رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۰ | کد خبر : 62637
 • گزارش به مردم در طراز اعتدال


  **گزارش به مردم در طراز اعتدال
  گزارش «حسن روحانی» رییس جمهوری به مردم در گفت ‌و گوی زنده تلویزیونی، برخلاف موارد پیشین، بسیار موجز، دقیق، مبتنی بر آمارهای کارشناسی و همراه با هوشمندی خاص و با آرامش و تسلط بر مسائل همه پرسش‌های مجریان را با خوشرویی پاسخ داد.
  در حقیقت این گزارش تصویر روشنی از دولتی بود که فقط به اداره کشور نمی‌اندیشد بلکه در تلاش است تا مسیر حرکت آن را به جلو هدایت کند بدون اینکه تشنج یا شوکی وارد نماید یا قصد وارونه ‌نمایی داشته باشد.
  همین که رئیس جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری آینده سکوت کرد، نشان داد که هیچ عزم و اراده‌ای برای بهره‌برداری انتخاباتی و سیاسی در دولت یازدهم وجود ندارد و تنها در پی تحقق برنامه‌ها و اهداف تعریف شده خود است چنان‌ که تلاش‌های دولت و موفقیت آن درتک‌ رقمی کردن تورم، افزایش نرخ رشد اقتصادی و ثبات و امنیت حاکم بر کشور محسوس و مشهود است.
  شایسته است که دیگر مسئولان هم همین نگاه و رویکرد رئیس قوه مجریه را داشته باشند و با حضور در برنامه‌های زنده به پرسش‌های صریح، پاسخ‌های شفاف بدهند.

  **تراژدی آلودگی هوا
  پدیده وارونگی موجب تشدید آلودگی هوا در کلانشهرهای ایران شده است به نحوی که طبیعی‌ ترین حق شهروندان که نفس کشیدن است به سختی صورت می‌ گیرد.
  طبق قانون اساسی رئیس‌جمهور مسئول جان تک تک شهروندان ساکن در کلانشهرهای درگیر با آلودگی هوا می باشد. داشتن هوای پاک و محیط‌ زیست سالم یکی از مولفه‌ های حقوق بشر است به نحوی که چنین حقی در دایره شمول حقوق طبیعی آحاد شهروندان قرار می‌گیرد.
  اصل نخست اعلامیه استکهلم این طور بیان می کند «انسان از حقوقی بنیادین برای داشتن آزادی و برابری و شرایط مناسب زندگی در محیط ‌زیستی که به او اجازه زندگی با حیثیت و سعادتمندانه را بدهد برخور‌دار است.» بر این اساس حق برخورداری از هوای سالم و پاک و عاری از آلودگی برای شهروندان، جزو لاینفک زندگی قرار گرفته و تضمین آن در راستای حق بر محیط‌ زیست سالم جزو حقوق اولیه هر شهروند قرار می‌ گیرد.
  براساس این امر، هر شهروندی حق دارد در هوایی پاک و سالم تنفس کند و دولت‌ها مکلف به اتخاذ تدابیری برای تضمین آن هستند. همچنان‌ که در ایران اصل پنجاهم قانون اساسی این تکلیف را بر عهده همگان قرار داده است.
  دولت‌ها وظیفه فراهم آوردن بستر و محیطی پاک برای شهروندان خود دارند و دسترسی به زندگی سالم و داشتن محیط‌ زیست پاک و هوای عاری از هر نوع آلودگی جزو حقوق فطری و طبیعی آنان است.

  ** بازگشت روسیه به خاورمیانه و ملاحظات آن
  مسکو در برابر حمله آمریکا به عراق منفعل بود، اما سرانجام با بحران سوریه به خاورمیانه برگشت. بازگشت مسکو به منطقه در کنار تأثیری که بر محاسبات واشنگتن گذاشت، بر هر یک از کشورهای خاورمیانه نیز تأثیرات خاص خود را داشته و دارد.
  تاثیرگذاری حضور روس‌ها در خاورمیانه، در میدان سوریه خود را نشان می‌دهد. با ورود روسیه به بحران سوریه در یک‌سال گذشته صحنه میدانی نبرد به‌نفع دمشق و متحدان آن تغییر یافت.
  آشکار است محاسبات ورود مسکو به خاورمیانه از جنس محاسبات تهران نبوده و نیست. طرفداران رابطه با روسیه در ایران اعتقاد دارند، روس‌ها تغییر کرده و نباید ذهنیت گذشته تاریخی محل قضاوت و عامل تعیین‌کننده رفتار سیاسی امروز آنان باشد.
  سیستم روس‌ها غیرایدئولوژیک و در چارچوپ سکولاریسم است. روس‌ها دارای روابط ویژه‌ای با اسرائیل هستند که رژیمی نامشروع است. ترکیه برای مسکو شریک مهمی به شمار می‌رود که فارغ از حجم بالای روابط تجاری و اقتصادی، در عرصه استراتژی انرژی روس‌ها جایگاه خاص دارد و در همین زمینه، ایران رقیب روس‌هاست.

  ** لزوم تداوم رشد اقتصادی
  در گزارش «حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران چند مساله یعنی آثار برجام، شاخص‌ های اقتصادی، حقوق شهروندی، ثبات منطقه‌ ای، مسائل اجتماعی و اولویت‌ های دولت برای سال آینده مورد توجه قرار گرفت.
  واقعیت این است که ما شاهد دو برابر شدن صادرات نفت هستیم که این خود نشان‌ دهنده دو برابر شدن تولید نفت است. افزایش درآمد‌های دولت از این رهگذر از اثرات مهم برجام است.
  سال آینده هر چند افزایش قیمت نفت می‌تواند بر رشد اقتصادی تاثیر بگذارد، اما از آنجا که تولید نفت افزایش نمی‌ یابد این متغیر تاثیر چندانی ندارد و دولت تداوم رشد اقتصادی را باید در جایی دیگر جست‌ و جو کند. افزایش سرمایه‌ گذاری موضوع مهمی در این زمینه است که رئیس‌ جمهور نیز بر آن تاکید داشت.

  **مطبوعات، سند پیش نویس تاریخ جوامع
  «محمد مهدی فرقانی»، استاد ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی در این یادداشت به موضوع ضعف مشهود رسانه های مکتوب در مقابل سرعت عمل رسانه های مجازی و لزوم مخاطب شناسی دوباره این رسانه ها و تهیه موضوعات تازه و مخاطب پذیر پرداخته است.
  امروزه با گسترش و وسعت روزافزون فضاهای مجازی و عرصه خبرگزاری‌های آنلاین، شاهدیم که کارکرد خبررسانی مطبوعات، زیر سوال رفته و رسانه‌های سنتی و کاغذی تا حدی مخاطبان خود را از دست داده و در این رقابت رسانه‌ای عقب مانده‌اند.
  بهترین پیشنهادی که می‌توان برای رسانه‌های مکتوب کشور داشت، این است که تکرارکننده مطالب فضاهای مجازی نباشند و سعی کنند به ‌دنبال مطالب تخصصی و اختصاصی خودشان بروند.
  این روزها که شبکه‌های اجتماعی این قدر به دنبال تولید محتواهای مختلف و مختص به خودشان رفته‌اند، لازم است مطبوعات در قالب گزارش‌هایی تحقیقی، صحت و سقم این اطلاعات را بررسی و در عوض سرسری و سطحی عبور کردن از این موضوعات، چرایی‌شان را واکاوی کنند.
  روزنامه‌ها سند پیش‌نویس تاریخ جوامعند و اگر مطبوعات در عصر امروز نباشند، تاریخ هم بدرستی تدوین نمی‌شود. بنابراین مطبوعات همه روزه دارند به صورتی ناخودآگاه تاریخ معاصر کشورشان را به ثبت می‌رسانند.
  امروزه مخاطب ما هم باهوش‌تر شده و یاد گرفته که نبود صداقت و صحت را در اخبار و اطلاعات رسانه‌ها تحلیل کند و چنانچه متوجه این موضوع شود، اعتمادش را به آن رسانه از دست می‌دهد.
  در نتیجه دیگر به آمارهایی که رسانه‌ها از میزان دریافت کنندگان پیام‌هایشان می‌دهند و این اعداد و ارقام را به عنوان نشانه‌ای برای موفقیت یا پرمخاطب بودنشان در نظر می‌گیرند، نمی‌توانیم اعتماد کنیم. پس بهتر است اهمیت صحت و صداقت در اخبار و محتواها در نظر بگیریم.

  متن کامل مطالب بالا را می توانید در تارنمای ایرنامقاله بخوانید.

  ** تارنمای 'ایرنا مقاله' به نشانی http://article.irna.ir و با آدرس کانال تلگرامی
  @IrnaArticle با هدف اطلاع رسانی و انعکاس مقالات؛ گزارش ها؛ تحلیل های متنوع در موضوعات داخلی و خارجی ؛ به بازنشر مقالات و مطالب مهم روز ایران و جهان می پردازد.

  پژوهشم**۹۱۶۰**۲۰۴۰

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار