اندیشکده بروکینز: تا زمانی که ایرانی ها به برجام پایبند باشند، ایالات متحده فرصت حیاتی برای پیشبرد اهدافش را در اختیار خواهد داشت

0

وعده صادق/ مؤسسه بروکینگز یک اندیشکده آمریکایی است که مقر آن در واشنگتن است. مؤسسه بروکینگز که یکی از قدیمی‌ترین اندیشکده‌های واشنگتن است در امر تحقیقات و آموزش علوم اجتماعی، اصول اقتصاد، سیاست‌گذاری شهری، مدیریت دولتی، سیاست خارجی، اقتصاد جهانی و توسعه، فعالیت دارد. این اندیشکده در گزارش برترین اندیشکده‌های جهان در سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ که از سوی دانشگاه پنسیلوانیا منتشر شده، به عنوان بانفوذترین اندیشکده جهان معرفی شد.

در بررسی ها مشخص شده که بروکینگز اندیشکده‌ای است که سیاستمداران و رسانه‌های آمریکا بیشترین نقل قول را از آن دارند. این موسسه به همراه شورای روابط خارجی و موقوفه کارنگی برای صلح بین‌المللی، معمولاً یکی از صاحب‌نفوذترین نهادهای سیاسی در آمریکا در نظر گرفته می‌شود.

این اندیشکده در گزارش اخیر خود به بررسی استراتژی برای عقب راندن ایران پرداخته است:

در طول چهار دهه اخیر ایران ایجاد یک هلال قدرت که از لبنان و سوریه در شامات تا عراق و بحرین در خلیج فارس و یمن در دریای سرخ امتداد دارد را دنبال نموده است.

حال چیزی که ایالات متحده نیاز دارد یک استراتژی جامع منسجم و عملی برای پس زدن این کشور است.

در هر مسئله ای من جمله استراتزی آمریکا باید این نکته را در نظر داشت که در خاورمیانه همه چیز به هم مرتبط است. اگر ایران را در یمن عقب بزنید ایران ممکن است جمعیت شیعیان بحرین را به عکس العمل تحریک نماید.اگر ایران را در سوریه عقب برانید، ممکن است آنها با استفاده از شبه نظامیان شیعه عراقی تلاش های ما را برای نابودی داعش ناکام بگذارد یا حماس را برای حمله به اسرائیل تشویق نماید.

یک استراتژی جامع باید حداقل به ۶ مورد در برگیرد:

  1. اجرای دقیق و سختگیرانه توافق هسته ای ایران: حتی با نگاه حداقلی به برجام این توافق توانسته فاصله ای ۱۰ ساله ای را ایجاد کند که طی آن منطقه مورد تهدید ظرفیت های هسته ای ایران نیست. مقابله با ایران در منطقه آشوب زده خاورمیانه به خودی خود آسان نیست، اما کارها آسان تر می شود اگر همزمان با یک ایران هسته ای روبرو نباشیم. تا زمانی که ایرانی ها به توافقنامه پایبند باشند ، ایالات متحده و متحدان منطقه ایش فرصت حیاتی برای پیشبرد سایر موارد را در اختیار خواهند داشت.
  2. حمایت از دولت حیدر العبادی و نیرو های مسلح عراق تحت عنوان ائتلاف نابودی داعش و به دست گرفتن مجدد کنترل موصل و نواحی سنی نشین عراق: از بین بردن نفوذ ایران عیر ضروری و به دلیل روابط تاریخی و مذهبی ما بین شیعیان عراق و ایران غیر ممکن است. اما ایجاد یک موازنه موثر در برابر ایران در بغداد به علت استقبال دولت فعلی -به خلاف دولت مالکی- به طور مشهودی دست یافتنیست.

حال آنکه عربستان سعودی و سایر دول عربی حوضه خلیج که به مدت طولانی مایل به تعامل معنا داری با دولت عراق نبودند، بازدید اخیر وزیر امور خارجه عربستان – همچنین تلاش این دولت برای تعامل با قبایل سنی عراق- گواهی بر رویکرد جدیدیست که باید تداوم و ثبات یابد.

بدیهیست که نابودی داعش یک رقابت بزرگ بر سر بازسازی موصل و بر سر نواحی سنی نشین آزاد شده به راه خواهد انداخت. چیزی که مهم است این است که حمایت کشور های سنی را برای این بازسازی ها که توسط دولت العبادی مدیریت و توسط آمریکا پشتیبانی می شود کسب نماییم.این ضروری است کهبه نیرو های شیعی وابسته به ایران این اجازه داده نشود که جا های خالی را اشغال نموده و در حین فرایند بازسازی یک پل زمینی در طول نواحی شمالی عراق بین ایران و سوریه ایجاد نمایند.

…..

ممکن است بپسندید

نظر شما چیست؟

از ارسال کامنت های حاوی توهین و تهمت به اشخاص پرهیز گردد

پر کردن فیلد نام و ایمیل اختیاری است