رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۴:۴۹ | کد خبر : 55494
 • سیاست خارجی ترامپ کاملا غیر قابل پیش‌بینی خواهد بود

  به گزارش وعده صادق به نقل از گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا» به نقل از سی ان ان، ایالات متحده آمریکا شاهد جشن و پایکوبی هواداران «دونالد ترامپ» نامزد پیروز حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور بود. جمهوریخواهان آمریکا همچنین کرسی های مجلس نمایندگان و سنای آمریکا را از آن خود کردند تا تا کنترل کنگره آمریکا را تا ۲ سال آینده را در دستان خود داشته باشند.

  هواداران ترامپ دومین پیروزی رئیس جمهور تاریخ آمریکا را که بر اساس آرای هیئت‌های نمایندگی (الکترال) انتخاب شده است به خود اختصاص دادند.

  ترامپ توانست آرای ایالت‌های مهم دموکرات ها مانند پنسیلوانیا و ویسکانسین را از آن خود کند.

  نگرانی از رویکرد ترامپ در عرصه بین الملل

  مسلم است که برخی جمهوریخواهان و تمامی دموکرات ها و هواداران احزاب مستقل آمریکا از منش سیاسی ترامپ ناراضی بودند. این نگرانی زمانی بیشتر می شود که به دیدگاه های ترامپ در سیاست خارجی و همچنین جنگ و صلح نگاهی می اندازیم.

  در حال حاضر نه تنها مردم آمریکا بلکه مردم تمامی دنیا یعنی میلیاردها نفر از انسان ها نگران ریاست جمهوری ترامپ و سرنوشت بشر هستند.

  بر اساس این دیدگاه است که به دو پرسش اصلی بر می خوریم.

  پرسش اول: آیا پیروزی ترامپ یک رویا محسوب می شود؟!

  پرسش دوم: آیا ترامپ واقعا دنیا را نابود خواهد کرد؟!

  نه این یک رویا نیست. «هیلاری کلینتون» در انتخابات شکست خورد. اما این امر شروع فرایند پایان دنیا و نابوی بشریت هم نیست. این تغییر اساسی نوید دهنده دلایلی مثبت در مورد اجرای سیاست خارجی ترامپ است که بسیار با ثبات‌تر از آن چیزی که ما فکر می‌کنیم خواهد بود.

  آقای رئیس جمهور و پایان شعارهای انتخاباتی!

  اول از همه باید بدانیم اولویت های ترامپ دچار تغییر شده اند. ترامپ تا کنون از روابط بین المللی غافل شده بود و آن را کاملا سطحی و سرسری در نظر می گرفت. او نمی دانست که امور بین المللی تا چه اندازه پیچیده و عمیق هستند. او برای دستیابی به کرسی ریاست جمهوری آمریکا تلاش می کرد و انگیزه های سیاسی کمتری داشت تا ما بخواهیم آن ها را بخوانیم و درک کنیم. اطلاعات عمومی ترامپ هم برای بسیاری از هواداران وی از اهمیت بالایی برخوردار نبود.

  تقلای ترامپ برای جلوگیری از بی آبرویی سیاسی

  اما ترامپِ پر انرژی حالا دیگر تحت فشار قرار گرفته است. او می داند که وزن بالای یک جهان آزاد به زودی بر دوشش سنگینی خواهد کرد. او می داند که اگر در اداره امور کاخ سفید شکست بخورد نامش برای همیشه مانند لکه ننگی در کتاب های تاریخ آمریکا باقی خواهد ماند. بنا بر این وسواس بیش از حد ترامپ در مورد اداره امور کشوری به منظور جلوگیری از بدنام شدن خود و تیم اجراییش به نقطه قوت و مثبتی برای وی تبدیل خواهد شد.

  ترامپ شدیدا به یادگیری اطلاعات سیاسی نیاز دارد

  ترامپ هم برای خودش و هم برای تمامی دنیا هم که شده باید به سرعت علم آموزی کند و فوت و فن حکومتداری و سیاستمداری را یاد بگیرد، حفظ آبرو دلیل خوبی برای این امر محسوب می شود. زمانی که ترامپ به تمامی امور سیاسی آگاه شد به دنبال برقرای ثبات خواهد رفت. زیرا عامل دومی هم وجود دارد که نقش مهمی ایفا می کند.

  پس از آن ترامپ باید مانند یک فانوسِ، نقاط تاریک سیاست خارجی را شناسایی و روشن نماید.

  ترامپ به دنبال معامله با پوتین

  ترامپ به خصوص در مورد روسیه تمایل داشت تا آنچه را از قبل در ذهنش داشت پاک کند و با دیدی شکاکانه به بذله گویی های پوتین بنگرد. روس ها خواهان معامله با ترامپ بودند و همچنان هم هستند. ترامپ هم قصد دارد تا این موضوع را درک کند. مردم آمریکا طی روزهای آتی در انتظار موضع گیری های سخت ترامپ در قبال روسیه و سوریه هستند.

  رویکرد ترامپ در قبال برجام

  ترامپ گفته بود توافق هسته ای ایران (برجام) را هم پاره خواهد کرد. اما انتظار می رود او با اعمال رژیم های اجرایی بین المللی سخت تر (تحریم) کار ایران در برجام را مشکل تر نماید و در عوض از اجرای اقدامات نظامی علیه این کشور بپرهیزد. عملی کردن شعار انتخاباتی ترامپ، (“دوباره آمریکا را با شکوه کنیم”) در صورتی که این کشور وارد رویارویی نظامی با دیگر کشورها شود به شدت به خطر خواهد افتاد. اگر ترامپ بتواند تحقیقات مربوط به موشک های قاره پیمای ایران را محدود کند، می تواند مدعی شود برجام را به خوبی تغییر داده است.

  ترامپ و جاسوسی اطلاعات

  اما موضوع به اینجا ختم نمی‌شود. ترامپ می خواهد بداند مامورین و عواملی که خطرات بالایی را به جان می خرند تا برای آمریکا اطلاعات محرمانه جمع آوری کنند چگونه کار می کنند. خیلی مهم است که ترامپ بداند که دفتر کاری او مسئولیت بسیار سنگینی را متقبل شده است و کسانی مانند جامعه اطلاعاتی آمریکا و ارتش این کشور را که او قبلا مورد تمسخر قرار داده، خدمات زیادی برای مردم آمریکا انجام داده اند.

  آقای رئیس جمهور باید در چهارچوب سیستم سیاسی آمریکا عمل کند

  در نهایت این که آمریکا یک نظام سیاسی دارد. ترامپ عملا نمی تواند یک مدیر و همچنین یک فرمانده ارتش باشد  مثل فرد دیوانه ای مانند «جک دی ریپر» در فیلم «دکتر استرنج لاو» که در آخر آن فیلم جهان را نابود کرد.

  ارتش قانون را در اولویت خود قرار می دهد نه رای رئیس جمهور را

  پرسنل ارتش آمریکا تنها باید دستورات قانونی را که ذیل قانون اساسی و نظام نامه عدالت نظامی آمریکا قرار دارند اجرا نمایند. این فرایندهای قانونی شامل قدرت ریاست جمهوری، احترام به رکن اجرایی و همچنین احترام به دستورات دفتر رئیس جمهور است اما تمامی این موارد توسط قانون تنظیم شده اند. تمامی این قوانین که تسلیم رای رئیس جمهور آمریکا هستند در صورت بروز اقدامات ناشیانه از سوی وی ساکت نخواهند نشست و در آن لحظه بکار خواهند آمد.

  جهان نگران جنگ جهانی سوم یا جنگ هسته ای

  بگذارید در اینجا این موضوع را کمی روشن تر بیان کنیم. برخی نگرانند که ترامپ ممکن است یک جنگ هسته ای به راه بیاندازد. اما تا زمانی که  تهدیدی بالفعل حیات مردم آمریکا به خطر نیندازد او قادر به آغاز چنین جنگی نیست، زیرا چینش مقامات مرکز فرماندهی ملی آمریکا طوری مهندسی شده است که بررسی ها و هماهنگی های لازم به صورت چند لایه در آن صورت می گیرد و از قانون دو شخصیتی تبعیت می کند. زمانی که احساس شد ترامپ یا هر رئیس جمهوری دیگری دیوانه شده و عقل خود را از دست داده است کابینه، بیست و پنجمین متمم قانون اساسی آمریکا را بکار خواهد گرفت و او را از کار برکنار خواهد کرد.

  سیاست خارجی غیر قابل پیش بینی ترامپ!

  مطمئن باشید سیاست خارجی ترامپ کاملا غیر قابل پیش بینی خواهد بود. برخی از شعارهای انتخاباتی ترامپ در زمینه سیاست خارجی بسیار پوچ و احمقانه به نظر می رسیدند. در آن زمان ترامپ تنها نامزد انتخابات بود و حالا پیروز انتخابات و چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکاست. این موقعیت ها تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند. اما فراموش نکنیم که نشانه های خوش بینی وجود دارد. گمانه ها حاکی از این است که ترامپ قصد دارد «رینس پریباس» رئیس فعلی کمیته ملی حزب جمهوریخواه را به عنوان رئیس دفتر خود انتخاب کند. پریباس فرد منطقی و محترمی است و در واشنگتن اعتبار بالایی دارد. این که ترامپ می خواهد این فرد منطقی را به عنوان دست راست خود برگزیند نشانه خوبی است.

  خوشحالی یا افسوس؛ دو روی یک سکه در روز ۱۷ ژانویه!

  در حالی که مخاطبان بین المللی مثل همیشه، شروع کار رئیس جمهور جدید آمریکا را مانند منظره ای هیجان انگیز تصور می کنند برای بسیاری از مردم آمریکا روز ۱۷ ژانویه (اولین روز کاری ترامپ در کاخ سفید) مانند یک خیال و توهم محسوب می شود. باید صبر کنیم تا آن روز فرار سد تا ببینیم رئیس جمهور جدید آمریکا چه سخنرانی ارائه خواهد داد. مسلما یا همه ما بسیار خوشحال و شگفت زده خواهیم شد و یا حداقل اینکه آهی از روی ناراحتی و افسوس خواهیم کشید.

  انتهای پیام/

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار