• تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۴۵ | کد خبر : 66019
 • ماجرای بازداشت برخى مدیران وزارت بهداشت

  به گزارش وعده صادق به نقل از سلامت خبرگزاری تسنیم، ایرج حریرچی در نشست خبری به مناسبت ایام الله دهه فجر ضمن اشاره به ساخت هزار و ۹۹۰ خانه بهداشت در روستاهای کشور در سه سال گذشته اظهار داشت: در حال حاضر ۲۸۰ مرکز بهداشتی و درمانی دیگر در حال ساخت است و هزار و ۸۸۵ مرکز بهداشتی و درمانی در این دولت تعمیر و تجهیز شده است.

  سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه تاکنون دو هزار و ۷۷ محل زیست پزشک تعمیر شده است، افزود: تعداد واحدهای ارائه دهنده خدمات دندانپزشکی در دولت یازدهم از ۱۲۰ به ۸۴۵ رسیده است.

  حریرچی با اشاره به فعالیت ۴ هزار و ۹۴ داروخانه در روستاها ، گفت: ۱۲۸۴ داروخانه از این تعداد دولتی است و مابقی به صورت خرید خدمت در حال فعالیت هستند.

  به گفته وی، در حال حاضر ۶ هزار و ۸۵۲ پزشک عمومی و ۵ هزار و ۲۸۵ ماما در روستاها در حال ارائه خدمت هستند.

  قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به غربالگری دیابت و فشار خون در روستاها، اظهار داشت: طی این غربالگری تا پایان سال ۹۴، ۴۳ هزار و ۳۳۸ مورد دیابت و ۹۸۰  هزار و ۴۹۲ مورد فشار خون بالا در روستاها شناسایی شده است که تحت مراقبت‌های درمانی قرار گرفتند.

  سخنگوی وزارت بهداشت با تاکید بر فعالیت دو هزار و ۷۰۹ آزمایشگاه در روستاهای کشور  افزود:  از این تعداد، ۲۴۲۰ آزمایشگاه دولتی بوده و ۲۸۹ مورد به صورت خرید خدمت فعالیت می کنند.

  حریرچی افزود: ۱۷۳۱ مرکز رادیولوژی در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر در حال ارائه خدمات بوده که از این تعداد ۲۱۵ مرکز خرید خدمت و مابقی دولتی هستند.

  حریرچی همچنین با اشاره به موفقیت ایران در دریافت گواهینامه ریشه کنی فلج اطفال از سوی سازمان جهانی بهداشت، گفت: در حال حاضر  پوشش واکسیناسیون در کشور به صد در صد رسیده است.

  وی افزود: برای حدود ۲ میلیون کودک زیر پنج سال واکسیناسیون سرخک و سرخجه و ۱۲ نوبت واکسیناسیون فلج‌ اطفال خانه به خانه در مناطق پرخطر برای ۶  میلیون کودک زیر ۵ سال صورت گرفته است.

  سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه  برای هر ۱۲ هزار و ‌پانصد نفر یک ‌پایگاه سلامت اختصاص داده شده است: افزود: همچنین برای هر ۲۵ تا ۵۰ هزار نفر یک مرکز جامع سلامت راه اندازی شد که یک مراقب سلامت برای هر دو هزار تا ۲۵۰۰ نفر بکار گرفته شده است.

  وی ضمن اشاره به تعمیر و تجهیز حدود ۱۰۱۳ مرکز جامع خدمات سلامت، گفت: ۲۱ هزار پایگاه سلامت جدید تجهیز شده است و در شهرهای بالای هزار نفر جمعیت دو هزار و ۸۹۷ پزشک عمومی و در حاشیه شهرها ۶۰۳ پزشک عمومی در حال ارائه خدمات درمانی هستند.

  قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به غربالگری سالانه یک‌ میلیون ‌و ۵۰۰ هزار تولد از لحاظ کم‌کاری تیرویید، افزود: با غربالگری توانستیم سالانه سه هزار مورد کم کاری تیروئید را شناسایی کنیم و با همکاری کمیته امداد ۸۵ هزار کودک دچار سوءتغذیه شناسایی و با بسته غذایی مشخص حمایت شدند.

  حریرچی همچنین از توزیع ۱۰ میلیون و ۳۸۷ هزار مکمل ویتامین دی در مدارس راهنمایی و دبیرستان دخترانه خبر داد و گفت: در مناطق روستایی ۱۲۰ هزار مادر باردار و شیرده مبتلابه سوء تغذیه تحت پوشش تغذیه مناسب قرار گرفتند.

  سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بکار گیری ۱۶ هزار پرستار در طرح تحول سلامت، افزود: ۴۱۰۰ دانشجوی پرستاری از طریق آئین نامه دانشجویی و ۷ هزار و ۵۰۰ پرستار از طریق طرح و تداوم آن بکار گرفته شدند.

  وی افزود: حدود ۱۱ هزار پرستار در طی طرح تحول سلامت استخدام دولتی شدند و ۱۰ هزار کمک پرستار و بهیار یکساله بکار گرفته شد.

  حریرچی همچنین با اشاره به تامین ۲۸۰۰ آمبولانس اورژانس گفت: بنا بود در طی طرح تحول سلامت ۲۱ هزار تخت بیمارستانی تحویل داده شود که خوشبختانه توانستیم این هدفگذاری را تا پایان دولت یازدهم به ۲۲ هزار و ۹۰۰ تخت افزایش دهیم.

  به گزارش وعده صادق به نقل از وزارت بهداشت – وی با اشاره به بازسازی ۳۹ هزار تخت از تخت‌های بیمارستانی فرسوده، افزود: دو میلیون و ۵۵۰ هزار متر مربع در فضای بستری بازسازی شده است.

  سخنگوی وزارت بهداشت همچنین به کاهش ۳۸ درصدی قیمت دارو و کاهش ۲۵ تا ۶۰ درصدی قیمت تجهیزات پزشکی اشاره کرد و افزود: همچنین پرداخت از جیب بیماران‌ بیماری‌های صعب العلاج و خاص از ۴۵ درصد به ۱۲ درصد کاهش یافت.

  وی افزود: همچنین در حوزه سلامت مواد غذایی میزان اسید چرب ترانس را به کمتر از ۳ درصد، سهم روغن جامد مصرف خانوار ۴۵ درصد، میزان نمک در فرمولاسیون مواد غذایی به میزان ۵ درصد و قندهای ساده رابه کمتر از ۵ درصد کاهش دادیم.

  سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری گفت: دستگاه‌های نظارتی از عملکرد وزارت بهداشت رضایت کامل دارند.

  ماجرای بازداشت برخى مدیران وزارت بهداشت

  حریرچی در پاسخ به سوالی مبنی بر صدور قرار بازداشت براى برخى مدیران وزارت بهداشت در رابطه با پرونده پالایشگاه اصفهان گفت: مدیران فعلی وزارت بهداشت ارتباطی با این پرونده ندارند و قرار بازداشتی در این دوره صادر نشده است.

  سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: همکاری وزارت بهداشت با دستگاه‌های نظارتی بسیار خوب بوده و دستگاه‌های نظارتی از عملکرد وزارت بهداشت رضایت کامل دارند.

  سخنگوی وزارت بهداشت ضمن تاکید بر اهمیت حمایت از طرح تحول سلامت به عنوان بزرگترین طرح اجتماعی دولت یازدهم، گفت: مسئولان تامین اجتماعی در اظهار نظرهای خود دقت کنند اگرچه به نحوه همکاری این سازمان با وزارت بهداشت در یکسال گذشته، اعتراض داریم.

  حریرچی اظهار داشت: درخواست ما این است که سازمان تامین اجتماعی نه تنها مانند گذشته از طرح تحول سلامت حمایت کند، بلکه حمایتشان بیشتر از گذشته شود و با دقت در اظهار نظرها بگونه ای رفتار کنند که مورد سوء استفاده و سوء تفاهم قرار نگیرد.

  وی تاکید کرد: به سطح همکاری بیمه‌ها و وزارت بهداشت به ویژه در یکسال اخیر، اعتراض داریم زیرا این همکاری‌ها مناسب نیست و تبعیض در پرداختی به بیمارستانهای ملکی و غیر ملکی این سازمان، همه چیز را مشخص می‌کند.

  انتهای پیام/

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار