• تاریخ انتشار: دوشنبه ۰۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۵۲ | کد خبر : 57487
 • آیا محمود صادقی «مصونیت پارلمانی» دارد؟

  حال باید از دکتر صادقی پرسید که آیا به کنایه رئیس قوه قضاییه را “جاهل” خطاب کردن ، متهم کردن دیگری به اختلاس و… در مقام ایفای نمایندگی بوده است یا نه؟!

  به گزارش وعده صادق کمال لطفی در یادداشتی نوشت:

   

  شجاعت، صراحت کلام و دوری از محافظه کاری همواره به عنوان یکی از اصلی ترین صفات لازم برای نمایندگان مجلس شناخته می شود. برای همین منظور در اکثر کشورها مقرارتی تحت عنوان “مصونیت پارلمانی” پیش بینی شده تا نمایندگان به آزادی بتوانند به ایفای وظیفه نمایندگی خود بپردازند.

  این مساله در نظر قانون نویسان قانون اساسی ایران نیز مورد توجه قرار گرفته و در اصل ۸۶ قانون اساسی آمده است:

  اما باید توجه داشت که اگرچه این اصل حد معقولی از آزادی را برای نمایندگان به ارمغان آورده است اما این ازادی نیز مقید به شرایطی است که اصل ۸۶ قانون اساسی آن را در دو سطح “بیان نظراتی که در مجلس اظهار کرده اند” و “آرایی که در مقام نمایندگی خود داده اند” محدود کرده است.

  در واقع اگر نماینده با سو استفاده از موقعیتی که پیدا کرده است به دنبال تضییع حقوق دیگران و وارد کردن لطمه به حیثیت و شوون مادی و معنوی اشخاص و یا ترغیب عمومی به بی نطمی و آشوب باشد اصل مذکور جاری نمی شود و نماینده همانند سایر مردم مشمول قوانین و مقررات عمومی کشور خواهد بود.

  چرا که ایفای وطیفه نمایندگی در اظهار نظر و رای نباید بهانه ای برای تضییع حقوق مردم و ارتکاب بی پروای جرایم توسط نماینده باشد. بدیهی است که اگر چنین حالتی از سوی نماینده پیش آید حاکمیت قوانین عمومی کشور برای نمایندگان مورد نظر همانند سایر شهروندان به قوت خود باقی است و افراد مذکور را می توان مورد تعقیب قرار داد.

  بنابراین توهین کردن، افترا و دروغ و مواردی شبیه به این قطعا در محدوده مصونیت پارلمانب قرار نخواهد گرفت.

  حال باید از دکتر صادقی پرسید که آیا به کنایه رئیس قوه قضاییه را “جاهل” خطاب کردن ، متهم کردن دیگری به اختلاس و… در مقام ایفای نمایندگی بوده است یا نه؟!

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار