• تاریخ انتشار: جمعه ۲۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۳۰ | کد خبر : 56149
 • وزیر فرهنگ فدراسیون بوسنی و هرزگوین:تمدن بزرگ ایران برای همه شناخته شده است

  به گزارش وعده صادق به نقل از ایرنا، 'زرا دائیموویچ' روز پنجشنبه در ملاقات با 'عباس خامه یار' به روابط خوب وزارت فرهنگ بوسنی و هرزگوین و رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در سارایوو اشاره کرد و حضور در آیین روزهای فرهنگی ایران در بوسنی و هرزگوین را که در بهمن ماه سال گذشته برگزار شد، از افتخارات خود دانست.
  دویمویچ با ارائه توضیحاتی پیرامون ساختار وزارت فرهنگ بوسنی و هرزگوین از دعوت خامه یار برای سفر به کشورمان قدردانی و ابراز امیدواری کرد که این سفر در آینده نزدیک انجام پذیرد.
  وی افزود: تمدن بزرگ ایران برای هیچکس ناشناخته نیست اما در طول سالیان گذشته متاسفانه رسانه ها و مطبوعات در سایه سیاست های قدرت های بزرگ جهانی سعی در ارائه تصویری نادرست از ایران داشته اند و لذا نسل های جوان ما اطلاعات چندانی از کشور شما ندارند.
  وزیر فرهنگ فدراسیون بوسنی و هرزگوین برگزاری هفته های فرهنگی و هنری را برای شهروندان بوسنی به مثابه پنجره ای به روی این تمدن شگفت بر انگیز دانست و آمادگی وزارت فرهنگ فدراسیون بوسنی و هرزگوین را برای هرگونه همکاری با رایزنی فرهنگی سفارت کشورمان در سارایوو جهت برگزاری چنین برنامه های بسیار ارزنده اعلام کرد.
  معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ایران نیز در این ملاقات طی سخنانی گفت: برغم فاصله جغرافیایی ایران و بوسنی و هرزگوین اشتراکات فرهنگی بین دو کشور بسیار زیاد است به گونه ای که هیچ ایرانی در این کشور احساس غربت نمی کند.
  عباس خامه یار افزود: در سه دهه گذشته بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی تحولات شگرفی در زمینه های مختلف هنری از جمله سینما، تئاتر، ادبیات و هنرهای تجسمی روی داده و صاحب نظران و هنرمندان ایرانی با تکیه بر میراث عظیم فرهنگی و تمدنی خود و اندیشه های بزرگانی همچون سعدی، مولوی، حافظ و عطار و خیام و دیگر ستارگان آسمان اندیشه و هنر ایران دست به خلق آثار جدید فرهنگی و هنری در زمینه های مختلف زده اند که مشتاقان و علاقه مندان زیادی را در سراسر دنیا به سوی خود جلب کرده است.
  وی اظهار داشت: دو ملت ایران و بوسنی و هرزگوین می بایست عشق و علاقه خود به یکدیگر را با شناخت بیشتر از همدیگر توام نمایند و ما آمادگی خود را برای برگزاری هفته فرهنگی بوسنی و هرزگوین در ایران برای سال آینده اعلام می کنیم و اطمینان داریم که این اتفاق فرخنده با استقبال بی نظیر ایرانیان روبرو خواهد شد.
  خامه یار در ادامه از وزیر فرهنگ فدراسیون بوسنی برای بازدید از جمهوری اسلامی ایران دعوت بعمل آورد.
  در این نشست نیز 'علی اصغر عامری' رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین حضور داشت.
  بوسنی و هرزگوین پس از جنگ های داخلی میان سه گروه نژادی (بوشنیاک ) بوسنیایی، صرب و کروات که سرانجام با دخالت سازمان ملل و استقرار نیروهای حافظ صلح پایان یافت، براساس پیمان صلح دیتون درسال ۱۹۹۵میلادی به دو هویت سیاسی به نام «جمهوری صربسکا» و یک بخش مسلمان و کروات نشین به نام « فدراسیون بوسنی و هرزگوین» با ۱۰ استان دست یافت.
  شبک **اروپام**۴۳۶**۱۹۱۷**انتشار دهنده :سیدمحمد باقر نوربخش

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار