کد خبر : 90952
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۲
51 اشتراک
آخرین عناوین

چرخش بارزانی به‌سوی بغداد/ هشدار امیر جماعت اسلامی کردستان/ اظهارات دختر رئیس‌جمهور عراق – خبرگزاری تسنیمدر حالی که پیشتر بارزانی در کلیه سخنرانی‌های خود از بدیل رفراندوم و ضمانت اجرایی آن توسط جامعه بین‌الملل گفته است اما در شهر سوران و میان هواداران حزبی خود اعلام کرده طرح جایگزین رفراندوم لازم است از سوی بغداد ضمانت شود نه کشورهای دیگر. بارزانی همچنین اعلام کرده است که توافقنامه احتمالی جدید میان اربیل و بغداد باید به‌گونه‌ای نوشته شود که قابل تفسیر جداگانه از سوی هیچ شخص و جریانی نباشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری تسنیم در اقلیم کردستان عراق، این روزها کرکوک در ادبیات سیاسی بارزانی جایگاه دیگری یافته است. اگرچه کردها همیشه نگاه ویژه‌ای به کرکوک داشته‌اند اما در این برهه، رفراندوم بارزانی و مسئله کرکوک ده‌ها تحلیل و تفسیر مختلف را به‌دنبال داشته است. نیات بارزانی از رفراندوم هنوز هم مشخص نیست و نمی‌توان گفت که آیا بارزانی رویای استقلال کردها را در سر دارد یا در پی تثبیت جایگاه حزبی خود است. یادآوری این نکته لازم است که پیش از آغاز عملیات آزادسازی موصل، بارزانی مدام از لزوم هماهنگی اربیل و بغداد سخن می‌گفت. با هماهنگی امریکا و مقدمه‌سازی سفر بارزانی به بغداد در سپتامبر ۲۰۱۶ توافق مشترک اقلیم و حکومت مرکزی زمینه آزادی موصل را به عنوان مهمترین پایگاه گروه تروریستی داعش با مشارکت کلیه نیروهای نظامی عراق به ویژه نیروهای بسیج مردمی مهیا کرد. اینک که سخن از آزادی الحویجه در نزدیکی کرکوک است رئیس اقلیم کردستان به چنین توافقی اشاره نداشته است. این در حالیست که جایگاه کرکوک برای کردها بسی فراتر از موصل و شاهرگ حکومتداری آنها محسوب می‌شود. در این زمینه، اهمیت آزادسازی موصل از دیدگاه بارزانی مورد اشاره قرار می‌گیرد. افزایش تعداد رای‌دهندگان را می‌توان هدف اصلی بارزانی دانست. شمار هواداران و البته رای‌دهندگان به حزب بارزانی در استان نینوا بیشتر از مناطق کرکوک است و در صورت برگزاری انتخابات در کرکوک، منافع حزبی رئیس اقلیم دستخوش تغییراتی خواهد شد. گفته می‌شود حزب دمکرات کردستان عراق در پی تنش‌های بیشتر در کرکوک و بهره‌برداری‌های ویژه خود است. این حزب، کرکوک را بهانه‌ای برای رویارویی با نیروهای حشد شعبی قرار داده است. بارزانی‌‍ها در شنگال با بهانه قرار دادن کشتار اکراد ایزدی از حمایت‌های گسترده کشورهای غربی بهره‌مند شدند. گفته می‌شود در پی کشاندن نیروهای حشد شعبی به این شهر و هر احتمال دیگری، تداوم همان حمایت‌ها را در پساداعش نشانه رفته‌اند تا با خلق بحرانی دیگر، مسعود بارزانی همچنان به دور از قوانین اقلیم بر کرسی ریاست تکیه زند. البته گروه دیگری از کردها معتقدند هم‌چنان‌که ظهور و تهدیدات داعش زمینه تسلط نیروهای پیشمرگ را بر کرکوک و دیگر مناطق مورد منازعه فراهم کرد در این مرحله نیز حزب بارزانی وسیله‌ای برای بازپس‌گیری این مناطق توسط حکومت مرکزی عراق خواهد بود.

سیزدهمین بسته خبری خبرگزاری تسنیم را از رفراندوم اقلیم کردستان عراق در ادامه مشاهده می‌کنید.

 

تعویق زمان برگزاری رفراندوم به روایت اتحاد اسلامی کردستان

پارلمان محلی اقلیم کردستان موضوع رفراندوم را به شور خواهد گذاشت. رئیس فراکسیون اتحاد اسلامی کردستان هم معتقد است پارلمان باید در این خصوص موضع نهایی خود را اتخاذ کند. وی فاش ساخته است احتمال جدی وجود دارد که رفراندوم به زمان دیگری موکول شود. ابوبکر هله دنی به سایت snn گفته است، با توجه به فشارهای خارجی و عدم اجماع داخلی این احتمال وجود دارد که در روزهای آینده تصمیم به تعویق زمان برگزاری رفراندوم گرفته شود. وی در خصوص عدم ورود پارلمان به موضوع تعویق رفراندوم گفت: در روزهای آینده، پارلمان موضع‌گیری جدی در این خصوص خواهد داشت و این امر نیازمند هماهنگی با جریان‌های سیاسی، کمیسیون‌های پارلمانی و کمیسیون مستقل انتخابات است.

 

نماینده شاخص اتحادیه میهنی از برنامه حزب بارزانی می‌گوید

آلا طالبانی نمانیده پارلمان عراق از حزب اتحادیه میهنی کردستان در نوشتاری اعلام کرده است که یک جریان سیاسی کردی برنامه ملتهب کردن بیشتر فضای اقلیم کردستان را در دستورکار دارد. وی از اینکه اتحادیه میهنی کردستان هم در چنین پروژه‌ای به دنباله‌رو حزب دمکرات کردستان عراق تبدیل شده اظهار تاسف کرده است. وی در ادامه نوشتار خود با طرح این سوال که چرا نمایندگان کرد پارلمان عراق از حضور در نشست‌های پارلمان خودداری می‌کنند، می‌گوید: عده زیادی از این نمایندگان دلیل مشخصی برای این کار نداشته و می‌گویند دستور از اربیل رسیده و ناگزیر به اجرای آن هستیم. طالبانی که این روزها به دلیل انتقادات خود مورد هجمه کاربران نزدیک به حزب بارزانی در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است، می‌گوید: لازم می‌دانم به دلیل اتخاذ چنین تصمیمی اشاره کنم. یک جریان سیاسی برنامه ملتهب کردن اوضاع را در دستور کار قرار داده است. این حزب برنامه خود را با سوءاستفاده از احساسات ملی‌گرایانه به ما تحمیل می‌کند. دستان آنها تهی شده و کرکوک را بهانه قرار داده‌اند. آلا طالبانی از اتحادیه میهنی کردستان همچنین انتقاد کرده که هنوز در اقلیم کردستان برای عموم مشخص نشده است که آیا با رفراندوم است یا نه، همچنین سیاست این روزهای حزب در برابر بغداد نوعی از سردرگمی را نشان می‌دهد. این عضو پارلمان عراق می گوید: همانگونه که به نایب‌رئیس کرد پارلمان عراق هم گفته‌ام با هدف تحقق عضویت نمایندگان کرد به ویژه کرکوک در کمیسیون عالی انتخابات عراق در جلسات پارلمان شرکت کرده‌ام.

 

هشدار نمانیده اخراجی اتحادیه میهنی کردستان در ترکیه به سردمداران کرد

گفته می‌شود شورای امنیت ملی ترکیه سه روز پیش از موعد برگزاری رفراندوم اقلیم کردستان تشکیل جلسه خواهد داد و در این جلسه آخرین موضع رسمی آنکارا در برابر طرح تجزیه عراق مشخص خواهد شد. بهروز گلالی نماینده اتحادیه میهنی کردستان در ترکیه که مدتی پیش از سوی حکومت آنکارا اخراج شده گفته است که اگر سران کرد تهدیدات کنونی را جدی نگیرند کردستان با مشکلات جدی روبرو خواهد شد. وی خطاب به مسئولین اقلیم کردستان هم گفته است: لازم است بدانید مناطق مورد منازعه هم از دست خواهند رفت حتی کرکوک قدس کردستان هم. گلالی درخواست کرده است کردها پیشنهادات امریکا، فرانسه و انگلیس را جدی بگیرند زیرا مسئله تهدیدات علیه اقلیم جدی است. نمانیده اخراجی اتحادیه میهنی کردستان در پایان لازم دانسته است اقلیم کردستان در این مرحله درخواست‌های کشورهای غربی را اجابت کند. بهروز گلالی گفته است احزاب سیاسی به نام تشکیل دولت از شعارهای سیاسی خود دست بردارند. این عضو اتحادیه میهنی با اشاره به اینکه تشکیل دولت مستقل مورد اعتقاد هر شخص کرد است در عین حال تاکید کرده است این هدف با عقل و منطق محقق می‌شود نه با دشمنی و شعارهای سیاسی احزاب. گلالی خطاب به احزاب سیاسی کرد می‌گوید: حتی در آخرین ثانیه‌های پایانی هم می‌توان این رفراندوم را به تاخیر انداخت نه اینکه با فشار نظامی ما را مجبور به تاخیر انداختن آن کنند.

 

تناقض آشکار در سخنان بارزانی

در حالیکه مسعود بارزانی در غالب تجمعات رفراندومی حزبی خود بر این نکته اصرار دارد که طرح جایگزین رفراندوم باید از سوی جامعه بین‌الملل ضمانت اجرایی داشته باشد این بار اعلام کرده است که ظرف چند روز آینده در انتظار حکومت مرکزی خواهند بود که بغداد بدیل رفراندوم را ضمانت کند، در غیر اینصورت رفراندوم برگزار خواهد شد. بارزانی در شهر سوران و در میان هواداران حزبی خود گفت: بدیل درخواستی ما باید از سوی بغداد ارائه شود نه جامعه بین‌المللی. وی در ادامه گفت: توافق دوجانبه اربیل و بغداد باید به گونه‌ای باشد که جایگزینی برای رفراندوم و محتوای آن قابل تفسیر جداگانه از سوی هیچ شخص و جریانی نباشد. رئیس اقلیم کردستان گفته است در صورتی که تا چند روز آینده چنین طرحی به اربیل برسد جشن‌های اقلیم آغاز خواهند شد و در صورتی که چنین خواسته‌ای عملی نشود رفراندوم در همان ۲۵ سپتامبر برگزار می‌شود.

بارزانی پیشتر ضمانت اجرایی مورد نظر خود را از کشورهای غربی یا همان به اصطلاح دوستان کرد طلب می‌کرد اما اینک با مشخص شدن سیاست منافع‌نگر این کشورها برای وی مشخص شده که بهتر است دست طلب به سوی عراقی‌ها دراز کند.

 

اتحادیه میهنی کردستان و جانشینی استاندار برکنار شده کرکوک

اگرچه فراکسیون‌های کردی پارلمان عراق موضوع برکناری نجم‌الدین کریم استاندار سابق کرکوک را مسئله‌ای سیاسی دانسته و علیه تصمیم پارلمان عراق جوسازی می‌کردند اینک گفته می‌شود در تلاش می باشند شخص دیگری از کردها را برای تصدی این پست کاندید کنند. سایت‌های کردی به خبری از بغداد الیوم به نقل از شماری از اعضای کرد پارلمان عراق استناد کرده‌اند که آلا طالبانی نماینده پارلمان عراق از اتحادیه میهنی و خالد شوانی سخنگوی ریاست جمهوری عراق برای تصدی پست استانداری کرکوک کاندیدا شده‌اند. گفته می‌شود آلا طالبانی از شانس بیشتری برخوردار است زیرا وی رابطه نزدیکی با کلیه جریان‌های سیاسی عراق داشته و از طرف دیگر اعراب و ترکمان‌های کرکوک هم از وی حمایت خواهند کرد. فراکسیون‌های کردی در حال حاضر چنین طرحی را مسکوت گذاشته و ادعا کرده‌اند در این شرایط نوعی اعتباربخشی به تصمیم پارلمان عراق در برکناری نجم‌الدین کریم است.

 

امیر جماعت اسلامی کردستان هشدار می‌دهد: وضعیت اقلیم نگران‌کننده است

امیر جماعت اسلامی کردستان که حزب وی از منتقدان رفراندوم ادعایی مسعود بارزانی است در تازه‌ترین اظهارات خود گفته است: اقلیم به سوی آینده نامشخصی قدم برمی‌دارد. علی باپیر در عین‌حال از خواست تاریخی اکراد عراقی با هدف رسیدن به استقلال سخن گفته است اما تاکید کرده است که وضعیت اقلیم، عراق و منطقه پذیرای برگزاری رفراندوم نیست و این مسئله خساراتی را در پی خواهد داشت.

 

اعمال فشار حزب بارزانی علیه سران اتحادیه میهنی: از رفراندوم حمایت کنید

شبکه‌خبری nrt در گزارشی به موضع اعمال فشار حزب دمکرات کردستان عراق علیه سران اتحادیه میهنی کردستان پرداخته است. به گزارش این شبکه، حزب بارزانی از سران اتحادیه میهنی کردستان خواسته است موضع شفافی در قبال برگزاری رفراندوم داشته و حمایت عملی خود را از این پروسه آشکار کنند. متعاقب این اعمال فشار بوده است که کوسرت رسول علی معاون دبیرکل اتحادیه میهنی کردستان زنگ آغاز تبلیغات رفراندومی این حزب را در شهر کرکوک به صدا درآورد. فشارهای حزب دمکرات کردستان عراق در حالیست که پیشتر نیز سران اتحادیه میهنی از جمله ملابختیار رئیس شورای اجرایی دفتر سیاسی، جعفر شیخ مصطفی فرمانده نیروهای نظامی اتحادیه میهنی و شمار دیگری از اعضای دفتر سیاسی این حزب از طرح تجزیه عراق توسط مسعود بارزانی حمایت کرده‌اند.

 

اظهارات نماینده کرد پارلمان عراق: رفراندوم برگزار شود کرکوک از دست خواهد رفت

یک عضو کرد پارلمان عراق هشدار داده است در صورتیکه رفراندوم برگزار گردد کردها کرکوک را به عنوان مهمترین منطقه مورد منازعه از دست خواهند داد. محمودرضا عضو پارلمان عراق از جنبش تغییر گفته است از مجموع ۹۲۲ هزار واجد شرایط شرکت در انتخابات کرکوک، ۳۱۰ هزار نفر از آنها کرد می باشند که ۳۳ درصد رای‌دهندگان را شامل می‌شود و در صورت برگزاری رفراندوم، کردها کرکوک را از دست خواهند داد. این نماینده کرد پارلمان عراق در خصوص برکناری نجم‌الدین کریم استاندار کرکوک هم گفته است: فساد مالی علت این برکناری است و ربطی به دیگر مسائل کردی ندارد. محمودرضا گفته است نه نهادهای قانونی عراق و نه جامعه بین‌الملل از رفراندوم بارزانی حمایت نکرده‌اند و تنها بعثی‌ها را در کنار خود می بیند زیرا (رفراندوم) به گفته آنها در تضاد با شیعیان عراق است.

 

کمیته امنیتی رفراندوم و درخواست اعزام نیروی نظامی بیشتر به کرکوک

سایت استاندارد کرد پرده از درخواست کمیته امنیتی شورای عالی رفراندوم اقلیم کردستان برداشته است که از کلیه احزاب سیاسی کردستان خواسته است نیروهای نظامی خود را با هدف حمایت از برگزاری رفراندوم به کرکوک اعزام کنند. این کمیته از احزاب موافق برگزاری رفراندوم در خواست کرده است در مواجهه با خطرات احتمالی، نیروهای نظامی وابسته به خود را به شهر کرکوک اعزام کنند. بنا بر گزارش این سایت، تعدادی از احزاب سیاسی کرد، اسامی و شمار نیروهای موردنظر خود را با هدف اعزام به کرکوک به کمیته امنیتی رفراندوم اعلام کرده‌اند اما اتحاد اسلامی کردستان هنوز موضع مشخصی در قبال این درخواست اتخاذ نکرده است.

 

دمکراسی به سبک احزاب سیاسی اقلیم: جنبش تغییر هم دست به کار شد

در حالیکه پیشتر اتحادیه میهنی از فرهاد سنگاوی نماینده خود در پارلمان اقلیم کردستان به دلیل همراهی جبهه نه به رفراندوم، سلب عضویت کرده بود خبرهای منتشره حکایت از آن دارد که جنبش تغییر هم رابون معروف نماینده این حزب در پارلمان اقلیم و سخنگوی جبهه نه به رفراندوم را از تشکیلات حزبی برکنار کرده است. معروف اعلام کرده است همچنانکه بخشی از سران جنبش تغییر در جبهه موافق رفراندوم قرار گرفته‌اند این حق طبیعی من است که بر اساس رای و نظر خود فعالیت کنم. وی با اعلام اینکه خواستار دوری از جنبش تغییر نیست، گفت که با توطئه‌ای درون‌حزبی در جنبش تغییر مواجه شده است.

گذشته و حال اقلیم کردستان، از شعار تا عمل این احزاب را برای مردم کرد ثابت کرده است.

 

عضو ارشد اتحادیه میهنی خطاب به بارزانی: با چه حقی تصمیم به سفر سلیمانیه گرفته‌اید؟

در حالیکه پیشتر اعلام شده است مسعود بارزانی امروز به سلیمانیه سفر خواهد کرد و در تجمع هواداران جمع‌آوری شده خود از مناطق دور و نزدیک در ورزشگاه این شهر سخنرانی خواهد کرد رئیس کمیته خارجی اتحادیه مهینی کردستان در سخنانی خطاب به رئیس اقلیم کردستان گفته است با چه حقی تصمیم به سفر به سلیمانیه گرفته‌اید؟ شهناز ابراهیم احمد گفته است لازم نیست مسعود بارزانی رفراندوم و دیگر موضوعات ملی را به مردم سلیمانیه یادآوری کند زیرا این شهر که به پایتخت فرهنگی مشهور است نیازمند چنین سخنرانی‌هایی نیست. وی از اینکه مردم سلیمانیه در برابر چنین اهانت‌هایی سکوت اختیار کرده‌اند انتقاد کرده است. رئیس کمیته خارجی اتحادیه میهنی گفته است سلیمانیه نیازمند سخنرانی کسانی نیست که در کارنامه خود مواردی همچون تسلیم کردن سنجار به داعش و تعطیلی پارلمان را به ثبت رسانیده‌اند. شهناز ابراهیم احمد خبر داده است که آوارگان منطقه را با هدف شرکت در مراسم سخنرانی بارزانی تطمیع کردهاند.

در این رابطه شهسوار عبدالواحد فعال اقتصادی منتقد بارزانی و رئیس جبهه نه به رفراندوم اقلیم کردستان خطاب به بارزانی گفته است در ۲۶ سال از عمر حکومت خودمختار محلی توان تعمیر و بازسازی ورزشگاه سلیمانیه را نداشته‌اید اما با هزینه شخصی من در حال حاضر به یکی از ورزشگاه‌های استاندارد عراق تبدیل شده است. وی خطاب به بارزانی گفته است این حق شما نیست در ورزشگاهی که نقشی در آن نداشته‌اید علیه مخالفین رفراندوم سخنرانی کنید.

سکوت تبلیغاتی سلیمانیه، بارزانی و حزب وی را به تکاپو انداخته است. علی‌رغم موافقت اتحادیه میهنی با پروژه رفراندوم، هنوز تحرک خودجوش مردمی در این شهر دیده نمی‌شود. حزب بارزانی در چند روز اخیر با به راه انداختن کاروان اتومبیل‌های خود در پی القای این نکته بود که سلیمانیه و مردمانش هم با بارزانی می باشند. یک منبع محلی در منطقه گرمیان که نخواست نامش فاش شود به تسنیم چنین گفت: اینجا مردم هنوز موضع مشخصی ندارند. نمی‌دانند که چگونه به استقبال از رفراندوم بروند. وی از نگرانی مردم پیرامون آینده خود خبر داد.

 

دختر رئیس‌جمهور عراق: فؤاد معصوم در انتظار چراغ سبز اربیل برای بازگشت از بغداد است

دختر رئیس‌جمهور عراق اعلام کرده است پدرش در انتظار چراغ سبز اربیل برای بازگشت از بغداد است. شیرین فؤاد معصوم گفته است “ما همیشه خواهان استقلال و آزادی بوده‌ایم اما حکومت کنونی عراق با اقداماتی از قبیل برکناری هوشیار زیباری و اقدام علیه شورای استانی کرکوک و رد برگزاری رفراندوم، در همان مسیری گام برداشته است که حکومت صدام اجرایی کرده است”. به گزارش باس‌نیوز ارگان رسانه‌ای حزب دموکرات کردستان عراق، وی گفته است: زندگی پیشمرگانه من موجب نشده است که مبارزات کردها را در رسیدن به کاخ ریاست جمهوری عراق و دیگر امتیازات آن رها کنم. شیرین فؤاد معصوم در خصوص موضع پدرش در قبال رفراندوم اقلیم کردستان هم گفته است: پدرم در انتظار سلب اعتماد پارلمان عراق نیست و پست ریاست جمهوری عراق را هم با هدف تلاش در جهت رفع مشکلات اربیل ــ بغداد عهده‌دار شده است و در حال حاضر در انتظار چراغ سبز رهبری سیاسی کرد برای بازگشت از بغداد است.

انتهای پیام/.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات پس از تایید سردبیر منتشر خواهند شد.
  • نظرات حاوی افترا و غیر مرتبط منتشر نخواهند شد.

آخرین اخبار

نمای صادق

http://vadesadegh.ir http://vadesadegh.ir http://vadesadegh.irhttp://vadesadegh.ir http://vadesadegh.ir http://vadesadegh.ir