• تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۴۸ | کد خبر : 55383
 • به گزارش وعده صادق ،حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای در ادامه نشست خبری امروز خود به موضوع تخلفات صورت گرفته در صندوق ذخیره فرهنگیان اشاره کرد.

  وی در این زمینه گفت: عمده تخلفات صورت گرفته در این پرونده مربوط به سال‌های ۹۴ و ۹۵ است.

  سخنگوی قوه‌قضاییه اظهار کرد: آن طور که به من گزارش داد‌ه‌اند این صندوق در سال ۷۴ به منظور کمک به فرهنگیان و بازماندگان از کارافتادگان تاسیس شد و هر فرهنگی مختار بوده که سالیانه ۵ درصد از حقوق و مزایای خود را به این صندوق واریز کند و در پایان هر سال نیز دولت موظف بوده هر میزان که فرهنگیان واریز کردند معادل آن را به صندوق واریز کنند.

  سخنگوی قوه قضاییه افزود: این صندوق مانند صندوق‌های دیگر علاوه بر منبع درآمدی یادشده، به سمت فعالیت‌های اقتصادی سوق یافته و حدود ۱۰۰ شرکت تاسیس شد که یکی از این‌ها بانک سرمایه است.

  وی ادامه داد: بانک سرمایه حدود ۱۰ سال پیش یعنی در سال ۸۵ تشکیل شده و آن طوری که گفته‌ام این بانک ششمین بانک خصوصی کشور بوده و از مجموع سهام آن ۴۷٫۶۶ درصد مربوط به صندوق ذخیره فرهنگیان و ۳۸٫۰۴ درصد مربوط به گروه ریخته‌گران بوده است.

  به گفته‌ اژه‌ای بانک سرمایه که صندوق ذخیره فرهنگیان و گروه ریخته‌گران ۲ سهامدار عمده آن بوده در طول این ۱۰ سال ۱۳ بار مدیر یا سرپرست عوض کرده و همین مسئله فی‌نفسه ممکن است ایجاد مشکل کند.

  سخنگوی قوه قضاییه توضیح داد: اجمالا در این پرونده فساد مالی متوجه هم دست‌اندرکاران صندوق، هم بانک سرمایه و برخی مشتریان یا دلالان این بانک قرار گرفته است.

  وی افزود: بانک سرمایه که حدود ۴۸ درصد سهام آن متعلق به صندوق فرهنگیان است حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در طول این ۱۰ سال تسهیلات داده که از این مقدار حدود ۸ هزار میلیارد تومان معوقه است.

  اژه‌ای با بیان اینکه در این پرونده ۲ الی ۳ فساد اتفاق افتاده است که تعیین عناوین آن با بازپرس و قاضی است، گفت: نخست اینکه تسهیلات‌دهندگان در ازای پرداخت تسهیلات به تسهیلات‌گیرندگان منفعت شخصی برده‌اند. دوم اینکه برخی از کسانی که حساب خود را تسویه کرده‌اند (غیر از ۸ هزار میلیارد تومان باقی‌مانده) بعضا با همکاری کارشناسان املاکی را تا ۵ برابر و بیشتر از قیمت واقعی کارشناسی کرده و ملک را بابت بدهی خود به بانک دادند.

  سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه یکی از مشکلات جدی در مسائل مختلف مالی کارشناسان است، افزود: به عنوان مثال در این پرونده ظرف ۳ الی ۴ روز در سال ۹۴ ملکی ۴۱ میلیارد تومان کارشناسی شده و با فاصله چند روز این ملک ۲۲۷ میلیارد تومان کارشناسی شده است در حالی که در این چند روز هیچ اتفاقی در بازار مسکن نیفتاده و ارزش افزوده‌ای هم رخ نداده است.

  وی افزود:‌این ملک بابت بدهی به بانک تحویل داده شده و هم‌اکنون نیز مالک آن در بازداشت به سر می‌برد.

  اژه‌ای تصریح کرد: این پرونده در حال بررسی است و برخی افراد از صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه تحت تعقیب قرار گرفته‌اند، برخی در بازداشت به سر می‌برند و برخی نیز با قرار وثیقه آزاد هستند. ضمن اینکه انصافا رسیدگی به این طور پرونده‌ها قدری زمان‌بر است./تسنیم

   

   

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار