• تاریخ انتشار: شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۶ | کد خبر : 56385
 • از ممنوعیت فروش بوئینگ وایرباس تا ادعای آمانو مبنی بر تخلف تهران از برجام

  به گزارش وعده صادق روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد نوشت: این چند روزه چند اتفاق مختلف افتاد، چند اتفاق که نگرانی‌ها‌ را از نتیجه سرنوشت برجام بیشتر و بیشتر می‌کند. نخست مصوبات مجلس نمایندگان آمریکا درباره ایران، از تمدید ۱۰ ساله قانون تحریم‌ها‌ی ایران گرفته تا ممنوعیت فروش بوئینگ. اگرچه تمدید ۱۰ ساله تحریم‌ها‌، به زعم بسیاری مربوط به قانون داماتو است و ارتباطی با برجام ندارد اما به قول معروف ” با روح برجام در تناقض است “.
  از سویی دیگر منع فروش ایرباس و بوئینگ به ایران را هیچ جوره نمی‌شود توجیه کرد. منع فروش هواپیماهای مسافربری به کشورمان، نکته‌ای است که حتی صدای اوباما را هم در آورد و او را به واکنش واداشت. واکنشی با این مضمون که” من این قانون را وتو خواهم کرد. ”
  به نظر می‌آید حتی شخص ترامپ، نیز که رویکردهای ضد ایرانی اش زبانزد خاص و عام است با منع فروش هواپیماها به ایران در یک تناقض گرفتار شود چراکه اگرچه رضایت او به این قانون دشمنی اش با کشورمان را تایید می‌کند اما از سویی دیگر، ترامپ می‌داند که باید به شعارهایش جامه عمل بپوشاند شعارهایی که می‌گفت” من به فکر افزایش ساخت وتولید و اشتغال داخلی و فروش این تولیدات به همه کشورها هستم ” پس مطمئنا اگر او چنین قانونی(منع فروش هواپیما به ایران) را تایید کند زیر قول و قرارهایش مبنی بر تلاش در راستای افزایش اشتغال، تولیدات داخلی و فروش تولیدات به کشورهای دیگر را زده است!”
  **هشدار آمانو
  اما دو مصوبه اخیر در مجلس آمریکا تنها مواردی نیست که سرنوشت برجام و آینده آن را تحت‌الشعاع قرار داده است، بلکه حرف‌ها‌ی اخیر آمانو آن هم در چنین برهه زمانی خیلی بودار است و به زعم برخی خطرناک.
  آمانو، پس از برجام به ایران هشدار نداده بود ولی گویی، حالا آن هم در این بلبشو انتخابات آمریکا و مصوبه‌ها‌ی ضد ایرانی کنگره، یادش افتاده تا اقدامات اخیر کشورمان در آب سنگین را خلاف تعهدات برجام توصیف کند و دست به هشدار بزند. موضوع از این قرار است که آمانو روز پنجشنبه با اشاره به یافتن حدود ۱۰۰ کیلوگرم آب سنگین مازاد بر تعهد ایران در هفته گذشته، گفته است:«اجتناب از تکرار چنین شرایطی در آینده برای حفظ اعتماد بین‌المللی برای اجرای توافق هسته‌ای بسیار مهم است.»
  در این گزارش اعلام شده است که ذخیره آب سنگین ایران، بیش از ۱۳۰ تن تعهد شده در
  برجام است.
  بر اساس توافقی که سال گذشته میان ایران و گروه ۱+۵ به دست آمد، قرار شده میزان ذخایر آب سنگین ایران از ۱۳۰ متریک تن فراتر نرود. اما در گزارش تازه یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عنوان شده است که ذخایر آب سنگین ایران به ۱۳۰٫۱ متریک تن رسیده، البته ناگفته نماند طی این گزارش تهران اعلام کرده که قصد دارد به زودی بخشی از این ذخایر را به خارج از کشور منتقل کند.
  **پیش زمینه برای نقض برجام
  حرف‌ها‌ی آمانو و این هشدار به ایران از یک سو و مصوبات اخیر مجلس آمریکا از سویی دیگر معادلات را پیچیده تر از آنی که می‌پنداشتیم کرده است. در حدی که عده‌ای بیان می‌کنند اگر این چند اتفاق را در کنار هم بگذاریم، مقدمه‌ای خواهد بود برای یک حادثه به نام ساخت یک
  پیش زمینه در جهت نقض برجام از سوی آمریکای ترامپی.
  از این روست که آنها(جمهوریخواهان) با کارشکنی‌ها‌ی خود در مجلس و کنگره بر سر ایران و توافق مانع تراشی می‌کنند و هم اینکه با یاری گزارش‌ها‌یی مثل آنچه اخیرا آمانو داده، دست پیش را گرفته و ایران را آغازگر نقض برجام برمی‌شمرند. اما در کنار این نگاه منفی، این نظر نیز وجود دارد که اتفاقا باید حرف‌ها‌ی اوباما در اعلام وتوی تحریم‌ها‌ی اخیر مجلس آمریکا از یک سو و همین طور هشدار آمانو را به فال نیک گرفت و آن را نشانه‌ها‌یی از جدیت مذاکره کنندگان در اجرای مو به موی توافق هسته‌ای دانست. در واقع آمانو و کشورهای اتحادیه اروپا در جهت اینکه مشکلی در اجرای برجام در آینده ترامپ پیش نیاید، لحظه به لحظه ایران را رصد می‌کنند تا بهانه نقض برجام را از آمریکای پساترامپ بگیرند.
  به هر روی از ظواهر امر پیداست که همه چیز هم بر وفق مراد پیش نمی‌رود و از این پس ممکن است چالش‌ها‌ی جدی پیشروی برجام باشد.
  اما چرا همه این اتفاقات با وقوع پساترامپ همزمان و این بازه زمانی برای این فشارها انتخاب شده است؟ آیا واقعا اینها پیش زمینه‌ای هستند برای نقض برجام؟
  **گوشزد به ترامپ
  داوود هرمیداس باوند استاد حقوق و روابط بین‌الملل در این باره به آفتاب یزد گفت: «جمهوریخواهان پیش از ترامپ در انتخابات میان دوره ای موفق شدند اکثریت را به دست آوردند. بنابراین موضع امروز آنها، همان موضعی است که پیش از انتخابات ریاست جمهوری هم مدنظر داشتند. آنها با اقدام اخیر خط مشی خودشان را به آقای ترامپ گوشزد می‌کنند و به‌نوعی می‌خواهند ترامپ دنباله رو آنها باشد نه آنها
  دنباله روی او. همانطور که ترامپ وقتی گفت: ۳میلیون مجرم مهاجر را از آمریکا بیرون خواهد کرد همین کنگره به او هشدار داد که باید این موضوع و چنین تصمیماتی را به مجلس و کنگره بسپارد و خودش بی جهت اظهارنظر نکند.»
  باوند درباره تمدید۱۰ ساله تحریم‌ها‌ و منع فروش هواپیمای مسافربری به ایران گفت: « این تحریم‌ها‌ همان قانون داماتوست، قانون داماتو درباره سرمایه‌گذاری در انرژی ایران بود و گفته شد که این سرمایه‌گذاری بیش از ۲۰میلیون نباید باشد، همان موقع سازمان اتحادیه اروپا این تحریم‌ها‌ی یکجانبه مضاعف را، خلاف مقررات سازمان تجاری جهانی و مغایر با حقوق بین الملل دانست و اگرچه یک شرکت هلندی که مشترک با آمریکا و یونان در پارس جنوبی فعالیت می‌کرد پیرو این قانون از ایران خارج شد ولی دیدیم که توتال فرانسه جای او را گرفت و عملا تحریم آمریکا را ندید!»
  وی درباره منع فروش هواپیما به کشور نیز اظهار کرد: «اوباما قرار است قانون تحریم‌ها‌ی مربوط به بوئینگ را وتو کند و در نتیجه آن، مجلس سنا برای آنکه بتواند وتوی اوباما را بشکند باید دو سوم آرا را برای این کار جمع کند که عملی نیست. همانطور که سنا در قانون ضد برجام نیز ناموفق ماند. پس اعمال این تحریم‌ها‌ی هواپیمایی عملی نیستند.»
  **عادت آمانو
  این کارشناس مسائل بین الملل، درباره هشدار اخیر آمانو به ایران پیرامون افزایش تولید آب سنگین کشورمان از حد مجاز نیز گفت:« رفتار کج‌دار و مریز ویژگی آمانوست. هر چند انتخاب زمانی آمانو، در چنین هشداری فضا را علیه ایران کرده است. »
  باوند ادامه داد:« برخی تندروهای آمریکایی درباره برجام معتقدند که باید مفاد آن به سنا بیاید. اما برجام نه پیمان است و نه قرارداد و همین موضوعی است که طرح برجام را از ورود به سنا بی نیاز کرده است یعنی همان اتفاقی که در زمان بیانیه الجزایر اتفاق افتاد و برای اینکه این موضوع به مجلس آمریکا نرود عنوان آن را بیانیه گذاشتند درحالیکه محتوای آن قرارداد بود. درباره برجام هم اتفاق افتاده است و تمام کشورهای مذاکره کننده تصمیم گرفتند، عنوان پیمان یا قرارداد را روی توافق نگذارند تا به مجلس سنا نرود.»
  وی افزود:«البته باید بپذیریم که دیگر جو دوران اوباما برای گفتمان و گفتگوهای سازنده وجود ندارد و باید دید که تصمیمات ترامپ در آینده چه خواهد بود و چه کسانی را برای کابینه اش معرفی می‌کند.»
  **
  اصلا مهم نیست
  فریدون مجلسی دیگر کارشناس مسائل بین‌الملل درباره هشدار آمانو به ایران پس از روی کار آمدن ترامپ آفتاب یزد گفت:«هشدار آمانو یک امر روتین و معمول و در قالب وظایف اوست. اینکه چرا او چنین زمانی را برای هشدار انتخاب کرده، نیز ارتباطی با فشار آمریکا و ترامپ بر او ندارد، بلکه صرفا به دلیل بالا رفتن تولیدات حجم آب سنگین ایران است، به هر حال ایران حق تولید آب سنگین را دارد و گاهی میزان تولید آن ممکن است بالا برود و آمانو هم بر حسب نظارتی که دارد آن را اعلام می‌کند. بنابراین هشدار اخیر آمانو به ایران درباره آب سنگین اصلا مهم نیست.»
  وی تاکید کرد: «آنچه در این میان اهمیت دارد، مصوبات مجلس آمریکاست. مصوبات اخیر پارلمان آمریکا، دو بخش است؛یک بخش تمدید تحریم‌ها‌ی قبلی است که ارتباطی با برجام ندارد.همه می‌دانیم که تحریم‌های برجام مربوط به تحریم‌ها‌ی قطعنامه هفت گانه احمدی نژادی، در شورای امنیت بود. ولی قانون داماتو به قبل از این ماجراها برمی گردد.»
  وی گفت: «اما درباره تحریم‌ها‌ی بوئینگ باید گفت اوباما این تحریم‌ها‌ را وتو خواهد کرد و اگر مجلس آمریکا بر آن اصرار بورزد، در نهایت این تحریم‌ها‌ روی میز ترامپ خواهد آمد. اما حتی ترامپ هم ممکن است کار اوباما در وتو را تایید کند. هر چند تصمیم ترامپ به وزرای وی هم برمی گردد. اگر کسانی مثل جان بولتون، جولیانی و امثال او بر سرکار بیایند و جزو کابینه او شوند، شرایط حادتر می‌شود! ولی اگر کابینه بهتری در کار باشد احتمالا ترامپ به رای رئیس جمهور پیش از خود (اوباما) احترام بگذارد. به عبارتی اگر ترامپ به جای خصومت ورزی، عدم دوستی با ایران را در پیش بگیرد هیچ اتفاق بدی در برجام رخ نمی‌دهدو فروش هواپیما به ایران نیز ممکن است تداوم بیابد. چون این امر به نفع دولت آمریکا نیز هست.»
  وی درباره اینکه آیا اتفاقات اخیر از جمله هشدار آمانو به ایران را می‌توان پیش زمینه‌ای برای نقض برجام بر شمرد به ما گفت:« باز هم می‌گویم که هشدار اخیر آمانو اصلا اهمیت ندارد و نمی‌توان آن را نقض برجام از سوی ایران بر شمرد. و چون نقض برجامی از سوی ایران صورت نگرفته، پس ترامپ بهانه‌ای برای زیر میز توافق زدن را ندارد. آمانو با صحبت اخیرش تنها می‌خواسته بگویدکه هر لحظه بر ایران نظارت می‌کند. »
  ———————
  مجلسی:
  اگر ترامپ به جای خصومت ورزی، عدم دوستی با ایران را در پیش بگیرد هیچ اتفاق بدی در برجام رخ نمی‌دهدو فروش هواپیما به ایران نیز ممکن است تداوم بیابد. چون این امر به نفع دولت آمریکا نیز هست
  ——————————
  باوند:
  جمهوریخواهان پیش از ترامپ در انتخابات میان دوره ای موفق شدند اکثریت را به دست آوردند. بنابراین موضع امروز آنها، همان موضعی است که پیش از انتخابات ریاست جمهوری هم مدنظر داشتند. آنها با اقدام اخیر خط‌مشی خودشان را به آقای ترامپ گوشزد می‌کنند و به نوعی می‌خواهند ترامپ دنباله رو آنها باشد نه آنها دنباله روی او

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار