمی در جمهوری اسلامی ایران که تاثیر فراوانی برای اجرا و پیگیری اهداف هزاره دارد، انجام شده است. مهم‌ترین آن، تصویب دو دستورالعمل سیاست‌های کلی توسط مجمع تشخیص مصلحت و تایید آن‌ها توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی برای تقویت اقتصاد ملی مقاومتی و حفظ محیط زیست است. 

  وی ادامه داد: اولین مصوبه در مورد اقتصاد ملی مقاومتی، در زمینه مقابله با شوک‌های بیرونی و بهبود رشد اقتصادی و توسعه اجتماعی است. دومین مصوبه، حفظ محیط زیست را با تاکید زیاد بر گسترش اقتصاد سبز و صنایعی با آلودگی کمتر مد نظر دارد. این مصوبه همچنین تغییرات آب و هوایی، بیابان‌زایی، طوفان‌های شن، حفاظت از تنوع زیستی و جنگل‌ها، بهبود تحقیق و توسعه برای فناوری های سازگار با محیط زیست، انتقال فناوری و مهارت های مرتبط را مورد تاکید قرار می دهد. این دو مصوبه، بنیان سیاست گذاری و اقدامات ما برای پیگیری و اجرای اهداف توسعه پایدار است.

  این نماینده مجلس در پایان اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی هم‌اکنون ششمین برنامه توسعه کشور را در دست بررسی دارد. این مسأله فرصت‌های زیادی را در اختیار وزارت‌خانه‌ها و سازمان های مختلف قرار داده است تا سیاست‌ها، برنامه‌ها و اقدامات لازم برای پیگیری و اجرای دستور کار توسعه پایدار ۲۰۳۰ را در این برنامه پنج ساله ملی لحاظ کنند. نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز نسبت به اعتلا و پیشرفت کشور با حفظ محیط زیست و تلاش برای تحقق اهداف جهانی توسعه پایدار متعهد هستند.

  انتهای پیام

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار