رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۴ | کد خبر : 66602
 • گزینه های احتمالی اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶

  به گزارش وعده صادق ،سه روز پیش «حسن غفوری‌فرد»، عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه، گفته بود اگر قرار باشد یک زن را برای ریاست‌جمهوری معرفی کنم، گزینه موردنظر من «خانم رهبر» است.

  این درحالی است که حزب مؤتلفه اعلام کرده نامزد آنها برای انتخابات ریاست‌جمهوری آینده مصطفی میرسلیم است.

  موضعم را مشخص می‌کنم

  دیروز فاطمه رهبر، عضو حزب مؤتلفه و رئیس فراکسیون زنان اصولگرای مجلس نهم در واکنش به احتمال نامزدی‌اش به سایت «دوات‌نیوز» گفت: «اظهارنظر دراین‌باره زود است، به‌موقع موضعم را مشخص می‌کنم». از پاسخ دوپهلوی رهبر می‌توان هر برداشتی را داشت.

  اینکه او به‌طورقطع شایعه آمدنش را رد نکرده می‌تواند احتمالی باشد برای آمدنش. فاطمه رهبر و مرضیه وحید‌دستجردی، در ایام نزدیک به انتخابات مجلس دهم، تشکلی به نام «جبهه متحد زنان اصولگرا و کارآمد» را تشکیل داده بودند. عکس‌های این دو نفر، نشسته در کنار هم در نشست جبهه متحد زنان اصولگرا در اینترنت موجود است؛ تشکلی که مشخص نشد کارکردش چیست و در هنگام بستن فهرست‌های انتخاباتی چه وزن و تأثیری داشت.

  فاطمه رهبر، عضو دوره‌های هفتم، هشتم و نهم مجلس و از حامیان اصلی محمود احمدی‌نژاد بود. او سه روز پیش از انتخابات ۲۲ خرداد ۸۸ گفته بود: «منتظر رأی ۲۴ میلیونی احمدی‌نژاد باشید. با توجه به شور و هیجانی که در شهرهای مختلف درخصوص انتخابات ایجاد شده بیش از ۳۵ میلیون نفر از مردم در انتخابات شرکت خواهند کرد که حدود ۷۰ درصد آرا متعلق به آقای احمدی‌نژاد خواهد بود».

  دروغ محض است

  مرضیه وحید‌دستجردی، وزیر بهداشت معزول احمدی‌نژاد هم که این روزها سخنگوی جبهه مردمی نیروهای انقلاب است، گزینه دیگری بود که احتمال نامزدی او می‌رفت. اگرچه او خودش شایعه نامزد‌شدنش را تکذیب کرده و گفته است قصدی برای کاندیداشدن در انتخابات ریاست‌جمهوری ندارد. او گفته است: «حرف‌هایی که گوشه‌وکنار درباره کاندیداتوری بنده زده می‌شود، همه دروغ محض است و اعضای هیئت مؤسس جبهه مردمی نیروهای انقلاب نباید کاندیدای انتخابات باشند».

  می‌آیم

  رفعت بیات هم نماینده اصولگرای مجلس هفتم از زنجان بود که البته این روزها دیگر خودش را اصولگرا نمی‌داند و می‌گوید این خط‌کشی‌های سیاسی را قبول ندارد و خودش منتقد بسیاری از رفتارهای اصولگراست. او که تابه‌حال دو بار نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری نهم و دهم شده است، می‌گوید: «این بار هم حتما نامزد می‌شوم». او بعد از احرازنشدن صلاحیتش در انتخابات ریاست‌جمهوری دهم در گفت‌وگویی تلفنی به تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی گفت: «این امر دو دلیل می‌توانست داشته باشد؛ ‌اول اینکه من زن هستم که با توجه به مذاکرات مجلس خبرگان قانون اساسی و نظر شهید بهشتی و اعلام آقای کدخدایی این مسئله منتفی است و دوم اینکه به دلیل مدیر و مدبر نبودن من را رد کرده باشند».

  بیات با اشاره به اینکه با رد صلاحیت او فرصت‌ مناسبی برای خارج‌کردن کشور از فضای دوقطبی از دست رفته است، گفت: «به رد صلاحیت خود اعتراض نمی‌کنم و فکر می‌کنم باید با گذشت زمان این مسائل حل شود» بیات پیش از این با اشاره به اینکه صلاحیتش هیچ‌وقت تأیید نشد، گفته بود: «هیچ‌وقت هم به من نگفتند خانم‌ها نمی‌توانند نامزد ریاست‌جمهوری شوند. من نامه‌هایی خدمت آقای جنتی، دبیر محترم شورای نگهبان، نوشتم. با خود آقای کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، جلسه گذاشتم و خدمت مقام معظم رهبری هم نامه نوشتم».

  مردان در برابر زنان

  نکته جالب ماجرای نامزدی زنان اصولگرا این است که مردانشان تا این لحظه نشانه چندان مثبتی مبنی بر همراهی با آنها از خود نشان نداده‌اند. آنها حتی طرح این ایده را هم به دلایل مختلف نپذیرفتنی می‌دانند. برخی از آنها هم اصلا تمایلی به صحبت درباره نامزدی یک زن ندارند. محمدرضا باهنر گفته است از نظر او زن رجل سیاسی نیست. امر محبیان هم گفته است بدون قضاوت ارزشی درباره درست یا غلط ‌‌بودن آن و با توجه به واقعیت‌های جامعه، اینکه یک زن بدل به نامزد اصولگرایان شود، از نظر او احتمالی بسیار کم و قریب به صفر است.

  او حتی در پاسخ به این سؤال که اگر شورای نگهبان تفسیر خود از رجل سیاسی را به زنان هم بسط دهد، باز هم بر عقیده خود استوار است، گفته است: «با اگرها و مفروضاتی که نزدیک به صفر باشد، نمی‌شود تحلیل کرد. با توجه به شرایط اجتماعی، پذیرش این موضوع وجود ندارد». نبی حبیبی دبیرکل مؤتلفه هم گفته بود تا به حال درباره یک نامزد زن در مؤتلفه بحث و صحبتی نداشته‌اند. بحث نامزدی فاطمه رهبر در حالی از سوی یکی از اعضای شورای مرکزی حزب مؤتلفه مطرح شده که حسین انواری، عضو دیگر شورای مرکزی حزب مؤتلفه در یادداشتی که چندی‌قبل در روزنامه رسالت منتشر کرد، به جد نوشت که «… زن در جامعه اسلامی مجاز نیست زمام حکومت و ولایت امر را به دست گیرد. ولایت دنباله همان امامت است که ولی مسلمین باید مرد باشد… طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، پس از مقام معظم رهبری، رئیس‌جمهور عالی‌ترین مقام رسمی کشور است و مسئولیت اجرای قانون اساسی و ریاست قوه مجریه را بر عهده دارد که قاعدتا زنان نمی‌توانند به عنوان رئیس‌جمهور برگزیده شوند».

  اما‌واگرهای ورود زنان به انتخابات ریاست‌جمهوری اگرچه جدید نیست اما امسال با فراخوان شورای نگهبان درباره لزوم مشخص‌شدن مصادیق و شاخص‌های «رجل سیاسی»، داغ شده است. موضوع دیگری که باعث شد بحث نامزدی زنانی از میان اصولگرایان در انتخابات ریاست‌جمهوری مطرح شود، «بحران گزینه» بود. چهره‌های شاخص و مشهورشان سابقه ناکامی و شکست انتخاباتی دارند و چهره‌های ناشناخته یا کمتر‌شناخته‌شده‌شان هم امکان رأی‌آوری ندارند. محمدرضا باهنر دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری بارها گفته است چهره‌هایی با سابقه ناکامی نباید دوباره وارد عرصه بخت‌آزمایی شوند.

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار