• تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۴ | کد خبر : 8129
 • هم اکنون متن مدل جدید قراردادی نفتی به‌دستور وزیر نفت در اختیار دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌های مجلس قرار گرفته است، چرا برخی فکر می‌کنند که ما در صدد هستیم چیزی را پنهان کنیم؟ خیلی متوجه دلیل این نگرانی‌ها نیستم.

  سید مهدی حسینی

  به گزارش وعده صادق سید مهدی حسینی در گفت‌وگو با تسنیم، با تأکید بر “بر اعتقاد خود راسخ هستیم که در مدل جدید قرارداد نفتی، منافع ملی حفظ شده است” گفت: برخی معتقدند که این قرارداد بازگشتی است به  قراردادهای پیش از ملی شدن صنعت نفت، این در حالیست که قراردادهای مورد نظر امتیازی بود اما مدل جدید قراردادها، پیمانکاری است که تأمین منابع مالی هم با آن صورت می‌گیرد. در 20 سال گذشته که قراردادهای نفتی در قالب بیع متقابل اجرا می‌شد، آیا شرکت ملی نفت واگذار شد؟!

  در پاسخ به این سؤال “متن خام قرارداد نفتی سایر کشورها برای عموم قابل دسترس است و شاهد این موضوع اینکه بارها از سوی شما اعلام شد برای تدوین مدل جدید قرارداد نفتی، متن قرارداد سایر کشورها نیز بررسی شده است اما چرا در ایران همیشه متن قراردادها به‌ویژه متن مدل جدید قراردادهای نفتی محرمانه است؟” گفت: اگرچه ما حتی به قراردادهای امضاء شده سایر کشورها دست یافتیم اما دسترسی به این قراردادها به‌راحتی مسیر نشد و متن قراردادها روی سایت شرکت‌ها قرار داده نشده است.

  وی ادامه داد: کمیته بازنگری قراردادهای نفتی، بند، بند این مدل قراردادی را در سمینار تهران ارائه کرد و نظر ما نیز این بود که متن مدل روی سایت قرار بگیرد اما شاید شرکت ملی نفت با هدف برخی اصلاحات، صلاح ندیده است متن جدید را روی سایت قرار دهد و آن را محرمانه نگه داشته است، این موضوع ربطی به کمیته ندارد. این سیاستی است که شرکت ملی نفت یا وزارت نفت در پیش گرفته تا متن مدل جدید نهایی شود. اگر به من باشد که در سمینار تهران آن را ارائه دادم، اگر می‌خواستیم چیزی را محرمانه نگه داریم این کار را نمی‌کردیم.

  رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی ادامه داد: در زمینه‌های مختلف در کشور قرارداد بسته می‌شود، در کدام یک از این موارد تاکنون این‌همه توضیحات ارائه شده است؟ دو سال پیش، زمانی که مدل مفهومی این قرارداد آماده شد در یک سمینار و طی 12 میزگرد کلیه موضوعات قرارداد بررسی شد. همچنین با کلیه نهادهای مرتبط ــ دانشگاه‌ها، سازمان برنامه، دیوان محاسبات، کمیسیون انرژی مجلس، مرکز پژوهش‌های مجلس و … ــ در این زمینه جلسه برگزار کردیم.

  وی در پاسخ به این سؤال “آیا در این جلسات متن اصلی قرارداد در اختیار افراد قرار گرفت؟” گفت: هم اکنون متن در اختیار شرکت ملی نفت است و در این مورد شرکت ملی نفت تصمیم گیری می‌کند. اما کلیات آن به فارسی ترجمه و به نهادهایی که عنوان شد تحویل شده است. هم اکنون متن مدل جدید قراردادی نفتی به‌دستور وزیر نفت در اختیار دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌های مجلس قرار گرفته است، چرا برخی فکر می‌کنند که ما در صدد هستیم چیزی را پنهان کنیم؟ خیلی متوجه دلیل این نگرانی‌ها نیستم.

  حسینی درباره انتقادات به کمیته بازنگری مبنی بر اینکه مدل جدید بدون آسیب‌شناسی قراردادهای بیع متقابل تدوین شده است، گفت: مهمترین و اصلی‌ترین بحث در کمیته آسیب شناسی قراردادهای بیع متقابل بود و هدف از این کار اصلاح ایرادات بیع متقابل بود که طی بیست سال گذشته به آن پی بردیم. در واقع مدل مفهومی جدید قراردادهای نفتی بر اساس ایرادات قراردادهای بیع متقابل تدوین شده است. آدم خودخواهی نیستم که اگر یک روز کاری را انجام دادم و بعداز مدتی متوجه اشکال آن شدم درصدد رفع آن برنیایم، این عیب نیست بلکه هنر ماست؛ حتی آی.پی.سی. هم به‌مرور باید اصلاح شود.

  رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی گفت: اگرچه به‌عنوان کسی که قراردادهای بیع متقابل را تدوین و قراردادهای در این قالب را امضاء کرده است، انتقاداتی به آن وارد می‌دانم اما این مدل قراردادها دستاوردهای بزرگی برای صنعت نفت کشور داشت که مهمترین آن انتقال تکنولوژی بود به‌طوری که صنعت نفت کشور در بخش دریایی هم اکنون حرف اول را در منطقه می‌زند و این توانایی به‌واسطه قراردادهای بیع متقابل است.

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  کشف پارچه قاچاق در آبادان عکس/ اختتامیه نشست شورای عالی بیداری اسلامی در بغداد هشت پای سمج + تصاویر مواضع تند دوترته علیه کاخ سفید، معاون وزیر خارجه آمریکا را به فیلیپین کشاند فیلم/ خشت خام/ نوبتِ ۱/گفتگوی دکتر فائزه هاشمی با حسین دهباشی تصاویر صفحه اول روزنامه‌های دوشنبه ۳ آبان نحوه ثبت نام اتباع افغانستان برای شرکت در مراسم راهپیمایی اربعین حسینی تیراندازی در نزدیکی سفارت ایران در آنکارا آخرین جزئیات از طرح تحقیق و تفحص از "بنیاد شهید" و "صندوق ذخیره فرهنگیان" اِشراف اطلاعاتی در کشور دشمن را مغلوب کرده است عناوین روزنامه‌های ورزشی ۳ آبان ۹۵/ پیغام از بالا به رضاییان+تصاویر عکس/ غواصی یک ببر جمله ای قابل تامل در اینستاگرام خواننده موسیقی پاپ امیدواری فیلیپین برای بازگشت به منطقه مورد مناقشه با چین و ماهیگیری کارنامه خصوصی‌سازی دولت تدبیر و امید ضعیف است/ بدهی ۱۶۸هزار میلیاردی دولت به بانک‌ها تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های امروز کشور پرونده‌های «برادران روزچنگ»، «سعید طوسی»، «صندوق ذخیره فرهنگیان»، «معماری‌نیوز» و «نرگس محمدی» تبعات مثبت و منفی فضای مجازی در کردستان رصد شود با نیروهای ترکیه همچون داعش برخورد خواهیم کرد امیر قطر سه روز عزای عمومی اعلام کرد