رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: جمعه ۲۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۱۳ | کد خبر : 56293
 • پشنهاد جدید اوپکی‌ها به ایران

  به گزارش وعده صادق ،به نقل از رویترز، هم‌اکنون اوپک در حال نزدیک شدن به نهایی کردن اولین توافق کاهش تولید به این سازمان از سال ۲۰۰۸ تاکنون است. هم‌اکنون اکثر کشورهای عضو اوپک آماده کاهش عرضه نفت خود به بازار جهانی هستند و بنا به اعلام منابع آگاه قرار است پیشنهاد جدیدی را به ایران ارائه دهند.

  منابع آگاه اعلام کردند که اوپکی‌ها تصمیم گرفتند تا از ایران بخواهند سقف تولید نفت خود را در رقم ۳٫۹۲ میلیون بشکه در روز تثبیت کند.

  در روز ۲۸ سپتامبر سال جاری کشورهای عضو اوپک در حاشیه نشست مجمع جهانی انرژی در الجزایر توافق کردند تا مجموع نفت این سازمان را از ۳۳٫۲ میلیون بشکه در روز کنونی به ۳۲٫۵ میلیون بشکه در روز کاهش دهند.

  ایران یکی از اصلی‌ترین موانع نهایی شدن این توافق است، چراکه این کشور پس از لغو تحریم‌ها در تلاش است تا تولید نفت خود را به حداکثر توان افزایش داده و سهم خود در بازار جهانی را از دیگر کشورها بازپس گیرد.

  بنا به اعلام منابع آگاه اوپکی‌ها معتقدند ایران هم‌اکنون به بیشینه تولید نفت خود رسیده و از این پس باید بر رقم ۳٫۹۲ میلیون بشکه در روز متوقف شود و انعطاف بیشتری در این زمینه اتخاذ نشود.

  طی روز جاری بسیاری از وزرای انرژی عضو اوپک در نشست مجمع جهانی گاز در دوهه قطر شرکت کردند اما علی‌رغم حضور هیأت ایرانی، وزیر نفت ایران در این نشست شرکت نکرد. ایران پیش‌تر اعلام کرده بود آماده است تا تولید نفت خود را در رقم ۴ تا ۴٫۲ میلیون بشکه در روز تثبیت کند.

  منابع آگاه از کشورهای حوزه خلیج فارس اعلام کردند که پیش‌تر از ایران خواسته بودند تا سقف تولید خود را در رقم ۳٫۶ تا ۳٫۷ میلیون بشکه در روز ثابت نگه دارد.

  این منابع آگاه اعلام کردند که تاکنون هیچ پاسخی از سوی ایران به پیشنهاد جدید اوپکی‌ها داده نشده است.

  نماینده ایران در اوپک که در نشست روز جاری مجمع گازی در دوهه نیز حضور داشت اعلام کرد: نسبت به احتمال نهایی شدن توافق اوپک در نشست پیش روی وین خوشبین است.

  در صورتی که اوپک بتواند در نشست پیش روی مجمع این سازمان در روز ۳۰ نوامبر در وین اتریش، توافق ماه سپتامبر را نهایی کند، این احتمال وجود دارد که این توافق از سوی کشورهای تولیدکننده نفت غیرعضو اوپک نیز حمایت شود.

  وزیر انرژی روسیه که در نشست روز جاری دوحه نیز حضور داشت اعلام کرد: کشورهای عضو اوپک در حال نزدیک شدن به توافق هستند.

  وی تأکید کرد: در صورت نهایی شدن توافق اوپک و موفق شدن این کشورها در کاهش عرضه نفت به بازار جهانی، روسیه نیز آماده خواهد بود تا به این توافق پیوسته و به مدت ۶ ماه یا بیشتر تولید نفت خود را محدود کند.

  وی افزود: احتمال دارد دیگر کشورهای نفتی غیرعضواوپک نیز به این توافق بپیوندند.

  وزیر انرژی آذربایجان پیشتر اعلام کرده بود هیأتی را برای شرکت در نشست آتی اوپک در وین اعزام خواهد کرد.

  بر اساس این گزارش همگرایی اوپک در جهت تقویت بازار جهانی نفت و قیمت‌ها شکل گرفته است.

  برخی رشد قیمت جهانی نفت تا ۷۰ دلار را در این رابطه پیش‌بینی می کنند.

  منبع: فارس

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار