• تاریخ انتشار: جمعه ۱۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۵ | کد خبر : 58149
 • انیمیشن ژانر مورد علاقه کودکان و خانواده ها است/صنعت انیمیشن در فضای رقابتی پیشرفت می کند


  داریوش دالوند روز جمعه در گفت‌ وگو با خبرنگار سینمایی ایرنا درباره وضعیت انیمیشن در ایران افزود: انیمیشن در ایران به لحاظ حجم تولید و کیفیت آثار تقریباً هر پنج سال ۲ برابر پیشرفت می‌کند، که روند قابل قبولی برای این صنعت نوپا در کشور است.
  وی مهمترین مشکل امروز انیمیشن ایران را حضور بخش دولتی در این صنعت عنوان کرد و افزود: اگر بخش دولتی حمایت‌هایش را از حوزه انیمیشن قطع و فقط به پشتیبانی‌ از این حوزه کفایت کند مطمئن باشید انیمیشن در فضای آزاد و رقابتی پیشرفت بهتری خواهد داشت.
  تهیه‌کننده انیمیشن «ناسور» در توضیح حمایت‌های لجستیک بخش دولتی گفت: بخش دولتی به جای تزریق مستقیم پول برای ساخت انیمیشن، با در اختیار قرار دادن سالن بیشتر برای نمایش انیمیشن، اختصاص دادن سیمرغ انیمیشن در جشنواره فجر و توجه به قانون کپی رایت می‌تواند به پیشرفت انیمیشن در ایران سرعت چند برابری بخشد.
  وی آفت تزریق مستقیم پول دولتی برای ساخت انیمیشن را ایجاد فضای غیررقابتی دانست و افزود: با دخالت بخش دولتی در تولید انیمیشن‌ها، آثار از حالت کیفی خارج و به قولی این صنعت نیز نازپروده می‌شود.
  دالوند درباره وضعیت امروز حمایت دولتی در انیمیشن گفت: در حال حاضر بخش دولتی خیلی زیاد در تولید انیمیشن وارد نشده اما باید از همین جا جلوی این کار گرفته شود تا در آینده دچار مشکل نشویم.
  وی درباره اینکه آیا تعداد آثار تولید شده انیمیشن در سال تا اندازه‌ای خواهد شد که در جشنواره فجر،سیمرغی برای آن اختصاص داده شود، افزود: البته در تولید انیمیشن هنوز به این تعداد نرسیده‌ایم که هر ساله رقابت میان چندین انیمیشن در جشنواره فجر به وجود بیاید اما این را بدانیم که در اسکار نیز بعضی سال‌ها بالای ۱۵ انیمیشن و در سال دیگر تنها دو انیمیشن رقابت می‌کنند.
  تهیه‌کننده انیمیشن «ناسور» افزود: بنابراین در جشنواره فجر حداقل می‌توانیم به انیمیشن به عنوان دستاورد مثبت نگاه و جایزه دهیم زیرا این اتفاق می‌تواند یک محرک مناسب برای تولید انیمیشن در ایران باشد.
  وی با بیان اینکه متاسفانه در ایران به انیمیشن تنها به عنوان ژانر کودک نگاه می‌‌شود، گفت: این درحالیست که انیمیشن ژانر مورد علاقه خانواده ها نیز است و می‌تواند خانواده‌ها را با هم به سینما بکشاند.
  دالوند درباره مقایسه انیمیشن‌های ایرانی و خارجی افزود: این مقایسه خیلی درست نیست اما مطمئن باشید انیمیشن ما از انیمیشن‌های دنیا در مقایسه نسبت سینمای ما با سینمای دنیا اصلا عقب نیست.
  وی تاکید کرد: انیمیشن ایرانی برای مخاطب ایرانی بطور قطع جذاب خواهد بود منتها باید به آن فرصت بدهیم تا خود را پیدا کند.
  این تهیه کننده خاطرنشان کرد: در طول سال بین ۹۰ تا ۱۰۰ فیلم سینمایی می‌سازیم که از بین آنها ۱۰ فیلم خوب است آن وقت منتقدان انیمیشن را با آن ۱۰ فیلم برتر مقایسه می‌کنند که به نظرم درست نیست.
  وی گفت: این درحالیست که اگر انیمیشن ما با تولیدات کل سال سینمایی مقایسه شود مطمئن باشید انیمیشن در رده‌های ۱۵ فیلم برتر سال خواهد بود.
  تهیه‌کننده انیمیشن «رستم و سهراب» درباره تازه‌ترین فعالیت خود در حوزه تولید اثر جدید اظهار داشت: دو پروژه جدید در دست کار داریم که یکی درباره امام علی(ع) که البته اسم آن هنوز انتخاب نشده و دیگری هم یک کار فانتزی است.
  دالوند خاطرنشان کرد: هر دو انیمیشن در مرحله پیش تولید هستند و اخبار آنها را بزودی اعلام خواهیم کرد.
  فراهنگ ** ۹۲۴۶ ** ۱۰۷۱ ** ۱۷۰۱
  تنظیم کننده: علیرضا مرادی* انتشار دهنده: حمید قدیمی

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار