• وعده صادق
  • <
  • اخبار
  • <
  • فارس گزارش می‌دهد شیرینی تصمیمات پولی بانک مرکزی به کام خصوصی‌ها/ بانک‌های دولتی در نقش تماشاچی

فارس گزارش می‌دهد شیرینی تصمیمات پولی بانک مرکزی به کام خصوصی‌ها/ بانک‌های دولتی در نقش تماشاچی


به گزارش خبرنگار اقتصادی فارس، با تصمیم اخیر بانک مرکزی اضافه برداشت‌های قبلی بانک‌ها از ۳۴ درصد به به خط اعتباری با نرخ ۱۸ درصد (در صورت ارائه وثیقه به ۱۶ درصد) تبدیل می‌شود. 

این تصمیم با هدف کاهش هزینه‌های بانک‌ها و کاهش نرخ سود اتخاذ شده است.

پیش از این یک بار در خرداد ماه سال ۹۴ بانک مرکزی با همین هدف اضافه برداشت بانک‌ها را به خط اعتباری تبدیل کرد و آن تصمیم موجب شد جریمه ۳۴ درصد اضافه برداشت از منابع بانک مرکزی به خط اعتباری ۲۴ درصد کاهش یابد.

در آن زمان رقم بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی ۸۵ هزار و ۸۰۴ میلیارد تومان بود. بدهی بانک‌های تجاری دولتی ۱۲ هزار و ۴۲۰ میلیارد تومان، بدهی بانک‌های تخصصی دولتی ۵۴ هزار و ۳۳۱ میلیارد تومان و بدهی بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری ۱۴ هزار و ۶۱۵ میلیارد تومان بود.

در آخرین آمارهای منتشر شده، در خرداد ماه امسال حجم کل بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی ۱۰۱ هزار و ۳۷۰ میلیارد تومان رسیده است. با این تفاوت که بدهی بانک‌های تجاری دولتی به ۸ هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان کاهش یافته و همچنین بدهی بانک‌های تخصصی دولتی با کاهش ۳ هزار و ۸۹۰ میلیارد تومانی به ۵۰ هزار و ۶۶۰ میلیارد تومان رسیده است. هر چند که بخش عمده بدهی بانک‌های تخصصی به بانک مرکزی، خط اعتباری مسکن مهر است و مشمول این مصوبه نمی‌شود.

اما بدهی بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری از رقم ۱۴ هزار و ۶۱۵ میلیارد تومان به ۴۲ هزار و ۱۸۰ میلیارد تومان افزایش یافت است که رشد ۱۸۸ درصدی را در این مدت نشان می‌دهد. 

در واقع این تصمیم بانک مرکزی تغییر چندانی در وضعیت بانک‌های دولتی تجاری و دولتی تخصصی به وجود نمی‌آورد و بیشتر بانک‌های غیردولتی (خصوصی) و موسسات اعتباری از این مصوبه منتفع می‌شوند در حالی که بار بدهی‌های دولت بیشتر بر دوش بانک‌های دولتی است و در بانک‌های غیر دولتی به غیر از سه بانک اصل چهل و چهاری، سایر بانک‌ها هیچ طلبی از دولت ندارند.

البته قطعا اثرات این سیاست صرفا در چارچوب بانک و بانک‌های غیردولتی قابل تحلیل نیست و اثرات مثبت و منفی در بُعد اقتصاد کلان هم دارد، حتی از منظر دیدگاه نهادی، این سیاست اثرات منفی بر روی رفتار بانک‌ها در برابر بانک‌ مرکزی و ریسک اضافه برداشت دارد که در جای خود قابل بررسی است.

در دو سال اخیر ۱۵ هزار و ۵۶۶ میلیارد تومان به حجم بدهی بانک‌ها در دو سال منتهی به خرداد ماه امسال اضافه شده است. در صورتی که این بدهی مشمول جریمه ۳۴ درصد می‌شد، ۵ هزار و ۲۹۲ میلیارد تومان از حجم نقدینگی کاسته می‌شود اما با این تصمیم با نرخ ۱۶ درصد ۲ هزار و ۴۹۰ میلیارد تومان به ازای اضافه برداشت بانک‌ها توسط بانک مرکزی وصول می‌شود.

* ارقام به میلیارد تومان

عنوانخرداد ۹۴خرداد ۹۶میزان تغییر
بدهی کل بانک‌ها و موسسات اعتباری به بانک مرکزی۸۵ هزار و ۸۰۴ ۱۰۱ هزار و ۳۷۰ +۱۵ هزار و ۵۶۶
بدهی بانک‌های تجاری دولتی به بانک مرکزی۱۲ هزار و ۴۲۰۸ هزار و ۵۳۰ ۳۸۹۰
بدهی بانک‌های تخصصی به بانک مرکزی۵۴ هزار و ۳۳۱۵۰ هزار و ۶۶۰۳۶۷۱
بدهی بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری به بانک مرکزی۱۴ هزار و ۶۱۵۴۲ هزار و ۱۸۰+۲۷ هزار و ۵۶۵

به گزار فارس، همانطور که اشاره شد این تصمیم بانک مرکزی قطعا اثرات مثبتی بر روی نرخ سود و ایجاد تعادل در بازار پول، نرخ سرمایه‌گذاری و کاهش هزینه تامین مالی تولیدکنندگان خواهد داشت اما به قول معروف، حمام بدون عرق کردن نیست. آنچه که جای نگرانی دارد، بد عادت شدن بازیگران بازار پول در استفاده از منابع بانک مرکزی است.

وقتی بانک مرکزی برای دومین بار در دو سال اخیر از جریمه ۳۴ درصد اضافه برداشت بانک‌ها می‌گذرد، آیا این گزاره را در ذهن مدیران بانکی، به ویژه بانک‌های خصوصی به وجود نمی‌آورد که، اضافه برداشت در نهایت به خط اعتباری تبدیل می‌شود؟

در واقع نتیجه ناتوانی حکمران پولی در مدیریت بازار پول، می‌شود: تبدیل اضافه برداشت به خط اعتباری.

انتهای پیام/م

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.