• تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۵۴ | کد خبر : 55990
 • تمایل۷۱درصد ایرانیهابه مصرف داروهای گیاهی

  به گزارش وعده صادق

  محمود خدادوست روز چهارشنبه در همایش ملی باریجه در آمل افزود : با توجه به مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته که حاکی از گرایش زیاد مردم به استفاده از گیاهان دارویی و سنتی است ، معتقدیم که باید این نوع استفاده به دور از افراط و تفریط و با ضابطه باشد.
  وی استفاده از ظرفیت طب سنتی و گیاهان دارویی را در کشور ضروری دانست و گفت : در همه کشورهای صنعتی و حتی در حال پیشرفت دنیا ، درصد مصرف گیاهان دارویی بیشتر از داروهای شیمیایی است.
  معاون وزیر بهداشت افزایش تعداد دانشکده های طب سنتی را یکی از برنامه های این وزارتخانه برای ساماندهی این شیوه درمان و استفاده بهینه از طب سنتی دانست و افزد : هم اکنون ۱۰ دانشکده طب سنتی در دانشگاههای علوم پزشکی کشور وجود دارد.
  وی ادامه داد : با حمایت مالی وزارت بهداشت ، دانشکده های طب سنتی متناسب با نیازهای کشور اقدام به تحقیق و پژوهش در زمینه مصرف گیاهان دارویی می کنند تا کشت این گیاهان هم در کشور متناسب با نیاز باشد.
  خداددوست، تخصصی کردن رشته تحصیلی طب سنتی ، ایجاد ۲ واحد درسی و تقویت رشته های تحصیلی پشتیبان طب سنتی را از جمله اقدامات آموزشی برای ساماندهی و ضابطه مند کردن این رشته برشمرد.
  ** تدریس اصول طب سنتی در تمامی دانشگاهها
  وی از مصوب شدن ۲ واحد درسی با عنوان ‘ اصول و مبانی طب سنتی ‘ در سال گذشته خبر داد و گفت که این مصوبه امسال به صورت اختیاری در برخی از دانشگاههای علوم پزشکی اجرا شده و در آینده در تمامی دانشگاهها تدریس خواهد شد.
  معاون وزیر بهداشت بر لزوم آشنایی بیشتر جامعه با طب سنتی تاکید کرد و افزود: طب سنتی بنا ندارد به تمامی نیازهای درمانی امروز مردم پاسخگو باشد ، اما طب توانمندی هایی دارد که می تواند در کنار طب رایج در درمان مردم مفید باشد.
  ** طب سنتی همسو با اقتصاد مقاومتی
  خدادوست همچنین با بیان اینکه ارزش اقتصادی و گردش مالی تولید و صادرات گیاهان دارویی کشور بسیار بالاست و می تواند در ایجاد اشتغال وگردش مالی کشور کمک کند ، گفت : متاسفانه اکنون بخش زیادی از تولیدات گیاهان دارویی به صورت خام صادرات می شود.
  وی بر ضرورت تشویق و حمایت از سرمایه گذاران برای کشت انبوه گیاهان دارویی در مناطق مستعد کشور و نیز ایجاد دهکده های سلامتی تاکید کرد و افزود : استفاده از مواهب خدادادی در کشور ایجاد واحدهای تولیدی و کشت گیاهان دارویی را کاملا هموار کرده است.
  خبرنگار : مهدی غلامی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
  ۷۳۲۷/۱۶۵۴

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار