• تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۰ | کد خبر : 55848
 • قطعنامه های «حقوق بشری» علیه سوریه نتیجه بحران آن را رقم نمی زند

  به گزارش وعده صادق به نقل از خبرگزاری مهر، غلامحسین دهقانی سفیر و معاون نمایندگی کشورمان در سازمان ملل متحد طی سخنانی در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل در هنگام بررسی قطعنامه عربستان در مورد وضعیت حقوق بشر در سوریه  اظهار داشت: تصویب این قطعنامه ناعادلانه و سیاسی، در تعارض با اصول اساسی حقوق بین الملل قرار داشته و به بی اعتباری بیشتر سازمان ملل می انجامد.

  وی ضمن اشاره به یکی از بندهای قطعنامه پیشنهادی عربستان که به سپاه پاسداران، نیروی قدس سپاه و حزب الله می پردازد گفت: دقیقا کسانی هدف قرار داده شده که  در سوریه به مبارزه با داعش و جبهه النصره (جبهه فتح الشام) و ایادی آنها مشغول می باشند.

  دهقانی افزود: چنین متنی مرز بین تروریست ها و کسانی را که قهرمانانه با آنها مبارزه می کنند از میان می برد. دو نیروی ایرانی که در این قطعنامه به آنها اشاره شده بخشی از نیروهای نظامی مسلح جمهوری اسلامی ایران هستند که براساس درخواست رسمی دولت سوریه و منحصرا جهت مشاوره در این کشور مستقر می باشند و در برابر تروریست ها در سوریه می جنگند.

  سفیر و معاون نمایندگی کشورمان در سازمان ملل بند مذکور در این قطعنامه را یک نوع انتقام گیری از کسانی دانست که تاکنون موثرترین قوا در برابر تروریسم و ‌افراط گرایی خشونت آمیز بوده اند. نیرویی که اگر مبارزه قاطع آنها علیه تروریسم نبود، امروز بخش های بزرگتری از خاورمیانه تحت پرچم سیاه داعش قرار داشتند.

  وی افزود: چه کسی می تواند باور کند که حامیان اصلی این قطعنامه بویژه عربستان، نگران وضعیت حقوق بشر در سوریه هستند در حالی که طی یک سال ونیم گذشته، به طرز وحشیانه ای مشغول ویران کردن یمن از طریق بمباران های هوایی اهداف غیر نظامی و مناطق مسکونی کشتار زنان و کودکان بوده اند و از قضا مدعی نیز هستند که برای این جنایات دعوت شده اند.

  دهقانی گفت: نباید از مجمع عمومی و کمیته سوم در جهت اهداف سیاسی کشورهایی استفاده کرد که نگران از دست دادن کنترل استراتژیک خود در منطقه، از دست رفتن هزینه های میلیاردی برای پرورش تروریست ها درسوریه و کشورهای همسایه و در نهایت نگران هزاران نفر از شهروندان خویش هستند که به عنوان تروریست علیه مردم و دولت سوریه می جنگند. مطمئنا نه این قطعنامه و نه دلارهای اهدایی حامیان اصلی آن نتیجه این بحران را رقم نخواهند زد. در نهایت مردم و دولت سوریه بر تروریست ها و متحدان آنان فائق خواهند آمد و نیروهایی را که در حال تلاش برای ارسال پیام های دلگرم کننده به نیروهای تروریستی خود در سوریه از طریق تصویب این قطعنامه پوچ هستند شکست خواهند داد.

  نماینده کشورمان همچنین پس از تصویب این قطعنامه در کمیته سوم مجددا طی سخنانی اظهار داشت: جای تردید نیست که این قطعنامه بر خلاف اصول اساسی قوانین بین المللی و پاداش دادن به افراط گرایی خشونت آمیز و تروریسم و کسانی است که طی سالیان اخیر به گسترش ایدئولوژی های افراطی و تامین منابع مالی و تدارکات تروریست ها کمک کرده اند.  

  دهقانی گفت: جای تعجب است که برخی کشورهای غربی بویژه انگلیس که دیگران را در خصوص حقوق بشر موعظه میکنند در کنار کسانی قرار گرفته اند که همواره منبع صدور عدم مدارا به سایر نقاط جهان بعنوان منبع اصلی افراط گرایی خشونت آمیز و تروریسم بوده اند فارغ از اینکه با شهروندان خود چگونه برخورد می کنند. درعین حال بسیار مایه تاسف است که ضعف ساختاری سازمان ملل فرصت سوء استفاده از سیستم و تصویب چنین قطعنامه ای را می دهد.

  سفیر نمایندگی کشورمان افزود: به کسانی که این قطعنامه را تدوین کرده وآنهایی که از طریق فشار به کمیته سوم آنها را یاری کرده اند، اطمینان میدهم که این اقدامات و مشابه آن ما را ازمبارزه علیه افراط گرایی خشونت آمیز منصرف نخواهد کرد. ما مصمم به پاک کردن پیرامون خود از افراط گرایانی هستیم که سعی درایجاد وحشت در همسایگی ما و صادرات آن به کل جهان دارند.

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار