• تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۰ | کد خبر : 55314
 • چه کسانی باعث پیروزی ترامپ شدند


  تارنمای الف در یادداشت خود آورده است:نگاه به پایگاه آرای هر کدام از کاندیداها نشان دهنده این است که جامعه آمریکا در این انتخابات بر اساس نژاد، سن و جنسیت دچار شکاف شده و همین موضوع دلیل اعتراضات بعد از پیروزی ترامپ می باشد.

  به گزارش وعده صادق به نقل از خبرگزاری ها، شبکه خبری سی‌.ان‌.ان جمعه گزارش داد، بسیاری از واجدین شرایط به پای صندوق رای نیامدند و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا با رای اندکی بیش از یک چهارم واجدین شرایط انتخاب شد. با شمارش ۱۲۶ میلیون رای با احتساب آرای مخدوشه، مشخص شد که حدود ۵۵ درصد از شهروندان واجد شرایط امسال رای دادند.

  این مشارکت مردمی پایین‌ترین میزان برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از سال ۱۹۹۶ است؛ در آن سال میزان مشارکت ۵ / ۵۳ درصد بوده است. میزان مشارکت مردمی در انتخابات سال ۲۰۰۸ حدود ۶۴ درصد بوده است و الان برای رسیدن به آن نتیجه ۷ / ۱۸ میلیون رای دیگر لازم بود.

  با این حال سی‌.ان‌.ان گزارش داد، به‌رغم مشارکت پایین، نتایج در ایالت‌های کلیدی که موجب پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات شد، نشان می‌دهد که رای‌دهندگان بیشتری نسبت به سال ۲۰۱۲ رای خود را به صندوق انداختند.

  روند تکمیل انتخابات ریاست جمهوری چندین هفته زمان می‌برد و مقام‌های انتخاباتی آمریکا در ایالت‌های مختلف باید نتایج را بررسی و تایید کنند.

  هیلاری کلینتون دموکرات در انتخابات توانست ۲۲۸ کالج انتخاباتی و ۶۰ میلیون و ۴۶۷ هزار و ۶۰۱ رای مردمی به دست آورد. رقیب او دونالد ترامپ هم با کسب ۲۹۰ کالج انتخاباتی و ۶۰ میلیون و ۷۲ هزار و ۵۵۱ رای مردمی توانست در انتخابات هشتم نوامبر پیروز شود. هیلاری رای مردمی بیشتری نسبت به ترامپ دارد اما ترامپ با کسب اکثریت کالج انتخاباتی توانست در انتخابات پیروز شود.

  با نگاهی به آرایی که به هیلاری و ترامپ داده شده باید گفت که مردان و زنان سفید پوست آراء خود را به ترامپ داده اند و در مقابل مردان و زنان سیاه پوست آراء خود را به هیلاری کلینتون داده اند. بدون شک صحبت های ضد مهاجران ترامپ و حمایت های باراک اوباما از هلاری کلینتون در این آرا تاثیر گذار بوده است.

  بر این اساس سفیدپوستان ۳۷ درصد به کلینتون رای داده اند اما ۵۸ درصد آنها به نامزد جمهوری خواهان رای داده اند. باقیمانده به نامزدهای دیگر رای داده اند. در این بین سیاه پوستان ۸۸ درصد به کلینتون رای داده اند و تنها ۸ درصد به دونالد ترامپ گرایش داشته اند.

  همچنین بیشتر مردان به ترامپ و بیشتر زنان به هیلاری کلینتون رای داده اند.

  همچنین افرادی که دارای سن بیشتری هستند به ترامپ رای داده اند و در مقابل جوان ترها تمایل بیشتری به هیلاری کلینتون داشته اند.

  در واقع تبلیغات انتخاباتی در دو سال اخیر و نحوه رای دادن افراد حاکی از شکل گیری یک جامعه قطبی شده می باشد. به همین دلیل بود که خبرگزاری آسوشیتدپرس چند روز قبل از روز انتخابات آمریکا را به عنوان یک کشور دو قسمت شده در طول شکاف‌هایی که در حال بزرگ‌تر و پررنگ‌تر شدن هستند، نامید. از دید این خبرگزاری نژاد، جنسیت و طبقه اجتماعی تبدیل به فاکتورهای قابل اتکای پیش بینی کننده نحوه رای دادن آمریکایی‌ها به دونالد ترامپ یا هیلاری کلینتون شدند. با پرداختن آمریکایی‌ها به اردوگاه مورد حمایتشان سیاستمداران مورد حمایت آنها نیز دیگر انگیزه‌ای برای درک طرف مقابل ندارند.

  *منبع: تارنمای الف/ ۲۳آبان ۹۵
  **اول**۱۵۶۶**انتشاردهنده:علیرضا فرجی

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار