واکنش مقامات خارجی به شروط ترامپ برای تمدید تعلیق تحریم‌های جمهوری‌اسلامی ایران

0


به گزارش گروه بین‌الملل فارس، بیانیه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور امریکا درباره تمدید تعلیق تحریم‌های جمهوری‌اسلامی ایران و ۴ شرطی که برای آن گذاشته با استقبال مقامات مختلف آمریکایی روبه‌رو شد.

«نیکی هیلی» نماینده امریکا در سازمان ملل متحد با صدور بیانیه‌ای گفت واشنگتن انتظار دارد دیگر کشورها نیز برای عقب راندن «رفتار ثبات‌زدا و خطرناک جمهوری‌اسلامی ایران» به او بپیوندند.

هیلی در این بیانیه نوشت: ترامپ این اقدام را انجام داد تا نشان دهد امریکا به پایبندی به مفاد توافق هسته‌ای جمهوری‌اسلامی ایران ادامه می‌دهد اما رفتار ثبات‌زدا و خطرناک جمهوری‌اسلامی ایران را تحمل نمی‌کند.

وی در ادامه از تلاش امریکا در سازمان ملل برای جذب همکاری بین‌المللی جهت تقویت اقدامات علیه «فعالیت‌های موشکی موشکی جمهوری‌اسلامی ایران، اعمال ممنوعیت تسلیحاتی بر جمهوری‌اسلامی ایران و مقابله با حمایت از دولتی جمهوری‌اسلامی ایران از تروریسم» خبر داد.

هیلی همچنین افزود که می‌توانند تمام آن اقدامات را خارج از موضوع برجام پیگیری کنند اما اگر اجماع بین‌المللی برای آن حاصل نشود، آنگاه امریکا توافق هسته‌ای را مانعی برای صلح در نظر می‌گیرد.

نماینده امریکا در سازمان ملل مدعی شد که نباید به جمهوری‌اسلامی ایران اجازه داد تا از توافق هسته‌ای به عنوان پوششی جهت نقض استانداردهای بین‌المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل استفاده کند.

«استیون منوشین» وزیر خزانه‌داری امریکا نیز با صدور بیانیه‌ای با ادعای اینکه جمهوری‌اسلامی ایران حقوق بشر را نقض می‌کند، گفت ایالات متحده نمی‌تواند کناری بایستد و این مسئله را تماشا کند.

منوشین در ادامه ادعاهایش افزود: «ما برنامه موشکی باستیک و فعالیت‌های ثبات‌زدای جمهوری‌اسلامی ایران را هدف می‌گیریم چون (جمهوری‌اسلامی ایران) آن را به رفاه اقتصادی مردمش ترجیح می‌دهد.»

سناتور «باب کورکر» رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای امریکا درباره بیانیه ترامپ گفت: کسانی که با اجرای برجام مخالف می باشند، از جمله من و رئیس‌جمهور، معتقدیم توافق بدی است. اکنون فرصتی برای بهبود آن وجود دارد.

«برد شرمن» عضو مجلس نمایندگان امریکا از ایالت کالیفرنیا با اشاره به پاسخی که «جان کری» وزیر خارجه دولت پیشین این کشور در سال ۲۰۱۵ به او داده بود، نوشت: تحریم‌های جدید جمهوری‌اسلامی ایران، که به خاطر اشتباهات غیرمرتبط با برنامه هسته‌ای است، کاملا با برجام سازگار است.

«نانسی پلوسی» رهبر اقلیت مجلس نمایندگان امریکا گفت: شروط رئیس‌جمهور (درباره تمدید تعلیق تحریم‌های جمهوری‌اسلامی ایران) محرک جمهوری‌اسلامی ایران و بیشتر متحدان ما در ۵+۱ نیست.

پلوسی با بیان اینکه شرایط جدید هدیه ای به تندروهاست، افزود: شروط ترامپ به به جمهوری‌اسلامی ایران راهی برای خروج از توافق می‌دهد و آن را به مسیر به سوی سلاح هسته‌ای بازمی‌گرداند.

انتهای پیام/


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس


 

ممکن است بپسندید

نظر شما چیست؟

از ارسال کامنت های حاوی توهین و تهمت به اشخاص پرهیز گردد

پر کردن فیلد نام و ایمیل اختیاری است