تهدید جدید توتال/ به‌راحتی می‌توانیم از قرارداد خارج شویم!

0به گزارش گروه بین الملل سایت دانشجو، منابع صنعتی گفتند، شرکت نفتی سی ان پی سی چین در حال بررسی به عهده گرفتن سهم توتال در پروژه گازی جمهوری‌اسلامی ایران در صورت ترک جمهوری‌اسلامی ایران از سوی این شرکت فرانسوی است.

توتال یک قرارداد یک میلیارد دلاری برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی در ماه جولای با جمهوری‌اسلامی ایران امضا کرد. به گفته منابع آگاه از جریان مذاکرات، این قرارداد این امکان را به سی ان پی سی داده است، در صورتی که توتال از قرارداد خارج شد، این شرکت چینی سهم توتال را بر عهده بگیرد.

این قرارداد، نخستین سرمایه گذاری غربی در جمهوری‌اسلامی ایران پس از لغو تحریم‌ها بود، اما با عدم تایید پای‌بندی جمهوری‌اسلامی ایران به توافق هسته‌ای از سوی ترامپ در ماه اکتبر، کنگره باید در مورد اعمال مجدد تحریم‌ها علیه جمهوری‌اسلامی ایران رای گیری کند.

یک منبع چینی آگاه در مورد این قرارداد گفت: براساس قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، سی ان پی سی می‌تواند سهم ۵۰. ۱ درصدی توتال را برعهده بگیرد و درصورتی که توتال از قرارداد خارج شود، اپراتور پروژه شود.

سی ان پی سی، سهم ۳۰ درصدی و شرکت پتروپارس، شعبه‌ای از شرکت ملی نفت جمهوری‌اسلامی ایران سهم ۱۹. ۹ درصدی در این قرارداد دارند.

به گفته ۳ منبع آگاه، مقامات سی ان پی سی در هفته‌های اخیر مذاکرات داخلی برگزار کردند، تا در این مورد بحث و مذاکره کنند.

سخنگوی سی ان پی سی، توتال و جمهوری‌اسلامی ایران از اظهارنظر در این رابطه خودداری کردند.

یک مقام ارشد توتال گفت: این شرکت «سازوکارهایی دارد که به ما اجازه می‌دهد، در صورتی به وسیله تحریم‌های بین‌المللی مجبور شویم، به راحتی از قرارداد خارج شویم.»

به گفته این منابع، هرگونه تغییری احتمالا در زمان بندی پروژه تاخیر ایجاد خواهد کرد، از این رو توتال هم اکنون در حال مذاکره با شرکت‌های خدماتی است و انتظار می‌رود که اوایل سال آینده قرارداد را منعقد کند.

تغییر در مالکیت سهام، هزینه ۸۰ درصد پروژه را به عهده سی ان پی سی می‌گذارد که ۲ میلیارد دلار برای مرحله اول برآورد می‌شود. از این رو همچنین شرایط فنی جدید برای مدیریت و فعالیت این پروژه فرا ساحلی باید ایجاد شود که می‌تواند به معنای ورود شرکت CNOOC، بزرگ‌ترین شرکت اپراتور فراساحلی چین باشد.

یک مقام صنعتی چین گفت: «در این مورد، خروج توتال، احتمالا نیازمند ورود CNOOC است، زیرا سی ان پی سی تجربه کمی در پروژه‌های فراساحلی دارد.»

پاتریک پویانه، مدیرعامل توتال در ماه اکتبر گفته‌بود، توتال هنوز احتمال دارد که بتواند در جمهوری‌اسلامی ایران فعالیت کند و این بستگی که تحریم‌های امریکا چگونه چیده شود، زیرا انتظار می‌رود اتحادیه اروپا، چین، روسیه به توافق پای‌بند بمانند.

وی همچنین احتمال دریافت معافیت نیز مطرح کرده بود.

ممکن است بپسندید

نظر شما چیست؟

از ارسال کامنت های حاوی توهین و تهمت به اشخاص پرهیز گردد

پر کردن فیلد نام و ایمیل اختیاری است