رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۴۵ | کد خبر : 62677
 • تجزیه موصل مردود است/نگرانی درباره دوران پس از آزادسازی موصل

  به گزارش وعده صادق به نقل از خبرنگار مهر، نشست خبری «نوری امالکی» رئیس ائتلاف دولت قانون عراق دقایقی پیش در هتل آزادی تهران با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه آغاز شد.

  قرار است نوری المالکی در جریان این نشست در خصوص آخرین تحولات سیاسی و میدانی عراق سخنانی را ایراد کند.

  نوری المالکی درباره برنامه سیاسی برای دوران پس از آزادسازی موصل اظهار داشت: این موضوع نیازمند ارائه برخی مقدمات است که در آینده سیاسی عراق موثر است.

  وی افزود: تخولات مربوط به گروه های مختلف کردی، شیعه و سنی در حوزه داخلی و رویدادهای منطقه در آینده سیاسی عراق موثر است.

  المالکی ادامه داد: بدون شک برخی نگرانی ها برای دوران پس از آزاسازی موصل وجود دارد که شامل طمع های برخی کشورها و وحدت موصل می شود.

  رئیس ائتلاف دولت قانون عراق تصریح کرد: در حال حاضر برای بازتولید یکپارچگی سیاسی در موصل با برخی فراکسیون ها در حال رایزنی هستیم.

  وی افزود: برخی گفته ها درباره تجزیه موصل وجود دارد که ما آن را رد می کنیم.

  المالکی ادامه داد: ما برای آینده انتخابات عراق برنامه ای بر اساس اصول ملی گرایی و حفظ یکپارچگی عراق بدون سهمیه های طائفه ای مدنظر داریم.

  نوری المالکی در پاسخ به این سوال که تهدید تروریست ها در سوریه و عراق مشترک است و آیا نوعی هماهنگی در میان دولت بغداد و دمشق وجود دارد، تاکید کرد: بغداد و دمشق در طول تاریخ پیوندهایی داشته اند. از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ وقتی که عراق ثبات داشت، بر سوریه تاثیر گذاشت و وقتی سوریه ناامن شد. بر عراق تاثیر گذاشت.

  المالکی اظهار داشت: سوریه و عراق  تصمیم گرفتند همکاری های امنیتی انجام دهند اما وقتی این کار انجام نشد، طرفین متوجه شدند که امنیت هر کدام بر روی دیگری موثر است. سیاست ما بر مخالفت با برکناری بشار اسد بوده و بر آن تاکید کردیم. با آغاز تروریسم، طرفین با یکدیگر همکاری کردند و شاهد افول تروریست ها در منطقه هستیم. در حال حاضر سطح هماهنگی میان طرفسن در سطح خوبی است. به گونه ای که مانع نفوذ تروریست ها شده است.

  وی درباره خودداری آیت الله سیستانی از پذیرش هیأت ائتلاف ملی عراق نیز تصریح کرد: من سخنگوی مرجعیت نیستم و در خصوص تصمیم مرجعیت نیز در حدی نیستم که تحلیل کنم. شاید مرجعیت سیاستمداران را قبول نکند و هیأت ائتلاف ملی نیز سیاسی است.

  وی در پاسخ به این سوال که آیا سفرش برای میانجیگری میان نیروهای ایران و ائتلاف آمریکا در موصل عراق صورت میگیرد بیان داشت: خطر تروریسم فراتر از عراق است و به صورت کلی منطقه را هدف قرا داده اند. بسیاری از کشورها منتظر برداشت از اقدامات تروریست ها در سوریه و عراق هستند. آن گروه هایی که به ما قول حمایت داده بودند، این کار را نکردند. تنها کشوری که از ما حمایت کرد، ایران بود. ما در برابر سلاح های داعش ضعف داشتیم و فقط ایران ما را تجهیز کرد. درست است که ما سلاح ها را با پول خریدیم اما ما از کشورهای دیگر هم سلاح خریدیم اما آن ها به ما تحویل ندادند.

  المالکی گفت: نکته اینجاست که وقتی امروز پول سلاح را به ایران می دادیم، فردا تحویل می گرفتیم. اما دیگر کشورها پس از چند ماه هم سلاح نمی دادند. ایران در عمل کمک کرد نه فقط روی کاغذ. ما درخواست هیچ کشوری را که به تمامیت ارضی عراق اعتقاد دارد، رد نخواهیم کرد. کسی که به تمامیت ارضی و وحدت ما احترام می گذارد، دوست ما است و با آن ارتباط خواهیم داشت.

  وی در خصوص عدم نامزدی خود در انتخابات و دیدارش با رهبر معظم انقلاب گفت: آنچه اتفاق افتاد در راستای تقویت روابط دو جانبه بود و من گزارشی از وضعیت ارائه دادم. اما درباره انتخابات، در آن شرکت خواهم کرد. من با گروههای سیاسی تلاش خواهم کرد و در کنار آنها خواهم بود.

  نخست وزیر سابق عراق درباره فرایند انتخابات این کشور گفت: ما همکاری خود با گروهها و محور مقاومت را دنبال خواهیم کرد و برنامه ریزی برای ساختار سیاسی عراق را دنبال خواهیم کرد.

  نوری المالکی در پاسخ به این سوال که برنامه شما برای مقابله با رژیم صهیونیستی چیست گفت: من درباره خطر فراتر از تروریسم به نام دشمن صهیونیستی صحبت می‌کنم. همه ما در جبهه مقاومت قرار داریم. این جبهه در مقابل توطئه های صهیونیستها برنامه هایی دارد و با آن مقابله می‌کند. زمانیکه درباره توطئه های این رژیم حرف می‌زنیم ابعاد سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و رسانه ای را در بر می‌گیرد. در چنین شرایطی که برنامه رژیم صهیونیستی فراتر از فلسطین است طبیعی است که برخی کشورها مانند ایران در خط مقدم این مقابله هستند.

  رئیس ائتلاف دولت قانون در خصوص قطع رابطه ایران و عربستان و مواجهه عراق با عربستان و مسائل رخ داده برای حجاج عراقی گفت: بارها گفته ام که عربستان خاستگاه تروریسم است و تروریسم از این کشور ریشه می‌گیرد. عربستان نمی‌تواند با گروههای تروریستی مقابله کند در حالیکه قدیمترین آنها یعنی بن لادن از این کشور آمده و خطرناکتر از آن مفتی‌های وهابی هستند که تروریسم را تشویق و سایر مسلمین را تکفیر می‌کنند. از مدتها پیش گفته‌ام که عربستان تاوان حمایت از تروریسم را خواهد داد. امروز هم در یمن هزینه پرداخت می‌کند. آمریکا و اروپا هم می‌دانند که عربستان خاستگاه تروریسم است.

  وی ادامه داد: درخصوص سیاست عربستان درباره ایران، سوریه، عراق و یمن نمی‌توان سیاست نامید بلکه ماجراجویی بود. هر انسان و حکومتی اشتباه می‌کند و امیدوارم عربستان هم درس بگیرد و تصحیح کند، بخصوص درباره حجاج کشورها.

  رییس ائتلاف دولت قانون در خصوص آمادگی فرانسه برای مشارکت در عملیات موصل گفت: از فرانسه متشکریم اما کار خاصی انجام نشده و در سطح رسانه فقط بوده است.

  مالکی درباره  حشد شعبی گفت: حشد شعبی بدون هیچگونه تصمیم اولیه شکل گرفت. حشد شعبی را من تاسیس کردم و ایران هم در این باره چیزی نگفته است. حشد از تمامی مردم عراق تشکیل شده و ایران دخالتی در آن نداشته است. تصمیم عراقی‌ها بوده است. تصمیم آنها بوده که قانونی شده و باقی بماند و برای اداره عراق از آن استفاده شود.

  رئیس ائتلاف دولت قانون در خصوص ائتلاف ملی شیعیان عراق گفت: ائتلاف یک تشکیل اساسی در ساختار عراق و دارای تاثیرگذاری است. معتقدیم که عراق با یک جریان ساخته نمی‌شود و باید همه گروهها حضور داشته باشند که به وحدت عراق علاقه داشته باشند.

  مالکی در خصوص سفر اولاند به اقلیم کردستان و نیز دیدار حیدر عبادی و بارزانی در خصوص تخلیه مناطق گرفته شده از داعش گفت: معتقدیم هر وجب از خاک عراق باید به خود عراق بازگردد و اقلیم کردستان به همان مرزهایی برمی‌گردد که در شورای انتقالی تصویب شد. در مناطق آزاد شده بر اساس قانون اساسی برخورد می‌شود.

  وی درباره حضور حشد شعبی در سوریه بعد از آزادسازی عراق گفت: خدا را شکر که سوریه دستاوردهایی داشته و حشد شعبی و نیروهای عراق همچنان در موصل مشغول عملیات هستند. به صراحت می‌گویم اگر مناطق اشغال شده را بازپس گیریم و برادران سوری به کمک احتیاج داشته باشند آماده کمک هستیم. چرا به مقابله با داعش کمک نکنیم؟ ما حسابی با آنها داریم و برای تسویه حساب به سوریه هم خواهیم رفت.

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار