• تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۰۷ | کد خبر : 55295
 • جامعه مطبوعاتی ایران و بایسته‌های فرارو

  به گزارش وعده صادق به نقل از حوزه دولت خبرگزاری فارس سید سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور در یادداشتی تحت عنوان جامعه مطبوعاتی ایران و بایسته های فرارو به مناسبت بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات تاکید کرد: حرکت به سوی رقابتی تر کردن فضای ژورنالیسم در جامعه اهمیتی محوری دارد و این هدف از طریق تسهیل روند تاسیس مطبوعات حرفه ای و غیر متکی به انواع رانتها به نحوی که نماینده واقعی بخشهای مختلف و متنوع جامعه باشند ممکن است.

  متن یادداشت سخنگوی وزارت کشور به این شرح است:

  ۱٫ ژورنالیسم عنصر حیاتی زندگی روزمره است و بدون نقد سازنده و فعالیت پویای مطبوعات، امکان حرکت اصیل و ریشه دار به سوی توسعه متوازن و تعالی جامعه ممکن نیست.
  ۲٫ با اینحال، در هر جامعه ای مطبوعات قادرند تا نقش و کارکرد دوگانه ای داشته باشند. «مطبوعات قانون گرا» پیش شرط بسط عقلانیت، خلّاقیت، تنوع فکری و پیشرفت در جامعه اند و در مقابل، «مطبوعات فراقانون گرا» عامل زوال سرمایۀ اجتماعی، سرمایه انسانی و سرمایه مادی در جامعه.
  ۳٫ باید توجه داشت که به موازات رشد تکنولوژی ارتباطات در کشور، ساختار مطبوعات در حال تحول اساسی است. به عبارت دیگر، با ظهور رسانه های دیجیتال و شبکه های اجتماعی، فرم و محتوای کار مطبوعاتی دگرگون شده و فضای گفتگو و نقد رو به گسترش است. بروز این شرایط، از جهتی آگاهی عمومی و به تبع آن ، امکان گزینشگری سیاسی بهتر را ممکن می سازد اما از جهتی دیگر، رسانه نگاری مجازی در معرض چالش زرد شدگی و کاستن از میزان همنوایی در جوامع است.
  ۴٫ در این جهان جدید، ما بیش از پیش نیازمند آموزش «اخلاق رسانه ای» در جامعه (در قالب آموزشهای شفاف شهروندی از مدارس تا دانشگاهها) بر اساس اصولی مانند رعایت اصل کرامت انسانها، تعهد به قانون و التزام به منافع ملی هستیم.
  ۵٫ در کنار آموزش شهروند اخلاق مدار، لزوم آسیب شناسی نظام قوانین مطبوعاتی در جامعه ما اهمیتی خاص دارد. از یکسو باید در جهت رفع محدودیت های فراقانونی پیش روی مطبوعات حرکت نمود و از سویی دیگر، با ارتقاء چارچوب روشن و معقول قانونی و آموزش مستمر خبرنگاران امکان پویایی جامعۀ مطبوعاتی را بیش از پیش فراهم کرد. 
  ۶٫ حرکت به سوی رقابتی تر کردن فضای ژورنالیسم در جامعه اهمیتی محوری دارد و این هدف از طریق تسهیل روند تاسیس مطبوعات حرفه ای و غیر متکی به انواع رانتها به نحوی که نماینده واقعی بخشهای مختلف و متنوع جامعه باشند ممکن است.
  ۷٫ پویاسازی فضای فعالیت مطبوعاتی همچنین، مستلزم اهتمام به افزایش امنیت شغلی و روانی جامعه مطبوعاتی کشور از طریق تاکید بر اجرای دقیق اصول مرتبط قانون اساسی در تعریف حدود و ثغور آزادی فعالیت مطبوعاتی در عمل است.
  ۸٫ در این میان، پرداختن به وضعیت معیشت جامعه مطبوعاتی امری ضروری است که مستلزم اتخاذ رویکردی عادلانه در نظام جبران خدمات و بسط بیمه اجتماعی این قشر فرهیخته، از خبرنگاران تا کارکنان است.
  ۹٫ همچنین حمایت از گسترش نهادهای صنفی مستقل برای جامعه مطبوعاتی کشور تضمین کننده فعالیت قانونمند و پایدار مطبوعات است و وزارت کشور برای اجرای وظایف قانونی خود در این عرصه آمادگی کامل دارد.
  ۱۰٫ و نهایتا اینکه، باید در جهت تقویت مطبوعات محلی و افزایش حمایت مادی و معنوی از رسانه های کوچک و مستقل و تقویت فضای نقد سازنده این رسانه ها در استانها و شهرستانها گام برداشت.

  سید سلمان سامانی

  قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس و هماهنگی استانها و سخنگوی وزارت کشور
   

  انتهای پیام/

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار