• تاریخ انتشار: جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۰ | کد خبر : 67959
 • نقدینگی ۱۱۸۴ هزار میلیارد تومان شد

  به گزارش وعده صادق به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا؛ براساس اعلام  بانک  مرکزی میزان نقدینگی در پایان آذر امسال به ۱۱۸۴۸٫۶ هزار میلیارد ریال رسید که در مقایسه با اسفند سال گذشته ۱۶٫۵ درصد رشد نشان می دهد.

  براین اساس میزان پول به ۱۵۴۰٫۷ هزار میلیارد ریال رسیده که نسبت به اسفند سال ۱۳۹۴ افزایشی ۱۲٫۷ درصدی را نشان می دهد. از سوی دیگر در پایان آذر امسال میزان شبه پول با ۱۷٫۱ درصد افزایش نسبت به اسفند سال گذشته به ۱۰۳۰۷٫۹ هزار میلیارد ریال رسید.

  میزان وامها و سپرده های بخش دولتی در ۹ ماهه امسال با ۳٫۷ درصد کاهش نسبت به اسفند ۱۳۹۴ عدد ۶۱۱٫۸ هزار میلیارد را نشان می دهد.

  کاهش ۳٫۶ درصدی داراییهای خارجی بانکها

   گزیده های آماری منتشر شده از سوی بانک مرکزی و در بخش خلاصه دارایی ها و بدهی های سیستم بانکی اعلام شده است که میزان دارایی های خارجی بانکها در ۹ ماهه امسال به ۵۶۱۴٫۶ هزار میلیارد ریال رسیده که نسبت به اسفند سال گذشته ۳٫۶ درصد کاهش یافته است.

  میزان داراییهای خارجی بانک مرکزی در آذر امسال با کاهشی ۴٫۷ درصدی نسبت به اسفند سال گذشته روبه رو بوده و به رقم ۳۳۵۲٫۹ هزار میلیارد ریالی رسیده است. با این حال میزان اسکناس و مسکوک نزد بانک مرکزی نسبت به اسفند ۱۳۹۴ افزایشی ۱۰۲٫۹ درصدی یافته و به ۶۲٫۱ هزار میلیارد ریال بالغ شده است.

  بانک مرکزی اعلام کرده است که سپرده بانک ها و موسسات اعتباری نزد این بانک در ۹ ماهه سال ۱۳۹۵ با ۱۸٫۰ درصد رشد نسبت به اسفند سال گذشته به ۱۲۷۰٫۹ هزار میلیارد ریال رسیده است. این رقم البته نسبت به آذر ۱۳۹۴، ۲۴٫۴ درصد رشد یافته است.

  در مدت زمان مشابه میزان سپرده های بخش دولتی نزد بانک مرکزی نیز با ۱۱٫۹ درصد افزایش، به ۳۷۸٫۵ هزار میلیارد ریال رسید.

  این آمار نشان می دهد که میزان اسکناس و مسکوک بانک های تجاری در ۹ ماهه امسال نسبت به اسفند ۱۳۹۴ با ۵۰٫۹ درصد افزایش به ۴۲٫۷ هزار میلیارد ریال بالغ شده است. همچنین براین اساس بدهی بخش دولتی به بانک های تجاری در آذرماه ۱۲٫۹ درصد رشد یافته و رقم ۳۸۰٫۵ هزار میلیارد ریال را نشان می دهد.

  انتهای پیام/

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار