کد خبر : 90931
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۶
52 اشتراک
آخرین عناوین

قائم مقام وزیر بهداشت اعلام کرد جزئیات مواد غذایی مجاز و غیر مجاز در مدارس/ ۱۱.۵ درصد دانش‌آموزان هر روز «فست‌فود»می‌خورند/ ۳٫۶ دانش‌آموزان «صبحانه »نمی‌خورند


به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش فارس، ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری سیما با اشاره به اهمیت توجه پنج ضلع خانواده، جامعه، مدرسه، وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش به موضوع سلامت دانش‌آموزان، اظهار داشت: متأسفانه مصرف چربی، نمک و شیرینی باعث عدم تحرک شده است که این روند در کل جامعه وجود دارد و ما با پدیده غربی شدن روبه‌رو هستیم.

وی ادامه داد: حدود ۲۷٫۵ درصد دانش‌آموزان و نوجوانان غذای غیرمفید می‌خورند و ۲۵ درصد آنها نیز هر هفته نوشابه مصرف می‌کنند؛  ضمن اینکه ۱۵٫۵ درصد دانش‌آموزان هر هفته فست‌فود خورده و ۱۱٫۵ درصد آنها نیز به صورت روزانه فست‌فود مصرف می‌کنند. 

*۶۸ درصد دانش‌آموزان روزانه سبزیجات تازه مصرف نمی‌کنند/توزیع ۴۰۰ میلیون شیر در مدارس 

قائم مقام وزیر بهداشت یادآور شد: ۶۰ درصد دانش‌آموزان به صورت روزانه شیر مصرف نمی‌کنند؛ ضمن اینکه در سال گذشته ۴۰۰ میلیون پاکت شیر در مدارس توزیع شده است که ۲۵ عدد به هر دانش‌آموز شیر داده شده است، اما این در حالی است که ۶۰ درصد دانش‌آموزان روزانه شیر مصرف نکرده و ۶۸ درصد آنها نیز به صورت روزانه سبزیجات تازه مصرف نمی‌کنند. 

*۴۰ درصد دانش‌آموزان هر روز میوه نمی‌خورند

حریرچی با بیان اینکه ۴۰ درصد دانش‌آموزان هر روز میوه مصرف نمی‌کنند، گفت: ۲۱ درصد دانش‌آموزان یعنی از هر پنج دانش‌آموز، یک دانش‌آموز بدون چشیدن غذا، نمک اضافی مصرف می‌کنند و ۲۷٫۵ درصد دانش‌اموزان نیز به دلیل مصرف چربی، دارای تری‌گلیسیرد بالا می باشند؛ ضمن اینکه ۲۸ درصد چربی مفید دانش‌آموزان پایین است. 

وی با بیان اینکه ۸۶ درصد مادران دانش‌آموزان خانه‌دار می باشند، گفت: ۲۱٫۵ درصد دانش‌آموزان اضافه وزن داشته یا چاق می باشند که این عدد شامل ۹٫۴ درصد اضافه وزن و ۱۱٫۴ درصد نیز دچار چاقی می باشند که شیوع این میزان در شهرها دو برابر دانش‌آموزان در روستاهاست. 

*۲۱ دصد دانش‌آموزان چاقی شکمی دارند

قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به اینکه ۲۱ درصد دانش‌آموزان چاقی شکمی دارند، گفت: ۳۷٫۹ درصد دانش‌آموزان روغن جامد هیدروژنه و ۳۷٫۴ درصد نیز روغن مایع هیدروژنه مصرف می‌کنند که این آمار براساس پرسش‌های فردی از دانش‌آموزان و با همکاری آموزش و پرورش صورت گرفته است. 

* ۳٫۶ درصد دانش‌آموزان در تمام روزهای هفته صبحانه مصرف نمی‌کنند

حریرچی از مصرف نکردن ۳٫۶ درصد دانش‌آموزان از صبحانه در تمام روزهای هفته خبر داد و افزود: در خصوص فضای ورزشی مدارس در طی سه سال گذشته آمارها بهبود پیدا کرده است و حرکت رو به جلو بوده است. 

وی ابراز داشت: در چهار دوره، یعنی در اول ابتدایی، چهارم ابتدایی و پایه اول متوسطه اول و دوم دانش‌آموزان را مورد معاینه قرار داده‌ایم که طی این چهار مرحله، یک میلیون و ۲۷۰ هزار دانش‌آموز پایه اول ابتدایی معاینه شده‌اند و حدود ۴٫۵ میلیون دانش‌آموز نیز در کل این دوره‌ها مورد معاینه قرار گرفتند. 

*۱٫۵درصد دانش‌آموزان پیش از ورود به مدرسه دچار اختلال شنوایی می باشند

قائم مقام وزیر بهداشت گفت: براساس معاینات انجام شده، یک و نیم درصد دانش‌آموزان پیش از ورود به مدارس دچار اختلالات شنوایی و ۲٫۵ درصد آنها نیز دچار اختلال بینایی می باشند؛ ضمن اینکه یک میلیون و ۲۷۰ هزار دانش‌آموز نیز به عنوان سفیر سلامت دانش‌آموزی با همکاری آموزش و پرورش و به  مدت ۱۶ ساعت برای هر دانش|آموز، آموزش‌های مربوط به بهداشت را فرا گرفتند. 

حریرچی خاطرنشان کرد: برای سلامتی دانش‌آموزان چهار مرتبه، با پوشش ۸۳ درصدی و ۷ میلیون بار در هر دوره، دانش‌آموزان «وارنیش فلوراید» شدند و یک میلیون و ۸۰۰ هزار دانش‌آموز را «فیشرسیلندر» کرده‌ایم. 

وی اضافه کرد: از سال ۹۱ تا ۹۵ شاخص دندان پوسیده، خراب و کشیده دانش‌آموزان از ۲٫۹ درصد به ۱٫۸۴ درصد کاهش یافته است و دانش‌آموزان فاقد مشکل دندان، از ۸ درصد به ۱۵ درصد رسیده است. 

*۹۰ درصد دانش‌آموزان روستایی به پرونده الکترونیکی متصل می باشند

قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به محدودیت استخدام نیروهای بهداشت در وزارت بهداشت و آموزش و پرورش تصریح کرد: در حال حاضر برای تمام رده‌های سنی، بسته‌های متفاوتی را طراحی کرده‌ایم و هر دانش‌آموز در چهار مقطع تحصیلی به پرونده الکترونیکی سلامت متصل شده‌اند که این موضوع در سطح روستاها بیش از ۹۰ درصد پیشرفت داشته است و در تهران این پیشرفت کمتر است.

*۷۲ میلیون نفر از مردم دارای پرونده الکترونیکی سلامت می باشند

حریرچی با بیان اینکه در سطح شهرها مراقبین سلامت و در روستاها نیروهای بهورز در خصوص موضوع بهداشت دانش‌آموزان فعالیت می‌کنند، بیان داشت: در حال حاضر ۷۲ میلیون نفر دارای پرونده الکترونیکی می باشند و ۳۴ میلیون و ۵۰۰ هزار خدمت را به این افراد ارائه کرده‌ایم. 

وی با اشاره به ۱۲۳ هزار بازدید ناظران بهداشت از مدارس کشور در سال گذشته تصریح کرد: در مناطق شهری، سرویس‌های بهداشتی مورد تأیید وزارت بهداشت از ۷۵ درصد به ۸۵ درصد رسیده است و در مناطق روستایی نیز این میزان از ۵۵ درصد به ۶۳ درصد در یک سال گذشته رسیده است. 

قائم مقام وزیر بهداشت از صرف اعتباری برابر با ۵۰۰ میلیارد تومان در این خصوص  خبر داد و گفت: ۱٫۲ درصد دانش‌آموزان نیاز به درمان حرکتی دارند. 

حریرچی با اشاره به مشکلات اسکلتی و قامتی دانش‌آموزان عنوان کرد: براساس تحقیقی که انجام داده‌ایم، ۳ عارضه اصلی شامل؛ «قوز پشتی»، «زانوی پرانتزی» و «زانوی ضربدری» در دانش‌آموزان وجود دارد که در این سه گروه ۱٫۲ درصد دانش‌آموزان نیازمند حرکات جبرانی و درمان می باشند. 

وی با اشاره به کم‌خونی دانش‌آموزان دختر و کمبود ویتامین D در دانش‌آموزان پسر و دختر، افزود: برای ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دانش‌آموز دختر دبیرستانی در سال گذشته ۱۶ مرتبه مکمل آهن توزیع شده است؛ ضمن اینکه برای دختران دانش‌آموز و نیز دانش‌آموزان پسر از سال ۹۵، ۵ میلیون مرتبه و هر بار یک بار مکمل ۵۰ هزار واحدی «پرن ویتامین D» توزیع شده است. 

قائم مقام وزیر بهداشت گفت: سن شروع سیگار کشیدن در کشور در سال‌های گذشته رو به پایین آمدن بوده است، اما در چهار سال گذشته شروع مصرف سیگار کاهش یافته است، اما باید اعلام کنم مصرف قلیان به صورت خانوادگی موضوع مهمی است که تبعات خطرناکی دارد. 

*در ۲٫۵ درصد مدارس سوسیس، کالباس و نوشابه توزیع شده است

حریرچی با بیان اینکه ۸۹ هزار بازدید از پایگاه‌های تغذیه دانش‌آموزان در مدارس صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: در ۲٫۵ درصد این پایگاه‌های مدارس  سوسیس، کالباس و نوشابه توزیع شده است. 

وی با اشاره به اینکه تعداد مواد غذایی استاندار دانش‌آموزان در مدارس را به عدد ۲۰ رسانده‌ایم، یادآور شد: توزیع موارد شامل؛ «چیپس»، «یخمک»، «دوغ گازدار»، «سوسیس»، «کالباس»، «لواشک»، «آلو»، «آلوچه»، «آب‌نبات چسبان»، «فلافل،» «سمبوسه»، «اشترادول گوشتی»، «پیراشکی» و «دونات» در مدارس ممنوع است.  

قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به مواد  غذایی مجاز دانش‌آموزان متذکر شد: مصرف غذاهایی مانند «خشکبار»، «خرما»، «انواع مغزها»، «شیر و فراورده‌های آن»، «میوه»، «بیسکوئیت بدون کرم» و «لقمه سالم» در مدارس مجاز است. 

انتهای پیام/

 

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات پس از تایید سردبیر منتشر خواهند شد.
  • نظرات حاوی افترا و غیر مرتبط منتشر نخواهند شد.

آخرین اخبار

نمای صادق

http://vadesadegh.ir http://vadesadegh.ir http://vadesadegh.irhttp://vadesadegh.ir http://vadesadegh.ir http://vadesadegh.ir