کد خبر : 98083
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۵
13 اشتراک
آخرین عناوین

شورای عالی امنیت و نهادهای مسؤول ۴ گزینه را درصورت نقض برجام روی میز دارند/ تشریح واکنش جمهوری‌اسلامی ایران به نقض برجام

شورای عالی امنیت و نهادهای مسؤول ۴ گزینه را درصورت نقض برجام روی میز دارند/ تشریح واکنش جمهوری‌اسلامی ایران به نقض برجام


حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری رئیس کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی سایت رسمی فارس، درباره اعلام امضای مشروط تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ج.ا جمهوری‌اسلامی ایران از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا، گفت: رئیس جمهور امریکا اولین شرط خود برای تمدید تعلیق این تحریم‌ها اجازه جمهوری‌اسلامی ایران برای بازرسی‌ نظامی در تمامی سایت‌های مورد درخواست بازرسان بین‌المللی، عنوان کرده است.

ذوالنوری بیان داشت: این در حالی است که در مورد بازرسی‌ها صرفاً آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، محور است و تا به حال نیز ۹ گزارش از سوی آقای آمانو ارائه شده که در هر ۹ نوبت تأکید شده است که هر گونه دسترسی که آژانس می‌خواسته است به مراکز هسته‌ای جمهوری‌اسلامی ایران داشته و ممانعتی از سوی کشورمان وجود نداشته است. 

وی افزود: از این رو این شرط رئیس جمهور امریکا برای تداوم تعلیق تحریم‌های هسته‌ای جمهوری‌اسلامی ایران نوعی یاوه‌گویی است و نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها بیشتر به دنبال غوغاسالاری می باشند. 

ذوالنوری با یادآوری شرط دوم رئیس جمهور امریکا جهت امضای تعلیق تحریم‌های جمهوری‌اسلامی ایران، گفت: او اظهار داشته است که جمهوری‌اسلامی ایران هیچگاه نباید به دنبال سلاح هسته‌ای برود در حالی که این موضوع اساساً ربطی به کشور امریکا ندارد.

وی خاطرنشان کرد: هر چند که جمهوری‌اسلامی ایران خود هیچ گاه نخواسته به سمت دستیابی به سلاح هسته‌ای حرکت کند و بر اساس فتوای رهبر معظم انقلاب نیز مبنی بر حرمت تولید سلاح هسته‌ای هیچ گاه به آن سمت نخواهد رفت اما اظهارنظر درباره این موضوع ربطی به رئیس جمهور و دولتمردان امریکا ندارد. 

رئیس کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: رئیس جمهور امریکا سومین شرط خود را انقضا نداشتن محدودیت‌ها برای جمهوری‌اسلامی ایران در زمینه صنعت هسته‌ای ذکر کرده است؛ در حالی که در برجام برای محدودیت‌های جمهوری‌اسلامی ایران سقف تعیین شده است و پس از حداکثر ۲۵ سال پرونده جمهوری‌اسلامی ایران به حالت عادی برمی‌گردد.

وی در ادامه: رئیس جمهور امریکا در حقیقت می‌‌گوید که پرونده هسته‌ای جمهوری‌اسلامی ایران الی‌الابد نباید عادی شود و این را شرط امضای تمدید تعلیق تحریم‌ها از نوبت آینده برشمرده است ولی همان‌طور که او در این دوره مجبور شد تعلیق تحریم‌ها را تمدید کند از دوره‌های بعد نیز ناگزیر خواهد بود آن را امضا کند و اگر می‌توانست در همین دوره هم از امضا خودداری می‌کرد. 

ذوالنور در ادامه به شرط چهارم رئیس جمهور امریکا در تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای کشورمان اشاره کرد و گفت: رئیس جمهور امریکا شرط کرده است که موضوع موشکی جمهوری‌اسلامی ایران باید به پرونده هسته‌ایش گره بخورد؛ همین جمله نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها در ادعای نقض برجام توسط جمهوری‌اسلامی ایران به واسطه آزمایش‌های موشکی دروغ می‌گفتند و خود اذعان داشتند که موضوع موشکی از موضوع هسته‌ای کاملاً جداست.

وی با تأکید بر اینکه ج.ا جمهوری‌اسلامی ایران استوار بر اصول خود ادامه مسیر داده و اجازه فضولی به هیچ کشور خارجی در امور داخلی خود نخواهد داشت گفت: جمهوری‌اسلامی ایران در حوزه هسته‌ ای صرفاً در بُعد دفاعی حرکت می‌کند و دستیابی به فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای را بر اساس شرع، عرف و عقل، حق مسلم خود می‌داند. 

رئیس کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در بخش‌های دیگری از این گفت‌وگو با تأکید بر اینکه شورای عالی امنیت ملی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و سایر دستگاه‌های ذیربط، خود را برای شرایط مختلف در زمینه برجام آماده کرده‌اند، گفت: ج.ا جمهوری‌اسلامی ایران برای هر وضعیتی که طرف مقابل بخواهد در برجام به وجود آورد آمادگی دارد. 

وی اضافه کرد: اگر امریکا بخواهد برجام را نقض کند دیگر برجامی باقی نمی‌ماند که جمهوری‌اسلامی ایران بخواهد به آن پایبند بماند به علاوه ما حق خود می‌دانیم که بر اساس برجام در هر سطحی از دسترسی‌ها که برای آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای فراهم کرده‌ایم تجدیدنظر کنیم. 

ذوالنوری با اشاره به پیش‌بینی تعلیق یا لغو اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای توسط جمهوری‌اسلامی ایران در صورت نقض برجام از سوی امریکا و دیگر طرف‌ها گفت: در صورت نقض برجام از سوی طرف مقابل جمهوری‌اسلامی ایران فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای را به هر میزانی که نیاز خود بداند توسعه می‌دهد و سطح غنی‌سازی اورانیوم را با حرکتی شتابنده پی می‌گیرد. 

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: اگر رئیس جمهور امریکا احتمال می‌داد که پاسخ جمهوری‌اسلامی ایران به نقض برجام دندان‌شکن و کوبنده نیست هرگز تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای را امضا نمی‌کرد.

انتهای پیام/

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات پس از تایید سردبیر منتشر خواهند شد.
  • نظرات حاوی افترا و غیر مرتبط منتشر نخواهند شد.

آخرین اخبار

نمای صادق

http://vadesadegh.ir http://vadesadegh.ir http://vadesadegh.irhttp://vadesadegh.ir http://vadesadegh.ir http://vadesadegh.ir