رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: پنج شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۷ | کد خبر : 59128
 • از زبان آیت الله یزدی

  تهمتی که به حوزه های علمیه می زنند

  به گزارش وعده صادق آیت الله محمد یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در دهمین اجلاسیه جامعه مدرسین و علمای بلاد که در مدرسه امام کاظم(ع) قم در حال برگزاری است، با طرح این سؤال که آیا پس از انقلاب تا به امروز رشد حوزه های علمیه متوقف شده و به کارهای سیاسی و اجتماعی رسیدند یا همان روش و  فعالیت علمی وجود دارد، گفت: از نظر من این اتهامی است که به حوزه قم زده می شود.

  وی افزود: گفته می شود که تلاش های علمی و رشد علمی حوزه ها متوقف شده است، اگر به دقت نگاه کنیم می بینیم که حوزه های علمیه هم از نظر کمی و کیفی رشد مناسب داشته است اگر چه می توان بهتراز این بود و باید تلاش کرد.

  آیت الله یزدی با بیان این که اگر گفته شود رشد علمی متوقف شده و حوزه ها سرگرم مسائل روز مره شدند درست نیست، اظهار داشت: وقتی محصولات حوزه مقدسه را نگاه کرده و به آثاری که وجود دارد به ویژه مباحث جدید که مورد ابتلا است دقت می کنیم می بینیم که حوزه قم و کشور کار پژوهش و تحقیق آثاری که تولید شده و  می شود انصافا باید تقدیر داشت چه در مسائل روز و چه در مباحث تقویت و پرورش مرجعیت.

  وی ادامه داد: قبل از پیروزی انقلاب مسائل روز موضوعیت نداشته و مطرح نبوده است، اما اکنون روی مباحث جدید مثل مسائل جدید پزشکی همچون پیوند اعضا، فرزند آوری و مباحث دیگر کار شده است که در سایه حوزه علمیه است، در فقه مصلحت، فقه حدیث و فقه های دیگری دقت های بسیار خوبی صورت گرفته است.

  عضو فقهای شورای نگهبان با بیان این که معتقد هستم که رشد علمی حوزه های مقدسه متوقف نشده و بنیه علمی حوزه روز به روز در حال تعالی است، ابراز داشت: در حوزه قم اشخاصی هم هستند که کاری به کار تحصیل، علم و مبانی تحقیقی ندارند و وقتشان را منصرف می کنند و دعا و زیارتی می خوانند و شهریه می گیرند این افراد در اقلیت و در گوشه و کنار حوزه هستند.

  وی عنوان کرد: حوزه تلاش خود را داشته و دارد و امیدواریم که بیشتر از این باشد، بنیه علمی حوزه ها را باید تقویت کرد نه تنها در رشته پرورش مرجع بلکه در همه نیازهایی که مسلمانان امروز نیاز دارند و حوزه ها باید پاسخگو باشند.

  رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: به ویژه در زمان ما باید بحث قضا، حدود و مسائل سیاسی و حکومتی و در یک کلمه فقه حکومتی بیشتر توجه داشت تا این که به فقه فردی و مسائل شخصی افراد.

  وی اضافه کرد: آیا حوزه های علمیه بعد از این که حکومت جمهوری اسلامی ایران استقرار پیدا کرد و دشمنان داخلی را تقریبا تصفیه و دشمنان خارجی همچنان در حال اقدام هستند بصیرت لازم را در برابر شرایط امروز و احوال امروز دارند یا فقط سرگرم مباحث فرعی و شرعی هستند.

  آیت الله یزدی با بیان این که مقام معظم رهبری فرمودند حوزه های علمیه باید انقلابی بماند، گفت: انقلاب از حوزه شروع شد و حوزویان بودند که انقلاب را به ثمر رساندند آیا پس از آن حوزه ها جدا شدند و مسیر دیگری را طی می کنند یا بصیرت لازم را دارند.

  وی افزود: حوزه ها مرکب از مراجع عظام، اساتید و طلاب است که نباید آنها را از هم جدا کرد، مجموع این ها ارکان تشکیل دهنده حوزه علمیه هستند، آیا آگاهی به مسائل لازم در این مجموعه  وجود دارد یا خیر.

  عضو فقهای شورای نگهبان با بیان این که واقعیت هایی را که بنده فکر می کنم باید بیان کنم، اظهار داشت: امید شخص من به نسل جوان حوزه است که توجه به بصیرت و رشد لازم را دارند اما کم نیستند افراد اساتید و شخصیت های برجسته ای که نه تنها به مسائل روز توجه ندارند بلکه لازم نمی دانند اطرافیان هم این گونه باشند و به مسائل روز اشاره ای نمی کنند.

  وی ادامه داد: حتی یک کلمه هم از نظام جمهوری اسلامی ایران و دوستی و دشمنی ها چیزی نمی گویند، نه تنها اشاره نمی شود شاید منع هم باشد. البته نسل جوان حوزه هم توجه و هم تلاش دارند و اساتید جوان به آن توجه می کنند.

  آیت الله یزدی ابراز داشت: لازم است مراجع عظام و اساتید در ضمن تقویت بنیه علمی حوزوی مسائل لازم را پیگیری می کنند شرایط لازم برای امت اسلامی در دنیای امروز آنچه را که به عهده حوزه های علمیه است در نظر بگیرند و خود را برای پاسخگویی آماده کنند.

  وی عنوان کرد: کم و بیش هم کارها و آثاری وجود دارد اما تصور می کنم لازم است مسؤولان عالی رتبه حوزه ضمن توجه به بنیه علمی توجه به بصیرت لازم برای تأمین نیازها را به خوبی داشته باشند

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار