• تاریخ انتشار: جمعه ۲۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۰ | کد خبر : 54904
 • ظریف با رییس مجلس چک دیدار و گفت و گو کرد


  به گزارش وعده صادق به نقل از روز جمعه خبرنگار اعزامی ایرنا، محمدجواد ظریف و «یان هاماچک» در این دیدار درباره توسعه همکاری مشترک سیاسی و اقتصادی بحث و تبادل نظر کردند.
  ظریف قرار است پیش از ظهر امروز به وقت محلی مذاکراتی دوجانبه با «لوبومیر زائورالک» همتای چک خود داشته باشد و سپس در نشست خبری مشترک شرکت می کند.
  دیدار با نخست وزیر چک از دیگر برنامه های وزیر امورخارجه کشورمان در این سفر اعلام شده است.
  به گزارش وعده صادق به نقل از ایرنا، بنا بر اعلام اداره آمار چک، در سال ۲۰۱۵ روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و چک از رشد ۵۰ درصدی برخوردار بوده و حجم مبادلات فی مابین دو کشور ۵۲ میلیون دلار ذکر شده است. این میزان در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۱۶ با رشد ۱۰ درصدی به ۲۷ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار رسید که در زمان مشابه سال قبل ۲۴ میلیون و ۲۳۶ هزار دلار بوده است.
  ظریف پیش از سفر به جمهوری چک به کشورهای اسلواکی، رومانی و بیروت سفر کرده است.
  سفر ظریف به رومانی نخستین سفر وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در دو دهه گذشته بود. وی در این سفر با همتای رومانی خود، نخست وزیر،ریس جمهوری و ریس پارلمان رومانی دیدار و گفت و گو کرد.
  در این دیدارها به طور عمده درباره توسعه روابط سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و رومانی، تحولات بین المللی و منطقه ای بحث و تبادل نظر شد.
  ۳۰ نفر از فعالان اقتصادی ایران در راستای توسعه مناسبات و تحقق اهداف اقتصادی پسابرجام محمدجوادظریف وزیر امور خارجه کشورمان را در این سفر همراهی می کردند.
  این فعالان بخش خصوصی در زمینه های بانکی، انرژی، حمل و نقل، پزشکی و دارویی، معدن، قطعات خودرو و ماشین آلات کشاورزی هستند.
  ظریف عصر دوشنبه گذشته(هفدهم آبان ماه) در ابتدای این دور از سفر خود به بیروت سفر کرد و با میشل عون رییس جمهوری جدید، سعد حریری نخست وزیر مامور برای تشکیل کابینه، تمام سلام نخست وزیر فعلی، جبران باسیل وزیر امورخارجه و نبیح بری رییس مجلس این کشور دیدار و گفت و گو کرد.
  سیام*۹۲۵۴*۱۵۶۱**خبرنگار: سجاد خسروانیان**انتشاردهنده:مژگان توانا

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار