رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: دوشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۲ | کد خبر : 6702
 • حضور مشاوران امریکایی در کردستان عراق برای حل «بحران اقتصادی»

  پرس تی وی : حکومت اقلیم کردستانِ عراق اعلام کرد مشاوران امریکایی برای حمایت از مقامات کُرد برای حل آن‌چه «بحران اقتصادی» نامیده‌اند، در اربیل حضور خواهند یافت.

  به گزارش رسانه‌های کُرد، حکومت این اقلیم با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام این خبر مدعی شده است که امریکایی‌ها برای ایجاد اصلاحات اقتصادی به مقامات کُرد مشاوره می‌دهند.

  نچیروان بارزانی، نخست وزیر کردستانِ عراق و قباد طالبانی، معاون وی روز یکشنبه (4 بهمن) میزبان یک هیات امریکایی بودند.

  استوارت جونز، سفیر ایالات متحده در عراق نیز از جمله افراد حاضر در این نشست بود.

  براساس بیانیۀ حکومت اقلیم کردستان، بارزانی در این دیدار گزارشی مفصل برای ارائۀ «یک تصویر روشن از وضعیت موجود و ابعاد بحران به هیات امریکایی» تحویل داده است.

  به گفتۀ مقامات این اقلیم، «مبارزه علیه داعش، بحران پناهجویان و کاهش شدید قیمت نفت» از دلایل اصلی بحران کنونی در این اقلیم هستند.

  این بیانیه همچنین می‌افزاید هیات امریکایی وعده داده است که با ارائۀ این گزارش به واشنگتن، مشاورانی برای کمک به حل بحران مالی به این منطقه اعزام کند.

  نخست وزیر اقلیم کردستان روز شنبه (3 بهمن) با برگزاری یک کارگاه اقتصادی، مقامات این اقلیم را در اربیل جمع کرد و مدعی شد کردستان باید با توجه به آن‌چه «بحران اقتصادی» در این منطقه نامیده است، به دنبال اقتصادی بدون اتکاء به نفت باشد.

  این در حالی است که بنا به گزارش منابع کُرد، 80 درصد اقتصاد این اقلیم در دهۀ گذشته با تکیه بر درآمدهای نفتی از بغداد استوار بوده است.

  نچیروان بارزانی گفت: «امیدوارم، این فرصتی برای همۀ ما باشد تا با ارزیابی مجدد شرایط، راه خروجی برای این بحران بیابیم.»

  وی افزود: «هنگامی که ما تولید نفت خام را آغاز کردیم، قیمت (هر بشکه) بیش از 110 دلار بود، اما ما (اکنون) آن را به قیمت 20 دلار (برای هر بشکه) می‌فروشیم.»

  براساس گزارش شرکت نفت و گاز بی‌پی، ذخایر نفت اقلیم کردستان احتمالاً حدود 45 میلیارد بشکه و یک سوم کل ذخایر عراق است. مقامات این دولت منطقه‌ای سال گذشته اعلام کردند که صادرات نفت این منطقه را مستقل از دولت عراق، آغاز کرده‌اند.

  به گفتۀ منابع کُرد، ذخایر گاز طبیعی در اقلیم کردستان نیز در حال حاضر در حدود 45 میلیارد متر مکعب برآورد شده است.

  دیگر آمارهایی که حکومت منطقه‌ای اقلیم کردستان منتشر کرده است، نشان می‌دهد که این منطقه 5.7 تریلیون مترمکعب گاز ذخیره می‌کند.

  مسعود بارزانی، رییس حزب دموکرات کردستان عراق آذرماه سال جاری به ترکیه سفر کرد. به عقیدۀ تحلیل‌گران یکی از اهداف این سفر تلاش بارزانی برای پرکردن خلاء گاز روسیه برای ترکیه از طریق اراضی شمال عراق بوده است.

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار