کد خبر : 90859
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۸
48 اشتراک
آخرین عناوین

این برنامه‌ها در باطن تجلیل از دانایی است


به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، یکصدمین عصرانه ادبی عصر امروز و از لحظاتی پیش با حضور بسیاری از چهره‌های ادبی و هنری و برخی مسئولین در سالن اجتماعات فارس آغاز شد.

*کار موثر و چشمگیری در «عصرانه ادبی فارس» انجام شده

در این مراسم مصطفی محدثی خراسانی ضمن تشکر از این خبرگزاری به خاطر توجه به فرهنگ گفت: کار مؤثر و چشمگیری طی این سال‌ها به واسطه عصرانه‌های ادبی فارس انجام شده است.

وی افزود: در این سال‌ها خبرهای ادبی را یا باید کنگره ادبی عریض و طویلی برگزار شود یا بزرگی از دست برود تا رسانه‌های ما به آن توجه کنند و متوجه اهمیت آن شوند، اما با این برنامه‌ها که هوشمندانه بوده توانستند با هزینه کم فضایی سرشار از شور و انگیزش را در فضای رسانه‌ای فراهم کنند.

محدثی خراسانی گفت: به‌واقع اگر طی ۴ سال گذشته خبرهای ادبی را دنبال کنیم بخشی از اخبار را این عصرانه‌ها به خود اختصاص می‌دهند و توانسته در فضای ادبی تأثیرگذار باشد و جو وفاق و همدلی را دامن زده است. این برنامه‌ها ارزشمند بوده اما خب هر طرحی اگر بخواهد استمرار داشته باشد با آسیب‌هایی مثل کلیشه روبرو خواهد شد که این طرح از آن مصون نبوده است و با برنامه‌ریزی می‌شود از گزند این آسیب‌ها دوری کرد.

او در پایان گفت:‌ آنچه در این ۱۰۰ نشست، گذشته با برنامه‌ریزی برای ادامه راه می‌تواند به مسیر خود ادامه دهد.

*«عصرانه ادبی فارس» در باطن تجلیل از دانایی است

محمود اکرانی در ادامه این مراسم با اشاره به عصرانه‌های ادبی فارس، گفت: کاری را که فارس انجام داده، کاری است کارستان آن‌هم در عصری که تولیدکننده پفک از تولیدکننده اندیشه ارزشمندتر است. در عصری که توسعه با رشد مساوی پنداشته می‌شود، جامعه‌ای که توسعه انسانی نداشته باشد، تصویرش کاریکاتوری می‌شود.

وی افزود: از آنجا که انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی است، من بر این باورم کارهایی از این قبیل در ادامه گفتمان انقلاب بوده و عمیق و ریشه‌دار است که در راستای تولید دانایی است. جلساتی از این قبیل در مسیر تولید و ترویج دانایی حرکت می‌کند و در این راستاست که فرهنگ را جامعه‌پذیر می‌کنیم.

این شاعر و پژوهشگر ادبی در ادامه گفت:‌ جامعه‌ای پیشرفت می‌کند که انباشتگی فرهنگی داشته باشد، اگر مبنای توسعه انسان و دانایی باشد، توسعه همه‌جانبه خواهد شد. شاعر کسی است که اندیشه را تولید و درونی می‌کند. شاید در ظاهر این برنامه‌ها تجلیل از مقام شاعر باشد، اما در باطن تجلیل از دانایی و تجلیل از عناصر فرهنگی است، آدم‌هایی که با زبان زبده به درونی شدن فرهنگ کمک می‌کنند.

او اضافه کرد: به نوبه خودم از فارس که زمینه هم‌افزایی فرهنگی و همفکری بیشتر را فراهم کرده سپاسگزاری می‌کنم و از حسین قرایی که به‌اندازه یک ستاد کار می‌کند سپاسگزارم و زحمات او را می‌ستایم.

بر اساس این گزارش، در این مراسم که از ساعت ۱۶ آغاز شده است، افرادی چون مترضی سرهنگی، محمود اکرامی‌فر، مصطفی جشمیدی، کامران پارسی ژاد، مصطفی محدثی خراسانی، حسین اسرافیلی، محسن ممتحنی، محمدرضا اصلانی، یوسف قوجق، احمد بابایی، علی اکبر والایی، رضا شیبانی، محمدعلی گودینی و..  حضور دارند.

فارس با طراحی نشست‌هایی با عنوان عصرانه ادبی توانست از چهره‌های فعال جوان و پیشکسوت در عرصه ادبیات تقدیر کرده و آثار آنها را مورد نقد و بررسی قرار دهد.

انتهای پیام/و

 

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات پس از تایید سردبیر منتشر خواهند شد.
  • نظرات حاوی افترا و غیر مرتبط منتشر نخواهند شد.

آخرین اخبار

نمای صادق

http://vadesadegh.ir http://vadesadegh.ir http://vadesadegh.irhttp://vadesadegh.ir http://vadesadegh.ir http://vadesadegh.ir