• تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۵۱ | کد خبر : 9465
 • فرار به جلوی وزیر نفت با چاشنی اتهام زنی به منتقدین:

  زنگنه: منتقدین قراردادهای جدید نفتی نظام را قبول ندارند!!!

  زنگنه

  دیروز وزیر نفت خاطرات دهه ۶۰ و ریاست جمهوری اکبر هاشمی‌رفسنجانی را زنده کرد. وی در رونمایی از برگی دیگر از ادبیات کارگزارانی و نگاه دولت به منتقد گفت:«ما مسئولان رسمی، قانونی و مشروع این نظام هستیم…منتقدین راحت بگویند نظام را قبول ندارند»!

  به گزارش وعده صادق به نقل از ۵۹۸، دیروز وزیر نفت خاطرات دهه ۶۰ و ریاست جمهوری اکبر هاشمی‌رفسنجانی را زنده کرد. وی در رونمایی از برگی دیگر از ادبیات کارگزارانی و نگاه دولت به منتقد گفت:«ما مسئولان رسمی، قانونی و مشروع این نظام هستیم…منتقدین راحت بگویند نظام را قبول ندارند»!!!
  گفتنی‌ست در سال هایی که دولت سازندگی برسر کار بود، این بت‌سازی‌ها و تقدیس مسئولان کشور رواج یافت. از آن هنگام که نقد هاشمی رفسنجانی، نقد ولی و جانشین رسول خدا و نقد رسول خدا یعنی شرک، پس دهانت را ببند و سکوت کن، زیرا مسئولان کشور همگی مقدس‌اند!!
  روز گذشته خبرگزاری ایلنا- نزدیک به دولت- با انتخاب تیتر «قراردادهای جدید نفتی محرمانه است ولی پیش نویس، محرمانه نیست/ منتقدین راحت بگویند نظام را قبول ندارند» عملا خود را در پازل و زمین بازی منتقدان قرار داد و بر عدم نقدپذیری دولت یازدهم، صحه گذاشت.
  متن این خبر به نقل از این خبرگزاری به شرح زیر است:
  بیژن زنگنه درباره مدل جدید قراردادهای نفتی و افزایش انتقادها نسبت به این مدل از قراردادها با اشاره به این که بحثهای مفصلی درباره آنها مطرح می شود، تصریح کرد: در این زمینه نخست باید گفت تا کنون هیچ قراردادی بسته نشده و حتی متن این مدل از قراردادها آماده نشده است.
  وی با بیان این مقدمه گفت: قرارداد محرمانه است ولی پیش نویس قرارداد محرمانه نیست.
  زنگنه با بیان این که وزارت نفت در زمینه مدل جدید قراردادهای نفتی شفاف ترین رفتار را انجام داده و در طول دو سال گذشته هر فعالیتی که در این زمینه انجام شده در معرض افکار عمومی قرار داده است، افزود: وزارت نفت حتی اگر می خواست فرم قبلی قراردادهای نفتی را اجرا کند باید طبق قانون نفت، از دولت مصوبه دریافت می کرد و آن را در اختیار مجلس قرار می داد و رئیس مجلس شورای اسلامی اگر اشکالی داشت آن را برطرف و بعد در روزنامه رسمی چاپ می کرد و سایت دولت آن را در اختیار همگان قرار می داد که همه این کارها انجام شده است.
  وی انتقاد کردن و ایراد گرفتن نسبت به برخی از تصمیمات و قوانین را طبیعی دانست و با بیان این که ما از همان ابتدا آمادگی خود را برای دریافت نظرات کارشناسان درباره مدل جدید قراردادهای نفتی اعلام کردیم، یادآور شد: «مصنوع بشری قابل اصلاح است و وحی منزل نیست» و وزارت نفت آمادگی خود را در صورتی که این چارچوب قرارداد نیاز به اصلاح داشته باشد اعلام کرده است.
  وزیر نفت، اساس انجام مذاکره را منطقی دانست و با اشاره به این که برخی افراد از واژه های همچون دزد و خائن استفاده می کنند که پیداست این افراد به دنبال مذاکره نیستند، تصریح کرد: این افراد به دنبال تهمت زدن و فحاشی هستند و حتی کار سیاسی هم نمی کنند چون کار سیاسی هم قواعد و قانون خاص خود را دارد.
  زنگنه تاکید کرد: این گروه از افراد به دنبال مذاکره نیستند و حرف خودشان را که جز افترا و تهمت نیست می زنند.
  وزیر نفت در ادامه به جلسه سه ساعته با نمایندگان مجلس در ١٣ بهمن ماه اشاره کرد و با بیان این که در این جلسه، نمایندگان مجلس شورای اسلامی نظرات خود را عنوان کرده و درباره آن بحثهای مفصلی انجام شد، تصریح کرد: در پایان این جلسه در بسیاری از موارد به نظرات مشترک دست پیدا کردیم.
  وی با بیان این که هدف ما این است تا خیال نمایندگان و مردم درباره قراردادهای نفتی راحت باشد، اعلام کرد: مطمئنم نیت نمایندگانی که انتقادهایی به این چارچوب قرارداد دارند «خیر» است، اگرچه با من مخالف هستند اما نیتشان توسعه کشور است.
  زنگنه سپس به برخی دیگر از واکنش ها نسبت به این قراردادها اشاره کرد و با بیان این که برخی معتقدند نباید با شرکتهای خارجی قرارداد امضا شود و نفت نباید توسعه پیدا کند، توضیح داد: این گروه معتقدند توسعه نفت یعنی توسعه خام فروشی و بارها عنوان و مصاحبه کردند توسعه نفت خلاف سیاست کلی است که اینگونه نیست.
  وزیر نفت با بیان این که اینگونه افراد تنها یک بند از سیاست کلی را می خوانند و به دیگر بندها توجه نمی کنند، یادآور شد: توسعه ظرفیت تولید نفت با تاکید بر میدانهای مشترک، توجه به افزایش ضریب بازیافت نیز در سیاست کلی آمده است که این گروه به آن توجه نمی کنند.
  به گفته وی، تا نفت توسعه پیدا نکند بخش پایین دستی نیز توسعه پیدا نمی کند؛ اول باید نفت تولید شود تا منجر به قراردادهای پایین دستی شود.
  زنگنه با بیان این که هر کسی حرف منطقی دارد و می خواهد صحبت کند من و همکارانم حاضریم همانند گذشته با آنها گفتگو کنیم، یادآور شد: «قبول دارم درباره نفت نگرانیهای وجود دارد و همیشه وجود داشته است، ما می خواهیم اطمینان بخشی کنیم به شرطی که منتقدان بخواهند مذاکره کنند و منطقی باشد و حداقل ها را رعایت کنند.»
  وی با تاکید بر این که هم ما در گفتگو با منتقدان باید حداقل ها را رعایت کنیم و هم آنها رعایت کنند و باید بپذیرند که ما مسئولان رسمی، قانونی و مشروع این نظام هستیم، تصریح کرد: نمی شود این افراد بگویند ما شما را قبول نداریم و تنها یک نفر را در نظام قبول داریم و بقیه خائن، دزد و …  هستند؛ این افراد بهتر است راحت بگویند نظام را قبول نداریم.
  وزیر نفت درباره این که این قراردادها چه زمانی برای ارائه به شرکتهای خارجی آماده می شود، گفت: کار تنظیم پیش نویش قرارداد در حال انجام است و پس از نهایی شدن با شرکتها مذاکره می کنیم؛ البته کار مذاکره با شرکتها  آغاز شده است.

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

 • برچسب ها : , , ,
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  پرونده متهمان حقوق‌های نجومی تشکیل شد عکس/ طرح واکسیناسیون رایگان طیور روستایی در مازندران توضیح روابط عمومی راه آهن فارس در خصوص آتش سوزی در قطار مشهد- شیراز افغانستان قبل از ورود وهابیون سعودی/سارقان برای سرقت پول دستگاه خودپرداز را با خود بردند/۱۰ واقعیت جالب درباره کاخ باکینگهام ایران و نیوزیلند تفاهم‌نامه 'گسترش همکاری علمی و فناوری امضا کردند فیلم/ مردمی که مقابل بیمارستان در چادر می خوابند برخورد پلیس با ۶ هزار خودروی پلاک مخدوش همکاری‌های بانکی برای افزایش حجم مبادلات تهران - ایروان ضروری است/ ارمنستان برای جلوگیری از آلودگی رودخانه ارس اقدامات بیشتری انجام دهد "دیپلماسی سگی" ژاپن با روسیه آخوندی مدیر عامل راه آهن را قربانی کرد که خود پاسخگو نباشد/ آقای وزیر راه از ملت طلبکار است قطعنامه پیشنهادی سازمان ملل درباره حلب تحریک آمیز است شوک بزرگ به اردوی آبی‌ها/ مدافع فیکس استقلال مصدوم شد عکس/ پای شکسته سخنگوی وزارت امور خارجه افزایش ۳۰۰ درصدی برخورد با خودروهای دارای نقص فنی در ۲۵ روز گذشته روش کثیف فروشنده مغازه برای فروش بیشتر+فیلم واعظی: بودجه اینترنت روستایی برای سال آینده به ۳۵۰۰ میلیارد ریال افزایش می یابد آخرین تغییرات نقشه میدانی سوریه از یک سال اخیر/کدام مناطق در کنترل ارتش و کدام مناطق در اشغال تروریست‌‌هاست؟+ نقشه‌ها مدعیان آزادی بیان در انجمن اصلا‌ح طلب دانشگاه تهران حاضر به مناظره نشدند قاسمی: تمدید تحریم‌ها خلف وعده بود متکثر شدن رسانه‌ها مفید است/ فرهنگ باید مردمی شود/ انجام ممیزی توسط خود ناشران بسیار بهتر است