• تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۲۸ | کد خبر : 55509
 • نیوزیلند ۲۵۰ بار لرزید/ دو نفر کشته شدند

  به گزارش وعده صادق به نقل از ایرنا، این زلزله که قدرت آن ۶٫۲ ریشتر اعلام شد، پس از زلزله قوی تری رخ داد که ساعت ۱۲ و ۲ دقیقه بامداد دوشنبه باعث کشته شدن دستکم دو نفر و آسیب رساندن به ساختمان های زیادی در سواحل شرقی جزیره جنوبی نیوزیلند شد.
  آخرین زلزله بزرگ ساعت ۱۳ و ۴۵ دقیقه امروز دوشنبه به وقت محلی نیوزیلند در عمق ۱۰ کیلومتری و در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شهر ‘کرایست چرچ’ رخ داد.
  با توجه به شدت زلزله شب گذشته، ساکنان سواحلی شرقی این کشور با هشدار سونامی و درخواست برای ترک خانه هایشان مواجه شدند، به گونه ای که شهر ‘ولینگتون’ خالی از سکنه شد و آب در برخی مناطق این کشور به دلیل تکان های شدید همراه با گل و لای زیادی در دسترس مردم قرار می گرفت.
  براساس گزارش رسانه های محلی نیوزیلند، از شب گذشته تاکنون دستکم ۲۵۰ پس لرزه باعث هراس بیشتر ساکنان نیوزیلند شده که قدرت ۳۳ مورد آن بیش از ۵ ریشتر، ۳ مورد بیش از ۶ ریشتر و بقیه کمتر از ۵ ریشتر گزارش شده اند.
  اگرچه هشدار سونامی برای همه مناطق توسط دولت لغو شده است، اما همچنان فضایی از رعب و ترس در این کشور حاکم است و مردم با روش های مختلف درتلاش برای رساندن خود به اماکن مرتفع هستند.
  ‘جان کی’ نخست وزیر نیوزیلند نیز پس از وقوع این زلزله سفر خود را به آرژانتین لغو کرد و تصمیم در مورد حضور در نشست سازمان همکاری های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (اَپک) که قرار است در ‘پرو’ برگزار شود به بعد موکول کرد.
  نیوزیلند کشوری در جنوب غربی اقیانوس آرام است که از دو جزیره بزرگ و تعداد زیادی جزیره کوچک تشکیل شده است. این کشور فاصله زیادی با دیگر خشکی‌های کره زمین دارد، به طوری که استرالیا نزدیکترین همسایه این سرزمین در دو هزار کیلومتری آن قرار گرفته است.
  این کشور از جمله مناطق زلزله خیز جهان است که هر ساله شاهد زلزله های سهمگینی است به گونه های که از ابتدای امسال تاکنون چند زلزله از جمله دو زلزله هفت ریشتری را تجربه کرده است.
  پیش از زلزله بامداد امروز که باعث کشته شدن دو نفر شد، آخرین زلزله ای که در نیوزیلند تلفات جانی در پی داشت مربوط به زلزله سال ۲۰۱۱ شهر ‘کرایست چرچ’ بود که در آن ۱۸۵ نفر جان خود را از دست دادند.
  نیوزیلند شهریور ماه امسال نیز شاهد زلزله بزرگ ۷٫۱ ریشتری به همراه چند پس لرزه که بزرگی آنها نزدیک به ۶ ریشتر گزارش شد، بود. پس از این زلزله هشدار سونامی صادر شد.
  آساق**۲۴۱**۱۶۱۱**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار