• تاریخ انتشار: پنج شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۵ | کد خبر : 58024
 • طرح آبرسانی به مشهد مقدس از سد ارداک با فرمان رییس جمهوری به بهره برداری رسید

  طرح آبرسانی از سد ارداک به مشهد مقدس، روز پنجشنبه همزمان با آغاز ماه ربیع الاول، با فرمان رییس جمهوری به بهره برداری رسید.

  به گزارش وعده صادق به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی با حضور در محل بهره برداری از طرح آبرسانی به مشهد مقدس از سد ارداک،  ضمن بازدید از این پروژه با توضیح مهندسان و مدیران ذیربط در جریان چگونگی عملیات اجرایی و احداث این طرح قرار گرفت.

  روحانی در فرمان بهره برداری از طرح آبرسانی به مشهد مقدس از سد ارداک گفت: به حول و قوه الهی و با توسل به روح مطهر حضرت ثامن الائمه (ع) ، طرح آبرسانی از سد ارداک را آغاز می کنیم.

  عملیات اجرای طرح آبرسانی از سد ارداک به مشهد با هدف انتقال و تصفیه ١۶.۶ میلیون متر مکعب آب در سال برای کمک به تامین بخشی از آب شرب و صنعت این کلانشهر، از سال ۱۳۸۵ آغاز شده است.

  عملیات لوله گذاری برای اجرای یک خط انتقال با قطر های ۸۰۰ و ۹۰۰ میلیمتر به طول ۵۶ کیلومتر، احداث یک واحد مخزن متعادل کننده ۱۰۰۰ متر مکعبی و همچنین ساخت یک واحد تصفیه خانه به ظرفیت یک متر مکعب برثانیه از دیگر مشخصات طرح آبرسانی از سد ارداک به مشهد مقدس است.

  هزینه اجرای خط شامل مطالعات و طراحی ها، تملک و پرداخت خسارت اراضی، خرید تجهیزات، عملیات اجرایی و نظارت بر آن ۵٧٠ میلیارد ریال برآورد می گردد و هزینه اجرای تصفیه خانه شامل مخازن و فرآیند تصفیه ۵۵٠ میلیارد ریال است.

  سد ارداک با ظرفیت ۲۳ میلیون مترمکعب یک سد خاکی با هسته رسی و در ۷۰ کیلومتری شمال غرب مشهد قرار دارد که با هدف مهار، کنترل، ذخیره و تنظیم جریانهای دائم و فصلی رودخانه ارداک در موقعیت تلاقی دو آبراهه اصلی ‘آبقد و میانمرغ’ به نام دوآبی احداث شده است.

  این سد که با هزینه ای حدود ۵۰۰ میلیارد ریال ساخته شده، آب آشامیدنی و نیازمندی‌های بخش صنعت شهر مشهد و آب مورد نیاز یک هزار و ۶۷۰ هکتار از  اراضی زراعی روستاهای پایین دست سد را تأمین می‌کند.

  انتهای پیام

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار