آغاز مرحله نهایی رزمایش بزرگ دریایی ولایت ۹۴

0 0

وی گفت: «منطقه این رزمایش شامل شرق تنگه هرمز، دریای عمان و شمال اقیانوس هند تا مدار ۱۰ درجه می‌شود.»

 امیر دریادار حبیب‌الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از آغاز مرحله نهایی رزمایش بزرگ دریایی «ولایت ۹۴» خبر داده است.

به گزارش ایسنا، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری سه‌شنبه در نشست خبری رزمایش دریایی ولایت ۹۴، اعلام کرد این رزمایش در وسعتی به اندازه ۳ میلیون کیلومتر مربع برگزار می‌شود.

وی گفت: «منطقه این رزمایش شامل شرق تنگه هرمز، دریای عمان و شمال اقیانوس هند تا مدار ۱۰ درجه می‌شود.»

امیر سیاری افزود: «این رزمایش از اول بهمن آغاز شده است و مرحله استقرار نیروها اجرا شده و مراحل تاکتیکی آن از فردا آغاز می‌شود. در ادامه نیز مرحله پرتاب انواع موشک‌ها و در نهایت نیز مرحله رژه دریایی برگزار خواهد شد.»

فرمانده نیروی دریایی ارتش هدف اصلی برگزاری این رزمایش را نشان دادن توانمندی و اقتدار کشورمان در برقراری امنیت در دریاها دانست.

وی تاکید کرد: «در این رزمایش یگان‌های منتخب نیروی دریایی از جمله زیردریایی‌ها، ناوشکن‌ها، ناوهای موشک انداز، ناوهای پشتیبانی، تیپهای تکاور دریایی، جنگال،‌ آماد و پشتیبانی، بهداشت و درمان و یگان‌های اطلاعاتی حضور دارند.»

امیر سیاری درباره حضور نیروهای فرا منطقه‌ای در محل رزمایش نیز گفت: «ما شاهد حضور نیروهای فرامنطقه‌ای در محل رزمایش بوده‌ایم که اخبار آن را بعداً اعلام خواهیم کرد.»

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به اهمیت شمال اقیانوس هند برای ترانزیت کالا و انرژی، تأکید کرد: «اقیانوس هند برای ما همانند سایر کشورهای بسیار اهمیت دارد، بنابراین امنیت این منطقه باید برقرار باشد زیرا در غیر این صورت دزدی دریایی نیز در این منطقه رخ خواهد داد. همانطور که اکنون دزدی دریایی در خلیج عدن رواج دارد. بنابراین برقراری امنیت در منطقه شمال اقیانوس هند برای تردد امن کشتی‌های تجاری کشورمان از مأموریت‌های نیروی دریایی است.»

وی در پایان با اشاره به اینکه در هشت سال گذشته نیروی دریایی ۳۰۰۰ کشتی تجاری را اسکورت کرده و ۲۵ کشتی از کشورهای مختلف را از چنگ دزدان دریایی نجات داده است، گفت: «ما در این رزمایش چگونگی برقراری امنیت را در شمال اقیانوس هند تمرین می‌کنیم.»

ممکن است بپسندید

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.