• تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۰ | کد خبر : 65994
 • برای رسیدن به ارزش والای انسانی راهی جزعقلانیت و معرفت وجود ندارد

  به گزارش وعده صادق به نقل از خبرگزاری مهر، همایش «همزیستی مسالمت آمیز ادیان و عقلانیت از منظر امام رضا(ع)» با حضور دکتر «رشید علی جوما» وزیر فرهنگ کشور زنگبار، سفیر و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشور تانزانیا و سید جواد جعفری  مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) در دانشگاه ملی دارالسلام پایتخت کشور تانزانیا برگزار شد.

  سید جواد جعفری مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) که به مناسبت شرکت در این همایش بین المللی به کشور تانزانیا سفر کرده بود در سخنانی در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه دارالسلام گفت: به یقین انسان و جایگاه او در هستی موضوع رسالت همه انبیای بزرگ الهی است. آنگاه که از انسان سخن می گوییم بطور دقیق منظور ما موجودی است که دارای مراتب وجودی مختلف است و این مراتب گوناگون وجودی، او را از سایر موجودات متفاوت و متمایز ساخته است.

  *بالاترین مرتبه‌ی ادراکی انسان عقل اوست

  وی افزود: انسان، پیش از آن که انسان باشد بشر نام نهاده شده بود که به سان بقیه جانداران بود « لکن» مراتب بالاتری از هستی را دریافت و انسان نام گرفت و آن مرتبه والا در انسان  ادراکات اوست و بالاترین مرتبه‌ی ادراکی او عقل است و هر انسانی که بتواند تمام قوای وجودی خویش را به خدمت امپراتوری عقل درآورد، تردیدی نیست که او در وجودش اعتدال را حاکم کرده است و زندگی عقلانی یافته است و آنگاه که در مملکت وجود خویش، فرمانروایی عقل را حاکمیت بخشید و شهوت و غضب … مقهور قدرت عقل شدند، می توان امیدوار بود که جامعه متشکل از این پدیده، جامعه ی آرمانی و وعده داده ارباب ادیان است.

  مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) به اهمیت عقل عملی اشاره کرد و گفت:  اگرچه عقل نظری و آموختن و دانستن آنچه شایسته دانستن است والاست اما آنچه انسان را در نیل به ساماندهی آن پیوندها موفق می سازد، عقل عملی است یعنی انجام آنچه بایسته است و ترک آنچه نباید شود، و این نقطه‌ی عطف هستی انسان است.

  وی به حدیثی از امام رضا(ع) در اهمیت عقل اشاره کرد و افزود: انسان خوشبخت در نگاه ادیان، انسانی است که به اعتدال وجودی برسد، همو که از وی به عاقل تعبیر شده است و نقطه‌ی مقابل آن جهل است تا جایی که حضرت علی بن موسی الرضاعلیه السلام هشتمین جانشین آخرین فرستاده خدا می‌فرمایند « دوست هرکس عقل او و دشمن هرکس جهل اوست».

  وی ادامه داد: چه بسا که برخی، در حوزه علوم نظری و عقل نظری توانمند باشند اما در عقل عملی قاصر و مقصّر باشند. از این روی، جاهل کسی نیست که نمی داند، بلکه جاهل کسی است که گرفتار دو رذیله‌ی افراط و یا تفریط است و انسان عاقل که فرمانروای مملکتش عقل اوست، تمام قوای وجودی خود را در آنچه برای آن آفریده شدند می گمارد که این همان رفتار عادلانه است.

  *عدل میوه‌ی شیرین عقلگرایی است

  جعفری اظهار داشت: عقل همان عدل است و عدل میوه‌ی شیرین عقل و عقلگرایی است و نتیجه‌ی مبارک این سلوک عقلانی و عادلانه، آرامش و رأفت و مهربانی است به خویشتن خود و نیز به طبیعت و خالق و هم نوعان.

  دبیر جشنواره بین المللی امام رضا(ع) تصریح کرد: در منابع اسلامی از قول امام علی بن موسی الرضا (ع)آمده است که «خداوند تبارک و تعالی فرموده است که به عزت و جلالم سوگند که موجودی را بهتر از عقل خلق نکرده ام» بنابر این جامعه عقل مدار جامعه ای است که با همه وجود درک خواهد کرد که دیگران از فرزندان آدم اگر هم کیش تو نباشند، برادران یا خواهران تو از یک مادر و پدرند.

  جعفری گفت:  ما در این کنگره عظیم گرد هم آمدیم تا غبارهای نشسته بر باطن الهی خویش و انسانیت دوره‌یمعاصر را بزداییم، این غبارها عبارت‌اند از افراط‌ها و تفریط‌ها، که آنچه از مظالم و خشونت‌ها و نابرابری ها … می بینیم، همه و همه، محصول افراط ها و تفریط هاست، و در یک جمله ، محصول عدم تعقل است. یعنی تعطیلی عقل و عقلگرایی، آنگاه که غضب و شهوت و قدرت طلبی وجود انسان تکیه زند و عقل بر فرودست نشانده شود، انسان والا به انسان فرومایه و پست تبدیل می شود و جامعه متشکل از آن، بجز شهوت و غضب و خشونت و تکفیر … نخواهد شناخت.

  وی با تاکید بر این که راه برون رفت از بحران انسان معاصر برای همزیستی مسالمت آمیز ترکیب عقلانیت با معنویت است، یادآور شد: برای رسیدن به ارزش والای انسانی راهی جز عقلانیت به همراه معرفت وجود ندارد. عقلانیتی ناب که هیچ هدفی جز یافتن حقیقت الهی در آن پیدا نشود. به نظر می رسد راه برون رفت از بحران انسان معاصر برای همزیستی مسالمت آمیز ترکیب عقلانیت و معنویتی است که عمیقاً معتقد باشد پنجره ای جز پنجره خانه خویشتن وجود دارد و باید آن را پذیرفت.

  *مشهد میزبان یکی از بزرگترین منادیان گفتگو و عقلانیت میان مذاهب و ادیان است

  جعفری ادامه داد: من از شهری توفیق شرکت در این گردهمایی را یافته ام که میزبان امام علی بن موسی الرضا علیه السلام است شخصیتی که یکی از بزرگترین منادیان گفتگو و عقلانیت میان مذاهب و ادیان است.  که با تأکید بر محوریت عقل در دین آن را راستین ترین دوست انسان می نامد و از سوی دیگر مهمان شهری هستم که سرشار از صفا و صمیمیت و ارامش است و دارالسلام نام گرفته است شهری که با برگزاری همایش همزیستی مسالمت امیز ادیان گفت و گو و عقلانیت باب گفت و گو را فراهم اورده است چرا که خداوند تبارک و تعالی بندگان پاکش را که براساس عقلانیت و معرفت در زندگی خویش قدم برداشته اند وعده دارالسلام یعنی بهشت داده است و این خود بیانگر  آن است که اسلام بهشت ابدی اش را جایگاهی برای ارامش معرفی نموده است.

  جعفری گفت: اینجانب به‌عنوان دبیر جشنواره‌ بین المللی فرهنگی هنری امام رضا علیه السلام که هدفش تنها و تنها ترویج و گسترش فرهنگ دینی است که با تعقل، گفتگو و همزیستی با دیگران عجین شده است وظیفه دارم تشکر و قدردانی خود را نسبت به برگزار کنندگان این همایش از جمله دپارتمان دین و فلسفه دانشگاه دارالسلام، شورای ادیان برای صلح ابراز دارم و پیشنهاد کنم برای ادامه این مباحث در سال اینده میزبان ریاست محترم این دانشکده و اساتید منتخب آن در جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در شهر مشهد مقدس باشیم.

  دبیر جشنواره بین المللی امام رضا(ع)،در پایان سخنانش گفت: خوشحالم وزیر محترم فرهنگ کشور زنگبار جناب اقای دکتر رشید علی جوما که به مناسبت شرکت در مراسم رسمی رویداد مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال  ۲۰۱۷  به مشهد سفر کرده و من در شهر مقدس مشهد در ایران ایشان را ملاقات کردم،امروز نیز در این کنفرانس شرکت دارند و من از این حضورتشکر می کنم.هم چنین از ریاست دانشگاه دارالسلام که این مراسم را میزبانی کردند قدر شناسی می کنم و حضور سفیر و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی در این مراسم را  بسیار مغتنم می دانم.

  یادآوری می شود؛ همایش بین المللی «همزیستی مسالمت آمیز ادیان و عقلانیت از منظر امام رضا(ع)» با همکاری بنیاد بین المللی امام رضا(ع)، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دارالسلام، شورای ادیان و مذاهب تانزانیا، دپارتمان فلسفه و دین دانشگاه دارالسلام و با  حضور اساتید و دانشجویان این کشور برگزار شد.

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار