رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۱۵ | کد خبر : 57867
 • پذیرایی از تالابی نفس بریده با جام شوکران

  به گزارش وعده صادق به نقل از خبرگزاری تسنیم، ادعای آبگیری ۶۲ در صدی تالاب هورالعظیم که علی‌رغم تکذیب‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مجدداً توسط معصومه ابتکار در یک برنامه زنده تلویزیونی تکرار شد، واکنش‌های تند سه تن از نمایندگان استان خوزستان را در پی داشت.

  ناصر عبیات، فعال محیط زیست استان خوزستان در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم می‌گوید: هورالعظیم یا هورالهویزه پیش از این، بخشی از مجموعه بزرگ و به هم پیوسته تالاب‌های بین‌النهرین را تشکیل می‌داد. بخش‌های دیگر مجموعه تالاب بین‌النهرین از تالاب الحمار، تالاب مرکزی تشکیل شده بود که مهمترین حوزه‌های آبریز این سه تالاب رودهای کرخه، دجله و فرات به شمار می‌رفتند. البته از آنجا‌ که این تالابها بسیار وسیع بوده‌اند خود بارندگی‌ها نیز به صورت مستقیم بر افزایش آب آنها موثر واقع می‌شد. در گذشته نه چندان دور زندگی ‌مردم دشت آزادگان و هویزه به وجود منابع بیولوژیکی غنی موجود در تالاب هورالعظیم وابسته بود و متأسفانه با مرگ این تالاب، زندگی مردم منطقه فلج شد.

  وی یادآور می‌شود: با آغاز جنگ تحمیلی و حتی پس از پایان آن ورود به منطقه تالاب برای ورود مردم هورنشین ممنوع شد و امروز که این تالاب هم نابود شده دیگر موقعیتی برای امرار معاش در این منطقه وجود ندارد. به همین دلیل، هورنشینان برای همیشه تالاب را رها به شهرستانهای دیگر مهاجرت کرده‌اند. مهاجرت هورنشینان به حاشیه اهواز هستند گواهی آشکار بر این مدعاست.

  عبیات با تأکید بر اهمیت نقش اکولوژیک تالاب هورالظیم بر زندگی ساکنان استان خوزستان و استانهای همجوار به ارتباط مستقیم و تنگاتنگ میان نابودی تالاب‌های بین‌النهرین و پدیده گرد و غبار اشاره کرده می‌گوید: متأسفانه نابودی تالاب هورالعظیم نه تنها حیات ساکنان دشت آزادگان، هویزه و مردم جنوب عراق را منقلب و دستخوش صدمات جبران ناپذیری کرده، بلکه سلامت ساکنان بخش عظیمی از منطقه خاورمیانه را هم با خطر جدی رو‌به‌رو ساخته است.

  این فعال محیط زیست با اشاره به اینکه تالاب‌های بین‌النهرین، در گذشته ۹ هزار کیلومتر مربع وسعت داشته‌اند، می‌گوید: متأسفانه در حال حاضر، تنها بخش‌های بسیار کوچکی از شمال شرق این تالاب بزرگ باقی مانده است: که قسمت کوچکی از تالاب هورالعظیم که هنوز نفس می‌کشد بخشی از آنهاست‌ اما متأسفانه اخیراً با سرریز شدن پساب مزارع نیشکر به تالاب، نابودی کامل این بخش کوچک هم تسریع شده است.

  عبیات با ابراز تأسف از اظهارات مکرر معصومه ابتکار مبنی بر آبگیری ۶۲ درصدی هورالعظیم می‌گوید: اینکه سازمان حفاظت محیط زیست نتوانسته گامی در راستای احیای این تالاب نفس بریده بر دارد مقوله‌ای است که به طور جداگانه باید مورد بررسی قرار گیرد‌ اما آبگیری این تالاب به وسیله پساب شور و آلوده به املاح و کودهای شیمیایی مزارع نیشکر، به منظور به نمایش گذاشتن تصاویر ماهواره‌ای و تکرار ادعای کذب آبگیری ۶۲ در‌صدی هورالعظیم، صرفاً به منظور قانع کردن افکار عمومی در این راستا که ریزگردها منشاء داخلی ندارند، مصداق بارز عوامفریبی و شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت بوده و غیرقابل چشم پوشی است.

  عبیات اضافه می‌کند: ماه گذشته به همراه جمعی از فعالان محیط زیست، هیئتی متشکل از نمایندگان استان خوزستان، سیدمحمد سادات‌ابراهیمی، مشاور پارلمانی سازمان حفاظت محیط زیست، مسعود باقرزاده کریمی، معاون امور تالاب‌های دفتر زیستگاه‌های سازمان حفاظت محیط زیست و همچنین جمعی از اصحاب رسانه را در بازدید از منطقه تالاب هورالعظیم و بیابانهای وسیع آن همراهی کردیم با این امید که از این پس بر وضعیت تأسف بار این تالاب مظلوم که از ارتباطی تنگاتنگ با هجوم ریزگردها برخوردار است بیش از این سرپوش گذاشته نشود. در این بازدید مسعودالنخیل، یکی از فعالان محیط زیست منطقه در واکنش به ادعای نمایندگان سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر اینکه منشاء آب تالاب از آب شیرین رود کرخه است پیشنهاد داد همگی از آب تالاب بنوشند و ابتدا خود جرعه‌ای از آب شور و متعفن تالاب نوشید و در اعتراض به طعم شور و متعفن آن چند بار الله اکبر گفت. نمایندگان محیط زیست با ورود به تالاب ضمن اجتناب از نوشیدن آب، با شرمساری آلوده بودن آن را تأیید کردند.

  وی با انتقاد از این که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، در رسانه ملی مکرراً بر احیا و آبگیری ۶۲ درصدی هورالعظیم تأکید می‌کند، می‌گوید: مردم مظلوم استان خوزستان به ناحق بودن این اظهارات به خوبی واقف هستند و به زودی مردم سراسر کشور هم در جریان این سوء رفتار قرار خواهند گرفت چرا که سرریز شدن معجون کشنده‌ای متشکل از پساب مملو از نمک، املاح، کودهای شیمیایی، آلودگی‌های کشاورزی و فاضلاب و همچنین آلودگی‌های نفتی که به دنبال چشم پوشی سازمان حفاظت محیط زیست از فعالیت‌های غیرقانونی وزارت نفت به این تالاب نیمه جان ریخته می‌شود، قطعاً فاجعه‌ای به مراتب ناگوارتر از خشک شدن تالاب را برای این منطقه به همراه خواهد آورد.

  عبیات در پایان می‌گوید: مردم استان خوزستان، قدردان آقایان قاسم  ساعدی، جواد کاظمی‌نسب و علی ساری، نمایندگان این استان در مجلس شورای اسلامی هستند که خصوصا طی روزهای گذشته کوشیده‌اند، صدای واپسین نفس‌های تالاب هورالعظیم و مردم مظلوم استان خوزستان را از لابه‌لای ادعاهای کذب و تبلیغاتی به گوش جامعه برسانند.

  این در حالی است که قاسم ساعدی، نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس شورای اسلامی، صبح امروز با تأکید بر اینکه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست باید مستندات خود را درباره ادعای آبگیری ۶۲ درصدی تالاب هورالعظیم به مجلس ارائه کند، گفت: خانم ابتکار باید در صحن علنی مجلس حاضر و در این رابطه پاسخگو باشد زیرا چنین اظهارات کذبی از یک مقام مسئول به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.

  انتهای پیام/

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار