کد خبر : 91177
تاریخ انتشار : شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ - ۹:۵۶
104 اشتراک

کاهش ۳ درصدی باران در سال آبی گذشته/ بیشترین افت بارش به حوضه دریا خزر اختصاص یافت +نمودار


به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد میزان، با پایان سال آبی ۹۶-۹۵ ارتفاع كل ريزش های جوی بالغ بر ۲۳۰ ميليمتر گزارش شده است. اين میزان بارندگی نسبت به ميانگين دوره‌های مشابه درازمدت( ۲۳۸ ميليمتر) ۳ درصد كاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته( ۲۴۱ ميليمتر) ۵ درصد كاهش نشان می‌دهد.

حجم بارش اول مهر تا پايان ۳۱ شهريور معادل ۳۷۹٫۰۴۶ ميليارد مترمكعب اعلام شده است.

میزان بارش در حوضه آبریز دریای خزر در سال آبی ۳۴۰ میلیمتر گزارش شده، که این رقم در مقایسه با سال آبی گذشته ۳۴ درصد کاهش و در مقایسه با بلند مدت ۴۸ ساله ۲۰ درصد کاهش داشته است.

در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، میزان بارش‌ها ۳۷۰ میلیمتر گزارش شده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲ درصد افزایش و در مقایسه با متوسط ۴۸ ساله ۳ درصد افزایش داشته است.

حوضه آبریز دریاچه ارومیه شاهد ۲۰۸ میلیمتر بارش بوده که این رقم در سال گذشته ۳۲۶ میلیمتر ثبت شده، از همین رو در مقایسه با سال آبی گذشته این حوضه آبریز شاهد کاهش ۳۶ درصدی است.

میزان بارش در فلات مرکزی ایران با ۲۰ درصد افزایش نسبت به سال گذشته ۱۵۹ میلیمتر به ثبت رسیده است.گفتنی است این حوزه در مدت مشابه سال گذشته ۱۳۳ میلیمتر بارش تا این مدت داشته و همچنین میانگین متوسط بارش در ۴۸ ساله گذشته این حوضه ۱۵۴ میلیمتر گزارش شده است.

حوضه مرز شرق در سال آبی جاری ۶۲ میلیمتر بارندگی داشته و این در حالی است که این منطقه در مدت مشابه سال آبی گذشته ۹۵ میلیمتر بارش را تجربه کرده بود و این نشان از کاهش ۳۵ درصدی بارش ها در مقایسه با سال آبی گذشته و کاهش ۳۹ درصدی نسبت به آمار ۴۸ ساله بلند مدت در این حوضه است.

حوضه آبی قره‌قوم هنوز ۱۸۱ میلیمتر بارش داشته است که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۲۵۳ میلیمتر بوده که نشان دهنده کاهش ۲۸ درصدی بارش ها نسبت به سال گذشته و کاهش ۱۸ درصدی نسبت به میانگین بلند مدت ۴۸ ساله داشته است.

بیشترین میزان بارندگی به ایستگاه دینارسرا استان مازندران با هزار و ۴۱۹ میلیمتر و کمترین میزان برای زابل استان سیستان و بلوچستان با ۲۰٫۴ میلیمتر بارندگی به ثبت رسیده است.

کاهش 3 درصدی باران در سال آبی گذشته/ بیشترین افت بارش به حوضه دریا خزر اختصاص یافت +نمودار

انتهای پیام/

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات پس از تایید سردبیر منتشر خواهند شد.
  • نظرات حاوی افترا و غیر مرتبط منتشر نخواهند شد.

آخرین اخبار

نمای صادق

http://vadesadegh.ir http://vadesadegh.ir http://vadesadegh.irhttp://vadesadegh.ir http://vadesadegh.ir http://vadesadegh.ir