خرید ۱۱۴ ایرباس چقدر هزینه دارد؟

0 0

احتمالا یک سوم پول های ایران صرف خرید هواپیماهای جدید خواهد شد.

با احتساب قیمت هواپیماهای A۳۲۰ که در سایت ایرباس حدود ۱۰۰ میلیون دلار درج شده، خرید ۱۱۴ هواپیما، حدود ۱۰ میلیارد دلار هزینه در بردارد که احتمالا یک سوم، ۳۲ میلیارد دلار آزاد شده در پسابرجام صرف خرید هواپیماهای جدید خواهد شد.https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c5/Lufthansa.a300b4-600.d-aiak.arp.jpg/250px-Lufthansa.a300b4-600.d-aiak.arp.jpg

به گزارش مشرق، وزیر راه و شهرسازی در حالی از خرید ۱۱۴ هواپیما از ایرباس سخن گفت، که محاسبات نشان می‌دهد هزینه خرید این تعداد ایرباس بالای ۱۰ میلیارد دلار خواهد بود.

روز شنبه وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: با توجه به مذاکرات انجام شده با شرکت های تامین کننده هواپیما، با شرکت ایرباس برای خرید ۱۱۴ فروند هواپیما توافق شد تا با اجرای برجام و رفع تحریم ها به تدریج وارد ناوگان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران(ایران ایر) می شود.
در همین حال، خبرگزاری بین‌المللی بلومبرگ در گزارشی به نقل از یک مقام ایرانی آگاه نوشت: این توافق شامل خرید هواپیماهای جدید و دست دوم از خانواده A۳۲۰ و مدلهای A۳۴۰ – که دیگر تولید نمی‌شوند – خواهد بود.

در سایت ایرباس قیمت هواپیماهای A۳۲۰ حدود ۱۰۰ میلیون دلار اعلام شده است.

با احتساب این رقم، خرید ۱۱۴ هواپیما بالای ۱۰ میلیارد دلار هزینه در بردارد. از آنجا که رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرده که ۳۲ میلیارد دلار از پول‌های ایران آزاد خواهد شد، احتمالا یک سوم این مبلغ صرف خرید هواپیماهای جدید خواهد شد.

ممکن است بپسندید

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.