کد خبر : 83228
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۹
156 اشتراک
آخرین عناوین

افراد بالای ۴۰ سال مراقب این بیماری باشند

به گزارش وعده صادق ،بیژن نقیب‌زاده متخصص گوش، حلق و بینی در‌ آستانه برگزاری سومین سمینار تومور‌های سر وگردن با بیان اینکه ترشح بزاق و غدد بزاقی امری ضروری و موردنیاز بدن است، گفت: غدد بزاقی در محدوده دهان، حلق و تاحدودی حنجره قرار می‌گیرند، این غدد به دو دسته غده بزاقی بزرگ و کوچک تقسیم می‌شوند که تحت‌تاثیر سیستم عصبی، سن و سایر فاکتور‌ها به ترشح بزاق و مرطوب نگه‌داشتن دهان می‌پردازند.

وی افزود: ترشح بزاق در هضم، بلع و جویدن غذا بسیار موثر است و علاوه بر آن، نتایج برخی مطالعات، ترشح بزاق را برای حفظ سلامت دندان مهم عنوان کرده‌اند که البته فوایدی مانند ترشح مواد ایمنی نیز عنوان شده است.

استاد بخش گوش وحلق وبینی بیمارستان لقمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی عنوان کرد: با افزایش سن، ترشح غدد بزاقی در دهان کاهش می‌یابد که به افراد توصیه می‌شود با رعایت رژیم‌های غذایی خاص این میزان را کنترل کنند.

نقیب‌زاده با توجه به تومور‌های غدد بزاقی عنوان کرد: تومور‌های این ناحیه به دو نوع خوش‌خیم و بدخیم دسته‌بندی می‌شوند.

وی بیان کرد: تومور‌های بد‌خیم در افراد بالای ۵۰ تا ۶۰ سال و تومور‌های خوش‌خیم در افراد بالای ۴۰ تا ۵۰ سال دیده می‌شود که در واقع می‌توان گفت تومور‌های غدد بزاقی در سنین بالا و در دهه‌های چهارم به بعد در افراد بروز می‌یابد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی با توجه به علائم این سرطان گفت: بروز تومور‌های غدد بزاقی موجب ایجاد تورم و عدم تقارن صورت و ناتوانی فرد در حرکت دهان می‌شود؛ بنابراین به افراد توصیه می‌شود به محض مشاهده هرگونه تورم در ناحیه غدد بزاقی و یا عدم تقارن صورت به پزشک مراجعه کنند.

وی بیان کرد: توده‌های خوش‌خیم غدد بزاقی با جراحی قابل درمان هستند، اما تومور‌های بدخیم گاهی به درمان‌های پیچیده تری نیاز دارند. البته باید گفت: اگر افراد به موقع به پزشک مراجعه کنند اکثر این موارد قابل کنترل و درمان خواهد بود.

نقیب‌زاده یادآور شد: سومین سمینار تومور‌های سر و گردن ۱۹ تا ۲۰ مرداد در سالن همایش‌های بیمارستان میلاد برگزار می‌شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات پس از تایید سردبیر منتشر خواهند شد.
  • نظرات حاوی افترا و غیر مرتبط منتشر نخواهند شد.

آخرین اخبار

نمای صادق

http://vadesadegh.ir http://vadesadegh.ir http://vadesadegh.irhttp://vadesadegh.ir http://vadesadegh.ir http://vadesadegh.ir