• تاریخ انتشار: شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۸ | کد خبر : 55136
 • ۳۰ سال به بالاها برای تست بیماری دیابت اقدام کنند

  به گزارش وعده صادق به نقل از خبرگزاری تسنیم از شیراز، حسام‌الدین نبوی‌زاده امروز در نشست خبری با بیان اینکه در فارس آمار ابتلا به دیابت حدود ۹ درصد افراد بالای ۳۰ سال است اظهار داشت: این آمار نشان می‌دهد که حدود ۱۷۰ هزار نفر از جمعیت این استان، به احتمال زیاد دیابت دارند و این در حالی است که تنها برای ۲۱ هزار نفر آنان پرونده تشکیل شده و تعدادی هم در حال تشکیل پرونده است.

  نبوی‌زاده گفت: آمارهای مختلفی در مورد تعداد مبتلایان به دیابت در ایران منتشر و اعلام شده است اما تخمین زده می‌شود که بین ۳ تا ۵ میلیون ایرانی به این بیماری مبتلا هستند و به شکل میانگین ۱۱ درصد از جمعیت ایران دیابت دارد اما ما نتوانسته‌ایم تمام آنان را شناسایی کنیم.

  مسئول بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی شیراز، تمام رسانه‌ها را به مدد طلبید که با توجه به اهمیت بیماری دیابت و لزوم انجام اقدامات کلینیکی و پاراکلینیکی برای تشخیص آن، نسبت به اطلاع‌رسانی دقیق خصوصا در هفته دیابت،‌ همراهی کنند.

  او با بیان اینکه ۹۰ درصد از دیابتی‌ها در کشورهای توسعه یافته از بیماری خود آگاهی دارند، خاطرنشان کرد: در ایران بیش از ۵۰ درصد افراد مبتلا نمی‌دانند که بیمار هستند و زمانی به بیماری خود پی می‌برند که عوارض دیابت در آنها بروز کرده باشد.

  نبوی‌زاده با اشاره به وجود ۲ نوع دیابت، گفت: هر ۲ نوع دیابت، اگر به‌موقع تشخیص داده نشده و درمان نشوند، عوارض ناتوان کننده‌ای را برای بیمار به‌دنبال خواهد داشت. عوارضی که جامعه و خانواده را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد.

  وی قطع پا، نابینایی،‌ عوارض کلیوی و عصبی را از شایع‌ترین عوارض دیابت درمان نشده دانست و گفت: هزینه سرانه برای درمان دیابت، هزار دلار به شکل مستقیم و ۸۷۰ دلار به شکل غیرمستقیم ارزیابی شده است و این هزینه شامل دارو، مراقبت‌ها، تامین نیازهای غذایی خاص و سایر موضوع‌های مرتبط است.

  مسئول بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی شیراز تصریح کرد:با پیشگیری از ابتلا به بیماری دیابت و با روش‌هایی بسیار ساده می‌توان تا ۷۰ درصد از بروز بیماری، جلوگیری کرد.

  نبوی‌زاده گفت: مصرف غذاهای سالم، داشتن فعالت بدنی مناسب، انجام ورزش به شکل مداوم و مصرف نکردن دخانیات و نگه‌داشتن تناسب وزنی، از مهم‌ترین و تاثیرگذارتری راه‌های پیشگیری از ابتلا به دیابت محسوب می‌شود.

  انتهای پیام/

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار