رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۰۷ | کد خبر : 55248
 • عملیات خشم فرات در الرقه و اهداف پشت پرده

  خبرگزاری مهر، گروه بین الملل– فرزاد فرهادی: الرقه در شمال سوریه و در کرانه فرات و در مسافت ۱۶۰ کیلومتری شرق حلب واقع شده است. این شهر در سالهای ۷۹۶-۸۰۹ مرکز خلافت عباسیان در زمان هارون الرشید در کنار پایتخت اصلی یعنی بغداد بود. این انتخاب به علت واقع شدن رقه در مسیر بیزانس و دمشق و سرزمین بین النهرین بود. در این شهر کاخ ها و مساجدی بنا شد. در سال ۱۲۵۸ مغولها مشابه بغداد رقه و شهر مجاور آن را ویران کردند.

   رقه ششمین شهر از نظر تعداد ساکنان در سوریه تا قبل از شروع بحران سوریه در سال ۲۰۱۱ محسوب می شد. بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۴ در رقه بیش از ۲۲۰ هزار نفر زنددگی می کردند. در مارس سال ۲۰۱۳ جبهه النصره بر این شهر مسلط شد و اقدام به برقراری شریعت مطابق تعالیم ویژه خود و سوزاندن کلیساها و مساجد شیعیان کرد. در آگوست سال ۲۰۱۴ داعش فرودگاه نظامی مجاور شهر رقه را اشغال کرد.

  هم اکنون این شهر تحت اشغال داعش و به اصطلاح مرکز فرماندهی خود قرار داده است. هزاران نفر از ساکنان مسیحی از الرقه گریخته اند.

  موقعیت استراتژیک الرقه

  الرقه از موقعیت ممتازی در وادی الفرات برخوردار است ونزدیک به مرز با ترکیه و در ۱۶۰ کیلومتری شرق حلب و حدود دویست کیلومتری مرزهای عراق واقع شده است. احداث سد در شهر الطبقه واقع در غرب آن در شکوفایی شهر الرقه که نقش مهمی در اقتصاد سوریه ایفا می کند، سهم داشت.

  برخی آمارها از اضافه شدن به جمعیت حدود ۲۴۰ هزاری نفر حکایت دارد و اینکه پس از بحران سوریه آوارگانی از حلب یعنی معادل ۸۰ هزار آواره وارد شهر شده اند و هزاران تروریست با خانواده های خود به این شهر آمده اند.

  در ژوئن سال ۲۰۱۵، داعش برخی مناطق اطراف الرقه از جمله تل ابیض و عین عیسی را از دست داد و نیروهای دفاع مردمی کُرد بر این مناطق مسلط شدند.

  داعش در الرقه به اعدام های جمعی، گردن زدن ها، تجاوز، کنیزی گرفتن، ربودن، پاکسازی نژادی و بسیاری دیگر از اقدامات وحشیانه روی آورده است. داعش در راستای ایجاد رعب و وحشت در میان ساکنان حرکت کرد. بر اساس آمار مراکز حقوق بشری در اواخر سال ۲۰۱۵ بیش از ۳۵۰۰ نفر در الرقه اعدام شده اند که نیمی از آنها را غیرنظامیان تشکیل می دادند. داعش برای ایجاد رعب و وحشت بیشتر ویدئو اقدامات وحشیانه خود در الرقه را به نمایش گذاشت.

  هم اکنون به موازات عملیات آزاد سازی موصل از لوث داعش، نیروهای کُرد با حمایت آمریکایی ها دست به حملاتی برای آزاد سازی الرقه زده اند.

  آنگونه که مقامات آمریکایی اعلام کرده اند این عملیات با هدف محاصره الرقه و قطع ارتباط  داعش الرقه از داعش موصل است. این عملیات از چند روز قبل آغاز شده است.

  اما مشکلی که در این روند بروز کرده است، تکیه عملیات بر نیروهای سوریه دموکراتیک (کردها) است؛ زیرا ترکیه با هدف مهار کردها در شمال سوریه تحرکاتی را با کمک گروه موسوم به ارتش آزاد سوریه انجام داد و اصرار آنکارا بر این است که کردها باید به شرق فرات بروند و حالا اینکه کردها به الرقه نزدیک شوند با محاسبات ترکیه سازگار نیست. آنکارا از هر تحرکی که به نفوذ بیشتر کردها در شمال سوریه و کردهای جنوب ترکیه منجر شود، نگران استآنکارا از هر تحرکی که به نفوذ بیشتر کردها در شمال سوریه و کردهای جنوب ترکیه منجر شود، نگران است.

  آمریکا برای این که ترکیه را راضی کند به دنبال این است که صبغه کُردی به این عملیات ندهد و بکوشد که از اعراب نیز در این جنگ استفاده کند.

  هنوز زود است که بخواهیم درباره ماهیت عملیات و شرکت کنندگان در آن سخن بگوییم هر چند که نیروهای سوریه دموکراتیک جنگ را آغاز کرده اند و به دنبال طرح های خود هستند. آمریکایی ها از به کارگیری شرکای خود در این عملیات سخن می گویند اما از هویت شرکت کنندگان در این جنگ سخنی به میان نمی آورند. به نظر می رسد که با توجه به اینکه شهر عرب نشین است؛ آمریکایی ها به دنبال استفاده از نیروهای عربی هستند و اینکه چه گروهی وارد شهر می شوند مشخص نیست.

  به هر حال آنچه تاکنون درباره این عملیات مطرح بوده، یکه تازی آمریکا در این عملیات بوده است که از سویی با مشارکت روسها در این عملیات مخالفت کرده است و از سویی دیگر نحوه مشارکت همپیمانانش نیز مشخص نیست. اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا، این جنگ را سخت توصیف کرده است و از سویی نیروهای دموکراتیک از مخالفت با مشارکت ترکیه سخن گفته اند.

  اما موضوع این است که ترکیه در سوریه و عراق به شیوه خود عمل می کند و معمولا مواضع بغداد را نادیده گرفته است. ترکیه ضمن مخالفت با حضور نیروهای کُردی در این عملیات به صورت تلویحی به آمریکایی ها درباره حمایت از نیروهای مذکور هشدار داده است. نکته این است که ترکیه با حضور نیروهای کُردی مخالف نیست بلکه نگران این است که آنها در صورت ورود به الرقه هیچگاه از آن خارج نشوند.

  به نظر می رسد که آمریکایی ها به دنبال محدود کردن نقش ترکیه در این عملیات از طریق اقداماتی همانند مشروط کردن عدم ورود نیروهای کُردی به الرقه و استفاده از نیروهای  دیگر هستند اما از سوی دیگر ترکیه نیز اهداف کوتاه مدت را دنبال نمی کند و اهداف دراز مدت را دنبال می کند وفارغ از بحث ناتو و ائتلاف بندی ها عمل می کند.

  ابهامات زیادی درباره این عملیات وجود دارد و هنوز مشخص نیست که اوضاع چگونه استابهامات زیادی درباره این عملیات وجود دارد و هنوز مشخص نیست که اوضاع چگونه است. آیا آمریکایی ها و ترکیه به دنبال توافق خاصی هستند که اهداف بلند مدت طرفین را تامین کند؟ مسئولیت اداره الرقه پس از آزاد سازی احتمالی آن از داعش برعهده چه گروهی است؟ نیروهای همپیمان ترکیه یعنی گروه موسوم به ارتش آزاد سوریه در این عملیات چه نقشی ایفا خواهند کرد؟ آیا تناقض ها میان طرفهای مختلف به درگیری های نظامی بر سر سیطره بر الرقه، کنترل و اداره آن می انجامد؟

  به هر حال مشخص نیست که آمریکا از چه ابزاری در قبال ترکیه برای راضی نگه داشتن آن استفاده می کند و به عبارت دیگر چگونه اضداد یعنی ترکیه و نیروهای دموکراتیک کُرد را با یکدیگر جمع می کند. واشنگتن چه تدابیری اتخاذ می کند و راه حل میانه را بر می گزیند تا هم همپیمانان خود در عرصه جنگ یعنی نیروهای دموکراتیک سوری را راضی نگه دارد و هم ترکیه را از خود نرنجاند.

  از سویی تکفیری ها نیز در داخل شهر بیکار ننشسته اند و تبلیغات گسترده ای را شروع کرده اند که اگر جنگجویان کُرد وارد شهر شوند به قلع و قمع ساکنان خواهند پرداخت. این در حالی است که داعش اجازه دسترسی به خدمات اطلاع رسانی را به ساکنان نداده است.

  اما سئوال دیگری که ذهن تحلیلگران امور را به خود مشغول کرده است همزمانی شروع این عملیات به فاصله اندکی تا هشتم نوامبر یعنی روز برگزاری انتخابات بود.

  قدر مسلم این است که آمریکا به دنبال مبارزه با داعش نیست. آمریکا به دنبال ایجاد هرج و مرج و بی ثباتی برای بهره برداری به نفع مقاصد خود است. واشنگتن به دنبال بهره برداری از داعش و گروههای مشابه آن برای براندازی حکومت سوریه است پس چگونه ممکن است که به مقابله جدی با آنها برخیزد. از سویی به نظر می رسد که واشنگتن با ترکیه با ابزار نیروهای دموکراتیک سوریه بازی می کند و خشم فرات به طول خواهد انجامید. حضور نیروهای کُردی به تنهایی عملیات آزاد سازی الرقه را با دشواری روبرو می کند.

  به نظر می رسد که آمریکا از جنگ رقه به دنبال اهداف رسانه ای به ویژه که این عملیات در کمترین فاصله تا شروع انتخابات آغاز شد. واشنگتن به دنبال این است که نشان دهد که آمریکا با تروریسم مبارزه می کند و اینکه دولت کنونی آمریکا در زمینه مبارزه با داعش جدی است.

  به هر حال همانطور که گفته شد؛ عملیات غضب الفرات (خشم فرات) که از سوی نیروهای سوریه دموکرات شروع شده است با ابهامات زیادی روبرو است. مشخص نیست که سلاح پیشرفته ای که آمریکایی ها به این نیروها داده اند چه می شود؟ آمریکایی ها چه طرح پنهانی را دنبال می کنند و از نیروهای کُرد سوری برای تحقق آن بهره می گیرند؟ نباید از یاد برد که کردهای سوری به شدت بحث فدرالیسم و منطقه خودمختار و در مرحله ای بالاتر از آن وضعیتی مشابه عراق را دنبال می کنند و اگر مشابه نیروهای پیشمرگه در عراق عمل کنند بعید است که از مناطقی به چنگ می آورند، خارج شوند. هر چند که هنوز زود است که درباره الرقه پس از داعش سخن بگوییم.

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار