• تاریخ انتشار: جمعه ۲۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۲ | کد خبر : 56196
 • ایران بزرگترین کشور تامین‌کننده نفت هند شد

  به گزارش وعده صادق ،جدیدترین داده های محموله های نفتی هند نشان می دهد که ایران در ماه اکتبر (مهر-آبان) با پشت سر گذاشتن عربستان سعودی، به بزرگترین کشور تامین کننده نفت هند تبدیل شده است.

  به گزارش ایرنا، پیش از تحریم های ظالمانه غرب،ایران پس از عربستان سعودی دومین کشور صادر کننده نفت به هند محسوب می شد، اما تحریم ها باعث کاهش صادرات نفت ایران به هند و ظهور تامین کنندگان جدید نفتی مانند عراق در لیست منابع انرژی هند شد.

  داده های منتشر شده نشان دهنده افزایش واردات نفت هند از ایران پس از لغو تحریم ها در ماه ژانویه است .

  براساس این داده ها، واردات نفت هند از ایران در ماه اکتبر(مهر-آبان) با سه برابر افزایش در مقایسه با ماه قبل از آن به ۷۸۹ هزار بشکه نفت خام در روز رسیده است.

  این درحالی است که هند در مدت مشابه ۶۹۷ هزار بشکه نفت خام در روز از عربستان سعودی وارد کرده است.

  میزان صادرات نفت عربستان سعودی به هند از ژانویه تا اکتبر با متوسط ۸۳۰ هزار بشکه نفت خام در روز همچنان در رتبه نخست صادر کنندگان نفت به هند قرار دارد.

  در این مدت عراق به طور متوسط روزانه ۷۸۴ هزار بشکه نفت خام و ایران ۴۵۶ هزار و ۴۰۰ هزار بشکه نفت خام به هند صادر کرده اند.

  یکی از دلایل افزایش واردات نفت هند از ایران، کاهش ظرفیت صادرات نفت خام عربستان سعودی به دنبال افزایش پالایش نفت دراین کشور است.

  ‘احسان الحق’ کارشناس نفت در سازمان مشاوره ‘کی بی سی انرژی’ در انگلیس گفت: ظرفیت پالایش عربستان سعودی گسترش یافته،بنابراین این کشور نمی تواند صادرات نفت خود را افزایش دهد.

  وی با بیان اینکه ایران دارای فرصت بهتری برای افزایش صادرات نفت به هند می باشد تصریح کرد قیمت های مناسب و تخفیف های جذاب از دلایل مهم اقبال خریداران به نفت ایران است .
  براساس گزارش های منتشر شده ،ماه گذشته هند ۲ میلیون بشکه نفت خام برای منابع ذخیره سازی اضطراری از ایران وارد کرد.

  هند همچنین قصد دارد در ماه نوامبر چهار میلیون بشکه نفت خام دیگر برای منابع ذخیره سازی اضطراری خود از ایران خریداری کند.

  هند از ماه آوریل تا اکتبر سال مالی جاری ۵۲۳ هزار و ۲۰۰ بشکه نفت خام از ایران وارد کرده در حالیکه این میزان در سال گذشته ۲۴۹ هزار و ۱۰۰ بشکه نفت خام بوده است.

  شرکت های بزرگ نفتی هند مانند صنایع رلاینس که در زمان تحریم های اقتصادی ایران، واردات نفت خود را از این کشور متوقف کرده بودند، هم اکنون واردات نفت خود را از تهران از سر گرفته اند.

  ایران در حالی به بزرگترین صادر کننده نفت خام هند تبدیل می شود که سازمان کشور های صادر کننده نفت ( اوپک) در ۳۰ نوامبر در خصوص کاهش تولید نفت با هدف افزایش قیمت ها در بازار های جهانی تصمیم گیری خواهد کرد.

  میزان تولید نفت ایران درزمان تحریم ها دومیلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز بود که قرار است تا پایان امسال این میزان به چهار میلیون بشکه در روز افزایش یابد/تابناک

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار