رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۰ | کد خبر : 62527
 • نیاز خاک به قانونی برای حمایت در برابر سوداگری


  برای تشکیل یک سانتیمتر خاک، بیش از ۵۰۰ سال زمان لازم است. اندیشیدن به درازای زمان یادشده ارزش این ثروت را آشکار می سازد. ایران پهناور اما از این ماده ارزشمند پربهره است و خاک کشاورزیِ حاصلخیز و به اصطلاح «شیرین» آن میان کشورهای منطقه کم مانند است. از این رو برخی به فکر سودجویی از این ثروت ملی افتاده و به قاچاق خاک کشور روی آورده اند.
  در حال حاضر، تنها صادرات خاک صنعتی با مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت آزاد است و براساس قانون، صادرات خاک کشاورزی و حاصلخیز ممنوع و فروش و خروج آن از کشور قاچاق به شمار می رود. به رغم این منع قانونی، گفته می شود مافیای خاک در ایران سال ها است که فعالیت دارد و از این راه سود زیادی کسب کرده است.

  ** دیدگاه های متفاوت درباره موضوعیت قاچاق خاک از کشور
  زمزمه ها و هشدارهای قاچاق خاک از ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس از سال ها پیش جسته و گریخته در فضای رسانه ای کشور مطرح و با بی تفاوتی یا تکذیب مسوولان روبرو می شد. سخنان تازه رییس جمهوری در خصوص حفاظت از خاک و گفته های رییس سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر لزوم جلوگیری از قاچاق آن اما به معضلات خاکی و تلاش برای مبارزه با آن ها اشاره دارد.
  «حسن روحانی» در سخنرانی روز بیست ودوم آذرماه در مراسم شکرگزاری برداشت محصول گفت: اگر پایه‌های اصلی کشاورزی را حفظ نکنیم، در بلندمدت دچار مشکل خواهیم بود و اگر توسعه پایدار در کشاورزی را می‌خواهیم باید در حفظ خاک، ذخایر آب و محیط زیست به عنوان سرمایه‌های عظیم و بزرگترین نعمات خداوند، تلاش کنیم.
  در همین راستا، «معصومه ابتکار» نیز در تازه ترین اظهارات خود به قاچاق خاک از جزیره هرمز اشاره کرده و گفته است: گزارش قاچاق‌ خاک از جزیره‌ هرمز را به سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و وزارت جهادکشاورزی ارایه کرده‌ایم. خاک بسیار ارزشمند و قاچاق آن یک تهدید محسوب می‌شود از این رو لایحه حفاظت از خاک را که در حال بررسی است هر چه زودتر به مجلس ارایه خواهیم کرد.
  «پروین فرشچی» معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست چندی پیش (بیست و هشتم آذرماه) در انتقاد از بیش از دو دهه برداشت خاک جزیره هرمز به روزنامه «اعتماد» گفت: این برداشت از معدنی در هرمز است؛ ‌معدنی که سال‌ها پیش مجوز برداشت گرفته؛ مجوزی که به اواخر دهه شصت یا اوایل دهه هفتاد برمی‌گردد. این مقام مسوول بیان کرد: خاک این منطقه بیشتر به کشورهای عربی صادر می‌شود، ‌از آن می‌توانند برای درست کردن رنگ و ساخت وسایل تزیینی استفاده کنند. اگر مجوز این شرکت برای برداشت خاک تمدید شده باشد هم ‌ما تصمیم جدی داریم با کمک وزارت صنعت آن را ملغی کنیم.
  با وجود تایید قاچاق خاک مناطق جنوبی به سایر کشورها از زبان ابتکار و برخی مسوولان، شماری بر این باورند که قاچاق خاک در استان های جنوبی موضوعیت ندارد و به این ترتیب می توان شاهد دیدگاه هایی متفاوت درباره قاچاق یا قانونی بودن خروج خاک از کشور با توجه به نوع آن بود.

  ** حفاظت از خاک بر عهده کدام نهاد است؟
  در برابر پدیده خروج خاک از کشور که به گفته مسوولان سازمان حفاظت محیط زیست به صورت قاچاقی صورت گرفته، شماری از کارشناسان و نمایندگان مجلس از لزوم برخوردهای قانونی و در نظرگرفتن جریمه های سنگین برای توقف قاچاق این ماده ارزشمند از کشور سخن گفته اند.
  بر پایه اصل ۵۰ قانون اساسی، حفاظت محیط زیست وظیفه عمومی تلقی می شود و هر‏ فعالیت‏ اقتصادی‏ و غیر آن‏ که‏ با آلودگی‏ محیط‌ زیست‏ یا تخریب‏ غیرقابل‏ جبران‏ آن‏ ملازمه‏ پیدا کند، ممنوع‏ است. از این رو، برخی نمایندگان مجلس درصدد برخورد قانونی با افرادی ‏شده اند که خاک ایران را به یغما می برند. «احمدعلی کیخا» عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس اواخر ماه گذشته در این باره به تارنمای «خانه ‌ملت» گفت: صیانت از منابع خاکی کشور در مقابل قاچاق و تخریب جزو وظایف سازمان حفاظت محیط‌ زیست بوده که این سازمان باید در قالب وظیفه مطالبه‌گرانه خود از این منابع صیانت و از قاچاق و تخریب آن جلوگیری کند.
  شماری از نمایندگان نیز مسوولیت مبارزه با قاچاق خاک را بر عهده سازمان بنادر دانسته و بر این باورند که این سازمان باید با رصد و دیده بانی، محموله های قاچاق را افشا و اطلاع رسانی کند.

  ** نیاز خاک به حمایت قانونی
  در کنار آنچه درباره پدیده قاچاق خاک ایران به کشورهای حوزه خلیج فارس گفته شد باید به این نکته اشاره کرد که لایحه ای در این زمینه با عنوان لایحه جامع خاک در سال ۱۳۸۸ از طرف دولت وقت تدوین شد. این لایحه که دارای پنج فصل بود با هدف حفاظت از زمین و جلوگیری از بهره برداری های غیرمجاز در حوزه های خاکی کشور به مجلس ارایه شد و در دستورکار بررسی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی قرار گرفت اما به دلایلی چون ادغام با طرح منابع طبیعی از سوی دولت بازپس گرفته شد. این لایحه و همچنین موضوع حفاظت از خاک پس از کش و قوس های فراوان هنوز در مجلس دهم در دستور کار قرار نگرفته است.
  این در حالی است که شکل گیری قانونی در خصوص حمایت از خاک به نگهداری و جلوگیری از تخریب و آلودگی خاک کمک خواهد کرد. برخی نمایندگان مجلس با توجه به ضرورت تعیین تکلیف لایحه حفاظت از خاک و بروز چالش هایی چون قاچاق این ماده، خواستار بررسی های قانونی در این زمینه شده اند و مسوولان زیست محیطی دولت نیز دغدغه هایی همسان در این زمینه دارند. به این ترتیب امید می رود تا با شکل گیری حمایت از این ثروت ملی، خاک از چنبره سودجویان رهایی یابد.
  ** گروه پژوهش و تحلیل خبری
  خبرنگار: فرشته ذبیحیان**انتشاردهنده: سیدمحمد موسی کاظمی **پژوهشم**۹۲۸۳** ۹۲۷۹

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار