• تاریخ انتشار: جمعه ۲۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۷ | کد خبر : 56224
 • به گزارش وعده صادق ،دکتر ایرج حریرچی در افتتاحیه نخستین کنفرانس سرطان غرب آسیا  اظهار کرد: در ایران در بین مردان از هر ۱۳۴ نفر ۴ نفر و در بین زنان از هر ۱۰۰ هزار نفر ۱۲۷ نفر به سرطان مبتلا می شوند ، میانگین جهانی ۲۰۵ نفر از هر ۱۰۰ هزار نفر است.

  وی تصریح کرد: در ایران ۷۲ درصد از مرگ ها به دلیل بیماری های غیرواگیر است ۴۰ درصد از این مرگ ها به صورت زودرس یعنی قبل از ۷۰ سالگی اتفاق می افتد.

  قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به اینکه سرطان در کشور ما در حال افزایش است ، گفت: علت این افزایش به دلیل بالا رفتن سن جمعیت در ایران است و همچنین رفتارهایی نظیر کم تحرکی، چاقی، استعمال دخانیات مانند سیگار و همچنین مواد مخدر، مصرف غذاهای پرچرب و شور و کم استفاده کردن از سبزیجات در رژیم غذایی از عوامل سرطان محسوب می شود.

  وی ادامه داد: یکی دیگر از عوامل مهمی که موجب شیوع سرطان می شود مصرف بالای سوخت در کشور است که از میانگین جهانی این مصرف در ایران بالاتر است و ذرات معلق در هوا از عوامل دیگر شیوع سرطان هستند.

  حریرچی در بیان عوامل محیطی شیوع سرطان گفت: مواد شیمیایی، مواد مخدر، غذاهای ناسالم و وزن بالا از این عوامل محسوب می شوند.

  وی همچنین تاکید کرد: برای کاهش شیوع سرطان عوامل استرس زا در محیط کاهش یابد.

  قائم مقام وزیر بهداشت در خصوص درمان های جدید سرطان مبتنی بر شیمی درمانی ، گفت: باید دقت شود که این درمان ها منافع چندانی ندارد و هزینه زیادی را در بر دارد.

  وی از پزشکان خواست که در تجویز درمان های سرطان از مبانی علمی که منجر به طولانی شدن زندگی باشد را انتخاب کنند و به مردم هم توصیه کرد در خصوص درمان از مراکز دانشگاهی اطلاعات کسب کنند.

  قائم مقام وزیر بهداشت با تاکید دوباره بر اینکه در ایران سالیانه بیش از ۹۲ هزار نفر دچار سرطان می شوند خاطر نشان کرد: افزایش امید به زندگی، تغییر سبک زندگی و عوامل محیطی سه عامل افزایش سرطان در کشور است.

  وی در خصوص وضعیت بیماری های غیرواگیر در جهان گفت: چهار بیماری غیرواگیر شامل بیماریهای قلبی و عروقی، سرطان، بیماری های مزمن تنفسی و دیابت تهدید کننده زندگی انسان محسوب می‌شوند ، این بیماری ها بزرگترین عامل مرگ انسان در جهان هستند، به طوریکه ۶۸ درصد یا ۳۸ میلیون از ۵۶ میلیون مرگ در سال ۲۰۱۲ را از کل مرگ های غیرواگیر پیش از موعد در جهان، تشکیل داد که از مجموع این مرگ ها، ۲۷ درصد به سرطان مرتبط است.

  حریرچی در خصوص میزان بروز سالیانه سرطان در جهان گفت: این میزان از ۱۰ میلیون نفر در سال ۲۰۰۰ میلادی به ۱۴ میلیون نفر در سال ۲۰۱۲ رسیده است و تا سال ۲۰۳۰ به ۲۵ میلیون نفر خواهد رسید.

  وی در تشریح بروز سرطان در ایران گفت: سرطان های با بیشترین بروز در مردان شامل: پوست، معده، پروستات، مثانه و روده بزرگ و در زنان: پستان، پوست، روده بزرگ، معده و سرطان خون است و سرطان های با بیشترین بروز در هر دو جنس: پوست، پستان، معده، روده بزرگ و مثانه هستند.

  سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص چرایی افزایش بروز سرطان در ایران گفت: سه دلیل عمده این افزایش شامل: افزایش سن جمعیت و تعداد سالمندان، تغییر در شیوه زندگی و عوامل محیطی به شمار می روند.

  حریرچی در خصوص هزینه های مالی سرطان در ایران خاطرنشان کرد: سرطان به طور مستقیم (مرگ) و غیر مستقیم (ناتوانی) موجب از دست رفتن ۴۵۰ هزار سال عمر در ایران می شود و متوسط سال های از دست رفته در اثر سرطان به ازای هر نفر در ایران ۲۱ سال است.

  وی افزود: هزینه مستقیم و غیر مستقیم سرطان حدود۱۰هزار میلیارد تومان در سال است که ۳۰۰۰ میلیارد تومان آن مربوط به درمان است و هزینه دارودرمانی سرطان در ایران، حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان است که معادل ۱۵درصد کل هزینه های داروی کشور یعنی بیش از ۸۰۰۰ میلیارد تومان خواهد شد.

  به گفته حریرچی، از کل هزینه دارو درمانی سرطان در ایران، ۸۳ درصد یا حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان توسط دولت پرداخت می شود که ۶۳ درصد سهم بیمه و۲۰ درصد سهم یارانه وزارت بهداشت است که با سرمایه گذاری در زمینه پیشگیری، تشخیص زودهنگام و درمان سرطان، می توان حدود ۱۲۰۰ میلیلارد تومان در سال ذخیره کرد.

  وی در خصوص چالش های تشخیص و درمان سرطان گفت : محدودیت دسترسی به امکانات و تجهیزات، از دست رفتن زمان ، تصمیم گیری های بالینی جدا از هم، عدم توزیع عادلانه امکانات در کشور و سرمایه گذاری قابل توجه در خصوص داروهای شیمی درمانی و سهم کم جراحی و رادیوتراپی مهمترین این چالش هاست.

  قائم مقام وزیر بهداشت اهداف، راهبردها، اقدامات انجام شده و در این حوزه را تشریح کرد و گفت: ارتقای دانش عمومی ، توسعه همکاری های بین بخشی، کنترل عوامل خطر سرطان، تشخیص زودهنگام، دسترسی عادلانه به خدمات، توسعه شبکه مراقبت سرطان در ایران، استاندارد سازی خدمات و مراقبت های حمایتی و تسکینی از مهمترین راهبرد ها به شمار می روند.

  نخستین کنفرانس سرطان غرب آسیا تا ۲۹ آبان ۹۵ در هتل اسپیناس پالاس تهران ادامه دارد .

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  دولت در برخورد با آمریکا ‌احتیاط‌ غیرمنطقی دارد‌ غرب هیچ نسخه شفابخشی برای ما ندارد/ لزوم نیازسنجی دقیق با توجه به تغییر ذائقه فرهنگی جامعه اظهارات صریح مصباحی مقدم درباره مسائل سیاسی و اقتصادی و زندگی شخصی‌اش ظریف هفته آینده به کمیسیون امنیت ملی مجلس می آید/بررسی تمدید قانون داماتو با حضور وزیر خارجه کپی رایت تهدیدی متوجه نشر ایران نمی‌کند/ انحصاری در کار نیست سید حسن نصر الله امروز سخنرانی می کند عکس/ دهمین اجلاسیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و علمای بلاد تشدید برخورد با توقف غیرمجاز و پارک دوبله در معابر تهران پیام تبریک مهرداد هادی به قویترین مرد جهان+اینستاپست تغییرات جوی در شمال ، شمال غربی و شمال شرقی/مسافران پیش از حضور در فرودگاه با اطلاعات پرواز تماس بگیرند فیلم/ رهبرانقلاب: ندای تفرقه بین شیعه و سنی حرام شرعی است بیست و پنجمین اجلاس سراسری نماز - البرز قرائت گزارش کمیسیون عمران درباره سانحه ریلی استان سمنان در صحن مجلس مسافران اطلاعات فرودگاه مقصد را دریافت کنند / لغو دو پرواز در گرگان ترسیم مدار امنیتی برای جهان اسلام/ از امنیت مطلوبی در کشور برخورداریم تمرکز کلید پیروزی استقلال برابر تراکتورسازی است تدریس زبان ترکی در دانشگاه یک توطئه است/ از استیضاح وزیر راه کوتاه نمی‌آییم عکس/ بزرگترین کوه یخ شناور دنیا احتمال وقوع سونامی در هاوایی قوت گرفت پیام وزیر کشور درباره برگزاری برنامه‌های روز دانشجو+اینستاپست