رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: دوشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۵ | کد خبر : 6693
 • حسن روحانی عازم رم شد

  پرس تی وی: حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در صدر هیأتی بلندپایه عازم رم، پایتخت ایتالیا شده است.

  روحانی صبح دوشنبه فرودگاه مهرآباد تهران را با بدرقه رسمی علی اکبر ولایتی، مشاور بین الملل رهبر انقلاب و اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور به مقصد رم ترک کرد.

  روحانی در این سفر پس از استقبال رسمی، با رئیس جمهور، نخست وزیر و سایر مقام‌های بلندپایه ایتالیا دیدار خواهد کرد.

   

  دیدار با تعدادی از سرمایه‌گذاران و صاحبان صنایع بزرگ ایتالیا نیز در برنامه سفر به رم پیش‌بینی شده است.

  حضور در واتیکان و ملاقات با پاپ و نخست‌‌وزیر واتیکان نیز از دیگر برنامه‌های روحانی در مرحله اول سفرش به اروپا است.

  رئیس جمهور چهارشنبه (7 بهمن) پس از اتمام برنامه‌ها در ایتالیا، رم را به مقصد پاریس، پایتخت فرانسه ترک می‌کند.

   

  روحانی در سفر به پاریس و پس از استقبال رسمی از سوی رئیس جمهور فرانسه، با او دیدار و گفت‌و‌گو خواهد کرد و هیأت‌های عالی‌رتبۀ دو کشور نیز مذاکرات مشترک خواهند داشت.

  رئیس جمهور در پاریس با ایرینا بوکووا، مدیرکل یونسکو، بازوی فرهنگی سازمان ملل متحد، نیز دیدار خواهد کرد.

  همچنین دیدار با تعدادی از سرمایه‌گذران، مدیران اقتصادی و صاحبان ارشد صنایع بزرگ فرانسه نیز برنامه‌ریزی شده است.

   

  ملاقات‌های دوجانبه و چندجانبه، نشست و مصاحبه با سردبیران ارشد رسانه‌های اروپایی، ایتالیایی و فرانسوی، دیدار با نخبگان و اندیشمندان، نشست مشترک با صاحبان صنایع و سرمایه‌گذاران از سایر برنامه‌های پیش بینی‌شده برای رئیس جمهور در این سفر چهار روزه است.

  در این سفر تعدادی از وزرا و مقام‌های بلند پایه ایران، روحانی راهمراهی خواهند کرد و اسناد متعددی نیز برای همکاری‌های دو جانبه در عرصه‌های مختلف امضا خواهد شد.

  روحانی پنجشنبه ۸ بهمن ماه به ایران باز می‌گردد.

  گسترش روابط با اروپا

  روحانی در فرودگاه مهر آباد پیش از آغاز سفر خود در جمع خبرنگاران گفت: «این سفر در مقطع تاریخی بسیار مهم پسابرجام و پساتحریم انجام می‌شود و از این رو از اهمیت بسزایی برخوردار است.»

  وی از بررسی دو سند مهم در جریان این سفر چهار روزه خبر داد و افزود گسترش روابط با کشورهای اروپایی به ویژه کشورهایی که در گذشته روابط خوبی با ایران داشته‌اند، اهمیت دارد.

  به گفتۀ رئیس جمهور ایران «سند نقشۀ راه میان‌مدت و بلندمدت همکاری‌های تهران با ایتالیا و فرانسه» در این سفر بررسی شده و تفاهماتی درخصوص مؤسساتی که بیمۀ صادراتی را تضمین می‌کنند، انجام خواهد شد.

  جذب فناوری‌های نوین، امضای اسنادی در حوزۀ اقتصاد، حمل‌ونقل، نوسازی ناوگان هوایی، ریل لوکوموتیو و خودرو از دیگر مواردی بود که روحانی از آن‌ها به عنوان اهداف این سفر یاد کرد.

  رئیس جمهور ایران همچنین گفت در این سفر بر سر همکاری در بخش‌های مختلف صنعتی، دانشگاهی، کشاورزی، گردشگری، تجهیزات پزشکی و محیط زیست، مذاکره و تفاهم خواهد شد.

  سرجو ماتارلا، رئیس جمهور ایتالیا

  سرجو ماتارلا، رئیس جمهور ایتالیا

  واکنش رئیس جمهور ایتالیا به سفر روحانی

  سرجو ماتارلا، رئیس جمهور ایتالیا با ابراز خشنودی از سفر روحانی به کشورش نقش تهران در تعامل‌های بین‌المللی را «بسیار مهم» توصیف کرد.

  به گزارش ایرنا، رئیس جمهور ایتالیا با تاکید بر نقش تهران در حفظ ثبات منطقه، گفت: «نقش ایران نه تنها در تعادل منطقه، بلکه در تعامل‌های بین المللی بسیار مهم است.»

  وی تصریح کرد: «نیاز به همکاری همه است. طبیعتاً ما روی اینکه ایران بتواند تعاملی سازنده و مثبت در سطح بین‌المللی داشته باشد، حساب می‌کنیم.»

  ماتارلا همچنین با ابراز خرسندی از توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌های هسته‌ای اروپا و امریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، گفت: «این توافق یک موفقیت بزرگ برای صلح و ثبات منطقه و جهان است. »

  ماتارلا با اشاره به زمینه‌های مختلف همکاری در دوران پسا تحریم، افزود: «شرکت‌های ایتالیایی در انتظار این لحظه بودند و اکنون آماده همکاری و از سرگیری فعالیت در زمینه‌های مختلف در ایران هستند و دولت نیز آن را تشویق می‌کند. روابط اقتصادی میان ایران و ایتالیا با توجه به شرایط به وجود آمده کنونی، می‌تواند توسعه یابد.»

  رئیس جمهور ایتالیا با تاکید بر محسوس بودن روابط دوستانه و سنتی میان ایران و ایتالیا گفت: «روابط میان دو کشور حتی در لحظات دشوار نیز پا برجا مانده، زیرا این دوستی بر پایه علاقه و نزدیکی میان دو ملت ایران و ایتالیا است و من از اینکه آقای روحانی ایتالیا را به عنوان نخستین کشور اروپایی برای سفر به اروپا انتخاب کرده است، بسیار خشنود هستم. این نشانه یک دوستی بزرگ و نزدیکی میان دو کشور و دو ملت است و من دوستانه در انتظار وی هستم.»

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار