• تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۴۸ | کد خبر : 55383
 • وقوع عمده تخلفات پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان در سال‌های ۹۴ و ۹۵/معوق‌شدن ۸۰ درصد تسهیلات/ کارشناسی املاک با ۵ برابر ارزش واقعی

  به گزارش وعده صادق ،حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای در ادامه نشست خبری امروز خود به موضوع تخلفات صورت گرفته در صندوق ذخیره فرهنگیان اشاره کرد.

  وی در این زمینه گفت: عمده تخلفات صورت گرفته در این پرونده مربوط به سال‌های ۹۴ و ۹۵ است.

  سخنگوی قوه‌قضاییه اظهار کرد: آن طور که به من گزارش داد‌ه‌اند این صندوق در سال ۷۴ به منظور کمک به فرهنگیان و بازماندگان از کارافتادگان تاسیس شد و هر فرهنگی مختار بوده که سالیانه ۵ درصد از حقوق و مزایای خود را به این صندوق واریز کند و در پایان هر سال نیز دولت موظف بوده هر میزان که فرهنگیان واریز کردند معادل آن را به صندوق واریز کنند.

  سخنگوی قوه قضاییه افزود: این صندوق مانند صندوق‌های دیگر علاوه بر منبع درآمدی یادشده، به سمت فعالیت‌های اقتصادی سوق یافته و حدود ۱۰۰ شرکت تاسیس شد که یکی از این‌ها بانک سرمایه است.

  وی ادامه داد: بانک سرمایه حدود ۱۰ سال پیش یعنی در سال ۸۵ تشکیل شده و آن طوری که گفته‌ام این بانک ششمین بانک خصوصی کشور بوده و از مجموع سهام آن ۴۷٫۶۶ درصد مربوط به صندوق ذخیره فرهنگیان و ۳۸٫۰۴ درصد مربوط به گروه ریخته‌گران بوده است.

  به گفته‌ اژه‌ای بانک سرمایه که صندوق ذخیره فرهنگیان و گروه ریخته‌گران ۲ سهامدار عمده آن بوده در طول این ۱۰ سال ۱۳ بار مدیر یا سرپرست عوض کرده و همین مسئله فی‌نفسه ممکن است ایجاد مشکل کند.

  سخنگوی قوه قضاییه توضیح داد: اجمالا در این پرونده فساد مالی متوجه هم دست‌اندرکاران صندوق، هم بانک سرمایه و برخی مشتریان یا دلالان این بانک قرار گرفته است.

  وی افزود: بانک سرمایه که حدود ۴۸ درصد سهام آن متعلق به صندوق فرهنگیان است حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در طول این ۱۰ سال تسهیلات داده که از این مقدار حدود ۸ هزار میلیارد تومان معوقه است.

  اژه‌ای با بیان اینکه در این پرونده ۲ الی ۳ فساد اتفاق افتاده است که تعیین عناوین آن با بازپرس و قاضی است، گفت: نخست اینکه تسهیلات‌دهندگان در ازای پرداخت تسهیلات به تسهیلات‌گیرندگان منفعت شخصی برده‌اند. دوم اینکه برخی از کسانی که حساب خود را تسویه کرده‌اند (غیر از ۸ هزار میلیارد تومان باقی‌مانده) بعضا با همکاری کارشناسان املاکی را تا ۵ برابر و بیشتر از قیمت واقعی کارشناسی کرده و ملک را بابت بدهی خود به بانک دادند.

  سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه یکی از مشکلات جدی در مسائل مختلف مالی کارشناسان است، افزود: به عنوان مثال در این پرونده ظرف ۳ الی ۴ روز در سال ۹۴ ملکی ۴۱ میلیارد تومان کارشناسی شده و با فاصله چند روز این ملک ۲۲۷ میلیارد تومان کارشناسی شده است در حالی که در این چند روز هیچ اتفاقی در بازار مسکن نیفتاده و ارزش افزوده‌ای هم رخ نداده است.

  وی افزود:‌این ملک بابت بدهی به بانک تحویل داده شده و هم‌اکنون نیز مالک آن در بازداشت به سر می‌برد.

  اژه‌ای تصریح کرد: این پرونده در حال بررسی است و برخی افراد از صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه تحت تعقیب قرار گرفته‌اند، برخی در بازداشت به سر می‌برند و برخی نیز با قرار وثیقه آزاد هستند. ضمن اینکه انصافا رسیدگی به این طور پرونده‌ها قدری زمان‌بر است./تسنیم

   

   

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار