کرملین روسیه مسکو

تنها سرایدار کرملین باقی مانده است

آمریکا دیگر نمی تواند روسیه را تحریم کند

 • تاریخ انتشار: پنج شنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۱۲ | کد خبر : 6162
 • در سال‌های اخیر که فروش نفت ایران و همچنین انتقال منابع حاصل از آن به ایران با مشکلاتی مواجه شده است، درآمدهای ارزی ایران با کاهش شدیدی همراه بوده است. با این حال در این سال‌ها نه تنها از روند خروج ارز به دلیل مسافرت‌های تفریحی کاسته نشده بلکه روند آن به شدت «افزایش» داشته است. در مورد میزان ارز خارج شده به وسیله مسافران ایرانی آمارهای متفاوتی مطرح شده که بر اساس اظهارات عضو کارگروه ساماندهی تورهای خروجی در نشست سراسری دفاتر خدمات مسافرتی در مردادماه امسال:«در سال ۲۰۱۴ ایرانی‌ها به غیر از پرداخت برای حج تمتع، ۱۸ میلیارد دلار برای سفرهای خارجی هزینه کرده‌اند.»
  این در حالی است که ایران دارای جاذبه‌های فراوان گردشگری است و خروج مسافران ایرانی به دلایل تفریحی، آن هم در این حجم وسیع به ضرر اقتصاد کشور است.
  در همین راستا، یکی از روش‌هایی که می‌تواند در رونق بخشیدن به سفرهای داخلی در مقایسه با سفرهای خارجی موثر باشد افزایش میزان عوارض خروج سفرهای تفریحی است. افزایش میزان عوارض خروج از کشور به طور مؤثر باعث می‌شود تا گردشگران ایرانی در زمان انتخاب مقصد، مکان‌های دیدنی داخلی را بیشتر ترجیح بدهند و به این ترتیب گردشگری داخلی نسبت به خروج گردشگر رونق می‌یابد و بخشی از درآمدهای ناشی از مسافرت گردشگران داخلی که پیش از این به خارج از کشور می‌‎رفت، در داخل هزینه می‌شود و علاوه بر تأمین درآمد برای دولت، به ایجاد اشتغال و توسعه مناطق گردشگری داخلی نیز کمک می‌کند. لازم به ذکر است در حال حاضر عوارض خروج از کشور برای مسافران ایرانی درصورت خروج هوایی برای هر نفر ۷۵ هزار تومان و درصورت خروج زمینی و یا دریایی برای هر نفر ۲۵ هزار تومان تعیین شده است که این مبلغ تأثیر بازدارنده ای برای مسافران خارج از کشور نیست.
  مسئله‌ی دیگر نیز فروش ارز مسافرتی به مسافران تفریحی به مبلغی پایین‌تر از نرخ بازار و با نرخ مبادلاتی است. در حال حاضر به هر ایرانی که قصد سفر خارجی دارد یک بار در سال مبلغ ۳۰۰ دلار به نرخ مبادله‌ای که حدود ۶۰۰ تومان پایین‌تر از نرخ بازار است فروخته می‌شود. فروش ارز مسافرتی به مسافران تفریحی از طرفی موجب هدر رفت بخشی از منابع ارزی دولت می‌شود که می‌تواند در امور مهم‌تری مصرف شود و از طرف دیگر این انگیزه را در مردم ایجاد می‌کند که دست کم یک بار در سال به سفر خارجی بروند، چراکه در غیر اینصورت از منافع حاصل از قیمت پایین ارزِ قابلِ خریداری، استفاده نکرده‌اند.
  بنابراین پیشنهاد می‌شود با به‌کارگیری سیاست‌هایی مثل افزایش عوارض خروج از کشور برای «سفرهای تفریحی» و همچنین عدم تخصیص ارز مسافرتی با قیمت مبادله‌ای به این سفرها، زمینه برای خروج کمتر ارز از کشور فراهم شود تا در ازای این مساله گردشگری در داخل کشور رونق بیشتری گرفته و به جای خروج ارز از کشور، خرج مسافران به بازارهای داخلی هدایت شود.
  منبع: پایگاه حق

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها : , , , ,
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  دستگیری خواهران دزد در ایستگاه BRT چند حساب کاربری را در تلگرام مدیریت کنید+ آموزش ممنوع الخروج شدن بدهکاران بانکی یک اشکال اساسی است گزینه‌های‌ پیشنهادی دولت ترمیم دیرهنگام کابینه را دچار چالش می‌کند/دولت تحت تاثیر دشمنان دوست‌نما قرار نگیرد معضل قاچاق در کمیسیون امنیت ملی مجلس بررسی می‌شود ظریف در مسکو: راه حل بحران سوریه سیاسی است دشمن گزینه نظامی را در محاسبات خود حذف کرده است مخاطرات سفرهای خارجی پاییزی/کاهش قیمت تورهای گردشگری برداشت۲۰هزارتن سیب زمینی در چالدران تازه‌ترین تصاویر از عملیات آزادسازی موصل منشور چهارگانه مرزبانی؛ رمز موفقیت مرزبانان تصویری قدیمی و کمتر دیده شده از دو نامزد انتخابات آمریکا هند- عزاداری شیعیان در سالروز شهادت امام سجاد (ع) اسرائیل غاصب در حاشیه امن؛ جهان اسلام در آتش تکفیر سالانه ژاپن ۴۰ میلیارد و آلمان ۳۹ میلیارد دلار برای تجهیز نظامی خود هزینه می‌‌کنند ترمیم کابینه تدبیر و امید یک ضرورت بود دولت خود را مکلف به اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی می‌داند سایه روشن کاهش ذخیره قانونی بانکها/رفتاربانکهای خصوصی در تخصیص‌ها اداره وزارت‌خانه از دست فرهادی در رفته/ وزیر درباره حضور محکومان امنیتی در دانشگاه توضیح دهد عکس/ حضور سرلشکر سلیمانی در منزل جانباز مدافع حرم