کد خبر : 54931
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۱
89 مشترک

جشنواره فیلم رشد به ایستگاه پایانی رسید

چهل و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد به ایستگاه پایانی رسید و عصر امروز برگزیدگان معرفی می شوند.

به گزارش وعده صادق ،مسئولان آموزش و پرورش به تربیت دانش آموزان در ساحت های ششگانه تأکید دارند و یکی از ساحت های ششگانه، هنری و زیباشناختی است.

مسلماً برگزاری جشنواره فیلم رشد و توجه به فیلمسازی برای دانش آموزان و در راستای توجه به آنان گامی موثر در راستای اهداف تعلیم و تربیت است.

تاریخچه جشنواره بین المللی فیلم رشد

جشنوارۀ بین المللی فیلم‌های آموزشی رشد قدیمی ترین جشنوارۀ فیلم در ایران و جشنواره‌ای تخصصی است که با مدیریت وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران و اهتمام سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، هر سال با هدف شناسایی، انتخاب و معرفی فیلم های برتر آموزشی و تربیتی، برگزار می شود.

جشنوارۀ بین المللی فیلمهای آموزشی رشد نخستین بار در سال ۱۳۴۲ هجری شمسی (۱۹۶۳ میلادی) توسط ادارۀ فعالیت های سمعی و بصری وزارت آموزش و پرورش، در تهران برگزار شد.

نام رسمی این جشنواره در ابتدا «فستیوال بین المللی فیلمهای آموزنده» بود، اما پس از پنج دوره برگزاری، واژۀ «جشنواره» برای نخستین بار در زبان فارسی برای نامیدن این رویداد به کار گرفته شد و بدین ترتیب نام جشنواره در دورۀ ششم، در سال ۱۳۴۸ هجری شمسی (۱۹۶۹ میلادی)، به «جشنوارۀ بین المللی فیلم های آموزشی» تغییر نام یافت.

پانزدهمین دورۀ برگزاری جشنواره و نخستین دورۀ برگزاری آن پس از پیروزی انقلاب اسلامی، پس از چند سال وقفه، تحت نام «جشنوارۀ بین المللی فیلم های آموزشی و تربیتی»، با شرکت بیست و یک کشور، در سال ۱۳۶۴ هجری شمسی (۱۹۸۵ میلادی) همزمان با هفتۀ معلم، از ۱۲ تا ۱۹ اردیبهشت ماه، در تهران و در محل موزۀ هنرهای معاصر برگزار شد.

از دورۀ بیستم نام جشنواره به نام کنونی آن یعنی «جشنوارۀ بین المللی فیلم های علمی، آموزشی و تربیتی رشد» تغییر کرد.

از دورۀ بیست و سوم در سال ۱۳۷۲ هجری شمسی (۱۹۹۳ میلادی)، جشنوارۀ بین المللی فیلمهای آموزشی رشد علاوه بر تهران، همزمان در مرکز استان هرمزگان، شهر بندر عباس نیز برگزار شد. از آن پس، تا دورۀ سی و یکم، جشنوارۀ بین المللی فیلمهای آموزشی رشد هر سال به صورت همزمان در تهران و استان های دیگر کشور برگزار شد.

از دورۀ سی و یکم در سال ۱۳۸۰ هجری شمسی (۲۰۰۱ میلادی) تا کنون، جشنواره های استانی فیلم رشد به صورت ادواری و غیر همزمان در استانهای مختلف کشور برگزار شده است.

از دورۀ سی و سوم تا دورۀ سی و پنجم، در فاصلۀ سال های ۱۳۸۳-۱۳۸۲ تا ۱۳۸۵- ۱۳۸۴ (۲۰۰۶ – ۲۰۰۴ میلادی)، استان های کرمان، یزد و خراسان رضوی، به ترتیب میزبان اصلی جشنوارۀ بین المللی فیلمهای آموزشی رشد بودند ، اما از دورۀ سی و ششم، در فاصلۀ بهمن ۱۳۸۵ تا اردیبهشت ۱۳۸۶ (فوریه تا می ۲۰۰۷)، تا کنون جشنوارۀ بین المللی فیلمهای آموزشی رشد به قرار سابق، هر ساله در تهران و به صورت ادواری در استان های دیگر برگزار شده است.

نماد جشنواره بین المللی فیلم رشد

با آغاز کار جشنواره بین المللی فیلم های آموزشی رشد در سال ۱۳۴۲، انتخاب و اهدای جایزه‌ای منحصر بفرد برای اولین جشنواره فیلم در ایران در این زمینه امری الزامی بود. بنابراین پیکره ای زیبا و کوچک با قدمتی ۱۲۰۰ ساله نتیجه جستجو و تلاش فراوان باستان شناسان در موزه ایران باستان بود.

پیکره ای که در حفاری از تپه ای با نام دلفان در استان لرستان به دست آمده بود. برای تبدیل این پیکره به تندیس و نماد جشنواره، هنرمندان با ذوق ایرانی آن را به پیکره ای با رنگهای طلایی، نقره ای، و برنزی با پایه های مرمری درآوردند. نمادی از ایران و تمدن غنی آن که به صورت مداوم درچهارده دوره نخستین جشنواره های بین المللی رشد به فیلم های برگزیده اعطا می گشت.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، جوایز جشنواره بین المللی فیلم های آموزشی رشد در سه رنگ طلا، نقره و برنزه در قالب گل لاله عنوان نمادی از جشنواره و برگرفته از خون پاک شهدا، کتاب باز نشانه تعلیم و تربیت و دو دست زیر آن نشانگر حمایت از امر آموزش و پرورش- علم و دانش و در نهایت پرفراژ فیلم نمادی از فیلم و فعالیت اصلی جشنواره که همان حضور فیلمهای آموزشی، فرهنگی و هنری است انتخاب گشت که در هر دوره به برندگان هر رشته طی مراسمی خاص اهدا می شود.

جشنواره چهل و ششم

چهل و ششمین جشنواره و همزمان پانزدهمین جشنواره فیلم دانش‌آموزان، معلمان و دانشجومعلمان از روز شنبه ۱۵ مهر در استان‌های فارس، تهران، گیلان، سمنان و هرمزگان با محوریت جزایر ایرانی در خلیج فارس و سواحل مکران که برای چهارمین سال پیاپی برگزار می‌شود، آغاز شد و در تهران و شهرستان‌های استان تهران در بیش از ۸۰ مرکز نمایشی، فیلم‌ها برای دانش‌آموزان، معلمان و علاقه‌مندان نمایش داده شد.

امسال ۱۰۴۴ فیلم به دبیرخانه این جشنواره رسید که از این تعداد ۸۲۰ فیلم از ایران و ۲۲۴ فیلم از ۳۰ کشور دنیا در این جشنواره حضور داشته و در بخش بین‌الملل ۵۱۳ فیلم ایرانی و ۲۰۷ فیلم خارجی حضور دارند.

در بخش ملی که ویژه دانش‌آموزان، دانشجویان و دانشجومعلمان است، ۳۰۷ فیلم از ایران حضور دارند.

بخش‌های جشنواره شامل «مستند علمی آموزشی با ۳۳ فیلم رسیده به دبیرخانه و ۶۶ فیلم راه یافته به بخش مسابقه»، «در بخش مستند با ۲۲۳ فیلم رسیده به دبیرخانه»، «در بخش داستانی بلند با ۲۷ فیلم رسیده به دبیرخانه و ۱۰ فیلمی که بخش مسابقه راه یافته است»، «در بخش فیلم داستانی کوتاه ۲۸۸ فیلم رسیده به دبیرخانه و ۳۴ فیلم راه یافته به بخش مسابقه»، «در بخش پویانمایی ۱۴۹ فیلم رسیده به دبیرخانه و ۵۱ فیلم راه یافته به بخش مسابقه»، «در بخش دانش‌آموزان فیلم ساز با ۱۵۶ فیلم رسیده به دبیرخانه و ۴۰ فیلم راه‌یافته به بخش مسابقه»، «در بخش فرهنگیان فیلمساز ۹۶ فیلم رسیده به دبیرخانه و ۴۰ فیلم راه یافته به بخش مسابقه»، «در بخش دانشجو معلمان با ۴۵ فیلم رسیده به دبیرخانه و ۱۲ فیلم راه یافته به بخش مسابقه» و در مجموع ۱۰۲۷ فیلم رسیده به دبیرخانه و ۲۳۹ فیلم راه یافته به بخش مسابقه‌ است.

۳۰ کشور دنیا در این جشنواره حضور دارند که کشورهای شرکت کننده شامل «اسپانیا، آمریکا، بلژیک، فرانسه، ژاپن، لهستان، لستو، آفریقای جنوبی، آلمان، سوئد، کره جنوبی، سوئیس، قبرس، لتونی، انگلستان، هند، استرالیا، کانادا، مجارستان ، چین، روسیه، اردن، فنلاند، برمه، هنگ‌کنگ، لبنان، تایلند، رومانی، ترکیه و مکزیک» است که ۳۷ فیلم از ۱۷ کشور در بخش مسابقه حضور دارند.

عصر امروز مراسم اختتامیه این جشنواره در مدرسه دارالفنون برگزار می شود و برگزیدگان معرفی می شوند.

منبع: فارس

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب