کاندیدای پوششی اصلاح طلبان در انتخابات ۹۶

0 0

احتمال اینکه اصلاح طلبان نامزد مستقلی را معرفی کنند بسیار زیاد است اما آنها نگه داشتن نامزد مستقل را تا لحظه آخر چندان جدی نمی‌بینند.

به گزارش وعده صادق محمد عبد اللهی روزنامه نگار و فعال رسانه ای  در یادداشتی به بیان چند نکته پیرامون کاندیدای پوششی اصلاح طلبان پرداخت:

با فوت آقای هاشمی تحلیل‌های مختلفی در مورد تغییرات معادلات و آرایش صحنه انتخابات ۹۶ مطرح می‌شود. در این شرایط بحث «کاندیدای پوششی» مساله ای است که جبهه اصلاحات را درگیر خود کرده است. دو دلیل مهم را در چرایی مطرح شدن گزینه آلترناتیو از سوی اصلاح طلبان میتوان مطرح کرد:

اول اینکه روند نزولی روحانی در نظرسنجی‌ها به‌شدت زیاد است. از این رو احتمال اینکه اصلاح طلبان در شرایط بحرانی به این جمع‌بندی برسند که باید گزینه دیگری را جایگزین آقای روحانی کنندبسیار زیاد است.

دلیل دوم مساله امتیازگیری اصلاح طلبان از اقای روحانی است. اصلاح طلبان نمی‌خواهند به راحتی با آقای روحانی تعامل کنند تا بعدا با وی به چالش بخورند. مخصوصا اینکه بعد از انتخابات نیاز آقای روحانی به اصلاح‌طلبان کمتر می‌شود ، از این رو با توجه به میزان بالای سهم خواهی این جریان، به این جمع بندی رسیده اند که باید با معرفی کاندیدای مستقل زمینه امتیازگیری بیشتر را فراهم کنند.

نتیجه:

احتمال اینکه اصلاح طلبان نامزد مستقلی را معرفی کنند بسیار زیاد است اما آنها نگه داشتن نامزد مستقل را تا لحظه آخر چندان جدی نمی‌بینند. چرا که هدف اصلی معرفی گزینه آلترناتیو به منظور امتیاز گرفتن از روحانی است در حالیکه عقلانیت سیاسی ایجاب می‌کند که اصلاح‌طلبان رای خود را بین نامزدهای مختلف تقسیم نکنند. محمد عبدالهی

ممکن است بپسندید

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.