کمیسیون امنیت ملی موضوع را رصد می‌کند/آمریکا و ترامپ در جایگاهی نیستند درباره برجام شروط تعیین کنند

0

به گزارش وعده صادق ،سیدحسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین، پیشوا و قرچک  با اشاره به اظهارات شب گذشته رئیس جمهور آمریکا و شروط چهارگانه وی درباره تائید برجام گفت: آمریکایی‌ها در موضع تنافض قرار گرفته‌اند و از سویی می‌خواهند از برجام خارج شوند و به تعهدات خود عمل نکنند و از سوی دیگر می‌دانند اگر از توافق هسته‌ای خارج شوند ضربه سنگینی متقبل خواهند شوند.

وی با بیان اینکه آمریکا می‌داند در صورت خروج از برجام حیث بین‌المللی‌اش زیر سوال خواهد رفت افرود: در حال حاضر آمریکا در پارادوکس و تناقض رفتاری خود مانده است لذا بهانه‌گیری می‌کند و مواضعی درباره برجام اتخاذ می‌کند که اصلاً نه به آن‌ها ربطی دارد و نه جایگاهی دارد که بخواهند برای آن تعیین تکلیف کنند.

نقوی حسینی با بیان اینکه برجام یک توافق بین‌المللی بین ایران و ۱+۵ است گفت: اینکه یک کشور بیاید و بگوید که برجام چنین شود و یا فعالیت موشکی ایران چنان، این یعنی حرف بیهوده زدن؛ حتی خود آمریکا هم می‌داند در عرصه بین‌المللی بدین نحوه صحبت کردن و شروط گذاشتن مضحک است.

این نماینده مجلس تصریح کرد: تنها مرجع راستی‌آزمایی هسته‌ای ایران، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و این آژانس هم مطابق NPT و پروتکل الحاقی می‌تواند راستی‌آزمایی کند و آژانس هم خارج از این چارچوب نمی‌تواند راستی‌آزمایی کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تأکید کرد: آمریکا و ترامپ در جایگاهی نیستند درباره فعالیت هسته‌ای و برجام که یک توافق انجام شده است شروط تعیین کنند.

وی با اشاره به اظهارات ترامپ درباره تداوم و توسعه آزمایش‌های موشکی ایران و مورد تحریم قرار دادن این موضوع از سوی آمریکا گفت: فعالیت حوزه دفاعی کشور یک امر کاملاً داخلی است و ترامپ در جایگاهی نیست که بخواهد درباره آن فضولی کند؛ بنابراین همه این موضع‌گیری‌ها وی در عرصه بین‌المللی مضحک و مسخره است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه آمریکا به دنبال بهانه تراشی برای زیرپا گذاشتن برجام است بیان داشت: آمریکا به دنبال بهانه بدقولی در برجام است تا زیر توافق هسته‌ای بزند و قصد ندارند هزینه این موضوع را خودش متقبل شود.

وی با اشاره به بیانیه کاخ سفید درباره درخواست دولت آمریکا مبنی بر مذاکره مجدد توافق هسته‌ای با اروپا گفت: اینکه برخی از تیم‌های پزشکی آمریکایی می‌گویند که ترامپ تعادل ندارد و عقلش سرجایش نیست بخاطر همین موارد است.

نقوی حسینی تصریح کرد: وقتی که یک توافق بین‌المللی مذاکره شده و بعد به تأیید رسیده و طرفین آن را امضا کرده اند و شورای امنیت سازمان ملل و اتحادیه اروپا هم آن را تأیید کرده، حالا یک کشوری که خودش هم پای توافق را امضا کرده و می‌آید شروط می‌گذارد جای تعجب دارد و به همین خاطر است که می‌گویند باید عقل ترامپ را مقداری بررسی کرد.

این نماینده مجلس اضافه کرد: ترامپ مگر نمی‌فهمد توافق هسته‌ای، یک توافق بین‌المللی است؟! این نوع موضع‌گیری‌ها، آمریکا را به جایی نمی‌رساند. واقعیت موضوع این است که آمریکایی‌ها می‌خواهند توافق هسته‌ای را به هم بزنند و دنبال بهانه می‌گردند.

نقوی حسینی در پایان تأکید کرد: قطعاً کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به‌طور مستمر موضوع برجام و موضع‌گیری‌های آمریکا در برجام را در  جلسات خود رصد خواهد کرد.

ممکن است بپسندید

نظر شما چیست؟

از ارسال کامنت های حاوی توهین و تهمت به اشخاص پرهیز گردد

پر کردن فیلد نام و ایمیل اختیاری است