• تاریخ انتشار: سه شنبه ۰۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۵ | کد خبر : 56836
 • اعطای ۹ نشان جغرافیایی ملی صنایع دستی


  به گزارش وعده صادق به نقل از روز سه شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مراسم اعطای نشان جغرافیایی صنایع دستی با حضور شرکت ها و انجمن های غیردولتی برتر این صنعت برگزار شد.
  در این مراسم مجموعا نشان های ملی و نشان بین المللی جغرافیایی به نمایندگی به تشکل های غیردولتی که تعداد قابل توجهی از اعضای تولید کننده را در منطقه بومی شان دارند اعطا شد.
  ۹ نشان جغرافیایی ملی به گلیم سنه، جاجیم خلخال، گلیم نمین، ورنی مغان، آبگینه تهران، نازک کاری سنندج، گلیم هرسین، زیلو میبد، گلیم ارداق اعطا شد و از منبت آباده فارس به عنوان دارنده نشان ملی و بین المللی تجلیل شد.
  در این همایش، مشاور معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور گفت: اعطای این نشان با هدف صیانت در مقابل کپی برداری آثار ایران در دنیا انجام می شود و ثبت جغرافیایی مبدا این کالاها با اولویت رشته های بومی به عنوان یک امتیاز مهم اختصاص می یابد.
  ویدا توحدی افزود: رویدادی که امروز در حال انجام است از جمله رخدادهایی است که برای نخستین بار با همکاری اداره ثبت اسناد و املاک کشور برای تعدادی از تشکل های فعال غیردولتی شکل گرفته است.
  وی ادامه داد: گواهینامه های نشان جغرافیایی با هدف حفظ حقوق معنوی برای محصولات در رشته های بومی در یک منطقه جغرافیایی خاص، برای کمک به هویت بخشی و تجاری سازی کالاهای خاص شکل می گیرد.
  توحدی خاطرنشان کرد: این شروع را به فال نیک می گیریم ولی اذعان می کنیم راه درازی درپیش داریم و تنوع رشته های صنایع دستی در ایران و پراکندگی جغرافیایی ما را برای ادامه راه، مصمم می کند.
  وی تصریح کرد: عناوین نشانه های قابل اعطا، حاصل هماهنگی های یکساله است و در سطح ملی وبین المللی اعطا می شود.

  ادامه دارد..
  فراهنگ**۳۰۷۹**۱۸۲۳ خبرنگار: علی اسدی** انتشاردهنده: طاهره نبی اللهی

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار